Atilla/Zarrab davasında dördüncü gün

Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı davada tanık olmayı kabul eden Türk ve İranlı iş adamı Reza Zarrab, New York’ta devam eden duruşmada ifade vermeye devam ediyor. Mahkeme hakimi Richard Berman bugünkü duruşma “Birçok şeyi etkileyebilecek” bir ses kaydı yayınlanacağını söyledi. Duruşmada Zarrab’ın dosyaya giren fotoğrafı da gazetecilerle paylaşıldı.

Duruşmadan notlar…

Bugünkü duruşmada Zarrab, savcılık makamının sorularını yanıtlamaya devam ediyor. Bugünkü duruşma Belçika saati ile 15:30’da başladı.

Duruşmadan notlar…

Tanık olarak ifade veren Reza Zarrab, New York’ta ifade veriyor..

20:00 – Duruşma son olarak dinletilen ses kayıtlarının ardından sona erdi. Başlangıçta Zarrab’ın ifadesinin 3 gün süreceği açıklansa da, ifadenin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor.

19:36 – Kısa bir ara verildi.

19:30 – Tekrar bir telefon görüşmesine ilişkin ses kaydı dinletiliyor.

19:20 – Gazeteci Klasfeld, Zarrab’ın “Hakan Atilla’dan 50 milyon euroluk bir uluslararası işlemi takip etmesini istedim” dediğini iddia etti.

19:15 – ABD’li gazeteci Pete Brush, 26 Ekim 2017’de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir dökümüne göre, Reza Zarrab’ın Yargıç Berman’a baskı altında olmadığını söylediğini açıkladı.

Zarrabın mahkeme dosyasındaki fotoğrafı yayınlandı…

“İtirafçı olma konusunda seni kimse zorladı mı ya da tehdit etti mi?” sorusuna Zarrab’ın “Hayır, efendim” cevabını verdiği görülüyor.

19:12 – 29 Mayıs 2013’te Zarrab’ın tutuklu yargılanan Hakan Atilla’ya gönderdiği bir e-posta’nın delil dosyasına girdiği iddia edildi.

19:02 – ABD’li gazeteci Adam Kalsfeld, jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler’in fotoğrafının gösterildiğini iddia etti. Gazeteci Adam Klasfeld, “Zarrab şemayı çizdiği esnada jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler’in fotoğrafı gösterildi. Muammer Güler’in oğlu Barış’ın dünkü ifadeye göre Zarrab’dan 100 bin dolar değerinde rüşvet aldığı iddia edilmişti” ifadesini kullandı.

Jüri üyelerine gösterilen ve Muammer Güler’in dava dosyasında yer alan fotoğrafı gösterildi…

19:00 – ABD’li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab’ın yeniden şema çizmeye başladığını aktardı. Zavadski, Twitter hesabında, “Basın mensupları çizdiği şemaların kendileriyle paylaşılmasını talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. Tahmin ediyorum Zarrab’ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek” ifadesini kullandı.

18:55 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab’ın “İranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman (Arslan’a) baskı yaptı” dediğini iddia etti. Zarrab’ın söz konusu toplantıya Süleyman Arslan’ın da katıldığını söylediği belirtildi.

“İRANLILARLA TOPLANTI DÜZENLEDİK”

18:50 – Zarrab’a “Mayıs 2013’te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?” sorusu yöneltildi. Zarrap ise “Evet, bir toplantı düzenlendi” cevabını verdi. Zarrab’a toplantıya katılıp katılmadığı sorulduğunda ise “Bazı kısımlarına katıldım” cevabını verdi.

18:29 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld’in iddiasına göre Zarrab, mahkemede ABD’nin altın ticaretine koyduğu kısıtlamalar nedeniyle ‘gıda ticaretine’ yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi.

18:23 – Daily Beast gazetesinden Katie Zavadski, Zarrab’ın “İranlılar, ödemeler yapıldığı sürece, bunu umursamadı” dediğini aktardı. Zarrab’ın söylediği sözler, İranlılar için paranın ödendiği sürece kendileri için gıda ya da altın sisteminden hangisinin kullanıldığının bir önemi olmadığı şeklinde yorumlandı.

“İRANLILARLA SÜREKLİ İRTİBAT HÂLİNDEYDİM”

18:21 – ABD’li gazetecilerin aktardığına göre, Zarrab, “İranlılarla sürekli irtibat halindeydim” dedi. Şu anda Zarrab ile Happani arasındaki ses kayıtları dinletiliyor.

18:15 – Oturum aranın ardından yeniden devam ediyor…

18:00 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, mahkeme dosyalarında kanıt olarak yer alan Zafer Çağlayan’a ait fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı.

17:43 – Yargıç Richard Berman’ın çok fazla konuşan Zarrab’a boğaz pastili verilmesini istediği belirtildi.

Saat 17:40 Oturuma ara verildi.

Saat 17:30 Zarrab ifadesinde “Süleyman Aslan’ı her aradığımda borçlu hâlde oluyordum” dedi.
Saat 17:20 – Zarrab’ın ifadesi sırasında Hakan Atilla’nın avukatları sık sık itirazda bulundu.
Saat 17:15 Zarrab, İran’ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlattı.

Zarrab’ın sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri davanın ‘sanığı’ Hakan Atilla’dan öğrendiğini iddia etti.
Saat 17:00 Zarrab, Dubai’deki ‘işlemlerine’ ilişkin sunumunu bitirdi. Savcı kanıt olarak bir ses kaydı sunmak istediğini açıkladı.

Saat 16:40 Duruşmayı takip eden ABD’li gazeteci Adam Kalsfeld, jüriye de dağıtılan ‘duruşma albümünde’ Zarrab’ın fotoğrafını da paylaştı.
Saat 16:20 Zarrab, Dubai’de gıda ticareti yapan Centrica Dubai ve Volgam şirketlerine ilişkin “Bu şirketler sizin mi?” sorusuna yönelik, “Evet, kesinlikle benim” yanıtını verdi.
Saat 16:15 ‘Gıda ticareti’ konusunun ardından duruşmada Zarrab’ın Dubai’deki şirketine ilişkin konu gündeme getirildi. Zarrab Duabi’de nasıl gıda ticareti yaptığını şema üzerinde anlatmaya başladı.
Saat 16:05 Zarrab, Süleyman Aslan ve Hakan Atilla ile yaptığı görüşmeden sonra ‘gıda ticaretine’ ilişkin yöntemi sonuçlandırdığını söyledi.
Saat 15:50 Reza Zarrab, bu tapeye ilişkin “Süleyman Aslan ile gıda ticareti konusunu mümkün hale getirmek için yeterli gümrük belgelerini nasıl toplayacağımızı konuştuk” dedi.

Saat 15:45 – Duruşmada; 2013 yılının Nisan ayında, altın ticaretinin yerine öngörülen ‘gıda ticaretine’ ilişkin Reza Zarrab’ın davada tutuklu yargılanan Hakan Atilla ile konuşmaları görüşülüyor. Salonda bu tapeler dinletildi.

Saat 15:40 – Davada dünkü duruşmada da görüşülen ‘gıda ticareti’ konusu görüşülüyor.
Saat: 15: 27 – Zarrab davasının hakimi Richard Berman bugünkü duruşma başlamadan önce ileride “birçok şeyi etkileyebilecek” bir ses kaydı olduğunu ve savcılığın bu ses kaydını sunmadan önce “davanın selameti” açısından bu ses kayıtlarının doğrulanmasını istediğini söyledi. Kaydı “hafife almak” istemediğini belirten hakim, doğrulamanın birkaç yöntemi olabileceğini anlattı. Hakim Berman; bunlardan birinin de “Zarrab’ın şahsen doğrulaması olabileceğini” belirtti. Berman doğrulama konusunda “Bu meseleyi gündeme getirecek kadar kaygılıyım” dedi. Savcılıksa savunmanın kayıtların doğrulanmasıyla ilgili itirazlarının reddedildiğini vurguladı.
Saat 15:25 -Bugünkü duruşma öncekilerin aksine kısa sürecek. Mahkeme heyeti duruşmanın 4 buçuk saatte tamamlanacağını açıkladı.
Salı günü başlayan davada Zarrab; Çarşamba ve Perşembe günü tanık sıfatıyla ifade vermişti. Duruşmalarda Zarrab, İran’a yönelik ambargoyu nasıl deldiğini tüm detaylarına kadar anlatmış ve eski bakan Zafer Çağlayan ile eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan için de rüşvet iddialarında bulunmuştu. Zarrab bugünkü duruşmada da ifade vermeye devam ediyor.

***

Zarrab hakiminin ‘tape’ hassasiyeti…

Reza Zarrab’ın tanık olarak ifade verdiği duruşmanın hakimi Berman, savcıya “Telefon konuşması kaydı dinletilecekse tamamı dinletilecek ve hem Türkçe hem de İngilizcesi ekrana verilecek. Hassas bir konu” dedi. Berman tapelerin ‘sadece bir bölümünün’ kullanılmasına ‘yanlış anlaşılmalara yol açtığı iddiasıyla’ tepki gösterdi. Hakim Berman buna örnek olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin geçtiği, Zarrab ile yardımcısı Happani’nin arasındaki bir telefon konuşmasını örnek gösterdi.

ABD’nin New York kentinde görülmekte olan davada; Reza Zarrab’ın özelilkle AKP’li hükümet üyelerinden bahsetmesi büyük yankı uyandırdı. Zarrab dünkü bölümünde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini de ifadelerinde geçirmişti. Hakim Richard Berman bu durumun yarattığı hassasiyeti fark etmiş olmalı ki mahkeme başlamadan hemen önce; jüri salona alınmadan, avukatlar ve savcılık ekibiyle bu konuyu konuştu ve çeşitli talimatlar verdi.

BERMAN: YANLIŞ ANLAMALARA NEDEN OLABİLİR

Hakim Berman; savcılığın Zarrab’ı sorgularken, “telefon konuşmalarının sadece tapelerinin kullanmasını, tapelerden de sadece önemsediği bölümleri seçerek sadece onları Zarrab’a sormasının”

yanlış anlamalara neden olabileceğine dikkat çekti. Hakim Berman buna örnek olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin geçtiği, Zarrab ile yardımcısı Happani’nin arasındaki bir telefon konuşmasını örnek gösterdi.

“KONUŞMANIN BİR BÖLÜMÜNÜ DEĞİL HEPSİNİ DİNLETECEKSİNİZ”

Telefon konuşmasının başını sonunu dinletmeden sadece küçük bir bölümünü mahkemede Zarrab’a sormanın “yanlış anlamalara neden olabileceğini” kaydeden Berman, savcılıktan ‘bu tür hassas konulardaki telefon konuşmalarının tümünü, tapelerinin de İngilizce ve Türkçesi ekrana verilerek jüriye dinletilmesini’ istedi.

Nitekim, Berman’ın hassasiyet vurgusu sonrası duruşmada Zarrab’ın “Erdoğan’ın adını andığı telefon kaydı” başından sonuna kadar salonda dinletildi. Hakim Berman, “Bu tip hassas konularda sadece tapenin kullanıması, tüm konuşmanın dinletilmemesi, sıkıntı yaratabilir. Yanlış anlamalara neden olabilir” uyarısında bulundu.

Zarrab’a sorulan o telefon konuşmasında da Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi sadece Zarrab’ın yardımcısına verdiği “Başbakan Ziraat ve Vakıfbank’a da da iran’la iş yapma izni vermiş” olarak geçiyordu ve o konuşmada başka hiçbir atıf yer almıyordu.