Atatürk Havalimanı’nda jet düştü: Ölü ve yaralılar var

İstanbul Atatürk Havaliman’ında özel bir jet iniş sırasında düştü, Atatürk Havalimanı trafiğe kapatıldı. Kazada kaptan pilotun hayatını kaybettiği, jetteki diğer 4 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Atatürk Havalimanı’nda kaza yapan 1998 model TC-KON tescilli özel jetin acil iniş yaptığı sırada pistten çıktığı ve daha sonra alev aldığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Atatürk Havalimanı’nda KKTC’ye gitmek için havalanan özel bir jet, havalandıktan kısa bir süre sonra acil iniş istedi. İniş sırasında pistten çıkan jette yangın çıktı.

***

Düşen jetin pilotu ile kule görevlisi arasındaki konuşma ortaya çıktı

Atatürk Havalimanı’ndan havalanan TC-KON tescilli özel jet, iniş takımlarındaki arıza nedeniyle acil iniş yaparken pistten çıktı. Alev alan jeti itfaiye ekipleri söndürdü.

Atatürk Havalimanı’nda dün akşam meydana gelen uçak kazasının detayları ses kayıtlarına yansıdı. Uçağın pilotu, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne acil iniş yapmak istediğini onaylıyor.

İnişi sırasında pistten çıkarak yanan özel jette, ünlü şarkıcı Gökhan Güney’in eşi Özlem Güney’in hostes olarak görev yaptığı, fakat özel bir işi olduğu için uçuşa gitmediği öğrenildi.

Atatürk Havalimanı’ndan kalkan TC-KON tescilli Cessna Citation VII tipi özel jet, acil durum bildirdikten sonra iniş sırasında pistten çıkarak yandı. Olayda uçakta üç mürettebat ve bir yolcu yaralı olarak kurtarıldı. EuroAir’e ait, Koçoğlu Havacılık tarafından işletilen 1998 model TC-KON tescilli uçak, saat 21.20’de Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı’na gitmek üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. Kalkıştan kısa bir süre sonra uçakta iniş takımlarında arıza ortaya çıkan jetin pilotları geri dönme kararı aldı. Atatürk Havalimanı kulesi ile temasa geçen pilotlar, öncelikli iniş izni istedi. Havalimanı itfaiye ve kurtarma ekipleri acil durum için pistte yerlerini aldı.

Havalimanı kapatıldı

Saat 21.30’da çift motorlu iş jeti Atatürk Havalimanı’nın 35 sağ pistine teker koydu. Ancak iniş takımları katlanan uçak pistte kaydı ve toprak alana çıktı. Alev alan uçağa hemen havalimanı itfaiyesi müdahale etti. Uçakta bulunan pilotlar Muzaffer Kütük, Mehmet Mümin Turan, hostes Duygu Doğaçay ve yolcu Mehmet Şahin itfaiye tarafından yaralı olarak kurtarıldı. Dört kişinin de sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

DÜŞEN JETİN PİLOTU İLE KULE GÖREVLİSİ ARASINDAKİ KONUŞMA

Atatürk Havalimanı’nda dün akşam meydana gelen uçak kazasının detayları ses kayıtlarına yansıdı. Uçağın pilotu, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne acil iniş yapmak istediğini onaylıyor.
Kaza öncesi pilot acil iniş istediğini kuleye bildirmesi kayıtlarda şöyle geçti:

– Kule; Tango, Charlie, Kilo, Oscar, November (kontrolör TC-KON tescilli uçağa sesleniyor )
– Pilot; Devam edin
– Kule; Efendim Emergency (acil ) deklare ettiğinize mutabık mıyız ?
– Pilot; Mutabıkız, mutabıkız
– Kule; (Rüzgar bilgisi verilerek ) 3-5 sağ pisti için iniş serbest

Kaza sonrası ise kalkış ve iniş bekleyen pilotlara seslenen kule görevlileri kırım olduğunu bildirirken, kazaya ilişkin kule görevlisi bir hava yolu şirketinin pilotuna şöyle bilgi verdi;
– Kule; Küçük uçak bizden kalkmıştı. Teker arızası oluştu. ‘Emergency’ deklare etti. Son 3 milde emergency deklare ettiği için pistten çıktı. Patladı gibi gözüküyor şu anda …

– Pilot; Anladım, kırım yani
– Kule; Kırım efendim