Beste Serim Erbak: Polonya Seyahati Bölüm 3

Gece Gdansk’a dönüyoruz. Polonya’nın her büyük şehrinde 24 saat açık olan marketler var. Sabah erken yola çıkacağımız için trende yemek üzere bir şeyler alıyoruz.Ve evimize dönüyoruz. Bindiğimiz taksiciye sabah erkenden bizi almasını söyledik ama sabah kalktığımızda ortalarda yoktu.

Gdansk’tan tren 05.30’da kalkıyor.(Fiyatı 3 kişi için 312 zt)Ne yazık ki sonraki bir saate bilet bulamadık. Treni kaçırma endişesiyle sağa sola koşuştururken bir taksi görünce içimize su serpildi. Bu sefer tren biraz daha düzgün.Belki de 1. Mevki olduğu içindir. 12.10’da Wroclaw’da olacağız. İki şehir arasındaki mesafe bir hayli fazla. Poznan’dan geçiyoruz.Tren yeşillikler içinde ilerliyor. Rayların arasında gelincikler çıkmış.Pek güzel manzaralar. Yolculuk uzun ama zevkli geçiyor.

Wroclaw tren istasyonu çok güzel. İner inmez kitaplardan yapılmış bir tak dikkatimizi çekti.Ertesi gün Krakow’a gideceğimiz için yine bilet baktık.Tabi ki tren bileti yok biz de otobüs bileti aldık.Hemen tren garının yanında otobüs terminalleri var.

Kalacağımız yere telefon ettik. 24W Apartments Rynek. Resepsion Plac Solny Stare Miasto’da. Telefonda konuştuğumuz bayan saat14.00’de gelmemizi söyleyince biz de zamanımızı değerlendirerek eski şehrin meydanında yemek yedik.Restoranın adı.Yunan melodileri çalıyor.

” Akropol Piotr Lotka” (3 kişi 148 zt ödüyoruz)Kalacağımız yer de burada olduğu için bekledik.Yunan müzikleri çalan bir restorana oturduk. Elimizde bavullar ile biraz tuhaf oldu ama sonuçta yemek enfesti. Resepsiyon eski bir binanın içinde.

Avlu güzel. Fakat o kadar çok bekledik ki bir hayli yorgun düştük. Anahtarı alıp apartmana gittik.

Bu binada restorasyon var. Daire büyük ama bakımsız. Mutfak ve banyo yenilenmiş.Yataklar da pek güzel değil. Daireler her zaman internetteki fotoğraflarla uyuşmuyor. Mutfak duvarında her dilden “Afiyet olsun!” yazıyor. Türkçe hariç.

Bavullarımızı bıraktıktan sonra meydana (RYNEK) gidiyoruz.Wroclaw 2016 Avrupa Kültür Merkezi olarak kabul edilmiş.Krakow kadar popüler olmasa da çok güzel bir şehir. Cüce heykelleri ile ünlü. Biz de bu küçük heykelciklerin bir haritasını aldık. İnanca göre hepsini bulabilirseniz istekleriniz gerçekleşecek demekmiş. Bir turist için çok zor. Cüce heykelciklerinin sayısı şu an ikiyüzoniki . Bronzdan yapılma bu heykelcikler 1981 yılında”Turuncu-Alternatif” adlı “Sosyalist-Sürrealist” sanat akımının simgesi olarak yapılmaya başlamışlar. En çok ta bir bankamatikten para çeken cüce heykeli dikkatimi çekti. Hareket güncelliğini korumakta. Her heykelciğin önünde sanatçısının ismi yazılı . Ve her heykelciğin önünde de fotoğraf çekebilmek için yerlerde sürünen biri…

Başkaldırının da bir zarifliği var.Wroclaw için Polonya’nın Venedik’i diyorlarmış.Zira buradan geçen Odra Nehri üzerinde 127 köprü var. Köprüler Paris’i de anımsatıyor. Bir de bizim Eskişehir’i… Bu köprülerden Tumski’nin demirlerinde yüzlerce kilit asılı.Yanda da kilit satan biri.İnanca göre bir kilidi köprü demirlerine geçirip kitledikten sonra anahtarı suya atıyorsunuz böylece ömür boyu mutluluğu garantiliyorsunuz. Köprünün lambasına asılmış cüceyi farkedip seviniyoruz.

Wroclaw eski şehir meydanında da gelinler ,çiçekler eksik değil. Özellikle ayçiçeği (Günebakan) mutluluğun bereketin simgesi.Damatlar geline bu çiçegi hediye ediyorlar.

“City Tour” arabalarına binip dolaşıyoruz.Vakit az olduğu için her yeri görebilme çabası içindeyiz.Sürücü genç bir delikanlı.İstediğimiz yerde durup bilgi veriyor.

1945’te Alman toplarıyla yerlebir olan şehrin savaş görüntüleri her yerde. Bu hale nasıl gelmiş,inanılır gibi değil.Şu savaş denilen şey ne ilkel ne anlamsız…

Wroclaw’ın gotik tarz ile yapılmış eski Belediye Binası ( Wroclaw Town Hall)250 Yıl süre ile bina hep yenilenmiş,ilaveler olmuş.Başka bir deyişle binada Wroclaw’ın tarihini izleyebiliyorsunuz.Wroclaw’da Mustafa Kemal Atatürk Lisesi varmış.Ama biz bulamadık.Ne gurur verici.

Piskoposluk Müzesi,Wroclaw Ulusal Müzesi.(1947) Binanın tüm cephesi yeşillklerle sarılmış. Önünde iki büyük heykel var.Biri Michelangelo’nun diğeri ise Dürer’in heykelleri.Gelinler köpükten balon yapıp poz veriyorlar.Sağda Wroclaw’ın işlemelerle süslenmiş güzel evlerinden biri.

Bir sanat galerisinin bahçesi.Bronzdan katledilen hayvanlar adına yapılmış heykelcikler.Wroclaw Üniversitesi ( Dünyanın tanınmış Üniversitelerinden biri)

Ünlü Polonyalı şair ve oyun yazarı Fredro’nun heykeli.( Eski Kent Meydanı)

Turumuzu tamamladıktan sonra eski şehir meydanında birşeyler içip etrafı seyrettik. Bir tarafata bir palyaço herkesi güldürüyor.Diğer tarafta kemanından çıkan sesleri büyük bir ustalıkla sergileyen bir genç kız Çoluk çocuk gezinen Polonyalılar,turistler ve tabiki de gelin-damatlar. İnsan kendisini başka bir dünyada zannediyor.Gezmeye ve cüce heykelciklerini aramaya devam ediyoruz.

Yavaş yavaş akşam oluyor.Nehir bir başka güzel.Wroclav Üniversite binasının sudaki aksi müthiş.Nehirde tekneler demirlemiş. Bir yaz kasabası gibi.

Bir heykelcik daha.Yürürken devasa sandalye dikkatimizi çekti.Polonyalı ressam ve Tiyatro yönetmeni Tadeusz Kantor tarafından önerilen ve daha sonra betondan yapılan sekiz ton ağırlığında bir sandalye. Artık eve dönme vakti. Bir hayli yorulduk. Yarın şehri biraz
daha gezip Krakow’a gideceğiz.Yarın sabah için birşeyler almak gerekir. Buralarda

” Zabka”Żabka Süpermarket zinciri bizim Tansaş gibi her yerde var.Amblemi de bir kurbağa resmi.Bir çok şey aldık ve 30 zt ödedik.Yiyecek içecek ucuz.

Eski meydana yeni fıskiye.Yakışmış.Sular içimizi ferahlattı.Savaşı unutmamak gerektiğini her yerdeki afişlerle hatırlatıyorlar.

Bir sanat eseri daha.Kırık bank.Sabah kahvaltıdan sonra bavulları daha sonra almak üzere topladık ve bir taksiye atlıyarak görmeyi planladığımız Iglica’ya geliyoruz.Bu iğneye benzer sivri yapı ilk kez Polonyalı Komünistler tarafından 1948 yılında yapılmış bir anıt.Yapı ilk yapıldığında yüksekliği 106 metreymiş daha sonra yenilenme çalışmalarıyla 96 metreye düşmüş.Hemen arkasında Hala Stulecia adlı tarihi bir yapı var. Yapı Unesco Dünya Mirası Listesinde. Bina spor etkinlikleri ve konserler için kullanılıyor.

Yapının ağaçlarla çevrili binanın önünde Wroclaw’ın meşhur havuzu var.(Wroclaw Çeşmesi) Buradaki fıskiyeler ile Chopin müziği eşliğine fıskiyelerin ritime ayak uydurmasıyla gösteriler yapılıyor. Büyüleyici. Geceleri bu görüntüye ışık da ekleniliyormuş.

Kompleksin içinde bir de Japon Bahçesi var.Bilet alarak( 4 zt ) içeri giriyorsunuz.(Ogrod Japonski Wroclaw) Çok büyük olmamakla birlikte güzel bitkileri , köprüleri, ağaçları,sularıyla Japonya’dan küçük bir köşe.Huzur dolu bir yer.

Buradan çıktıktan sonra ağaçlıklı bir yolda yürüdük.Restorasyon çalışmaları yapılan bir köprüyü geçtikten sonra nehir kıyısı boyunca ilerledik.

Wroclaw’ın değişik yapıları.Yeşillikler içinde ilginç binalar arasından geçtik.Tam o sırada karşı kıyıya geçen bir teleferik görünce hemen binmek için koşturduk.Manzara muhteşem.Karşı kıyıya geçtikten sonra şimdi sırada Panorama Müzesi ( Panorama Raclawice) var.( 18 zt) Silindir şeklinde olan bu müze Polonyalıların Raclawice Savaşı’nı temsil eden ve tek bir parça yuvarlak tuvalden oluşan bir yağlıboya resmi barındırıyor. Polonyalıların Ruslara karşı zaferini anlatıyor.Girişte çeşitli hatıralık eşyaların satıldığı bir bölüm var. Ayrıca savaştaki gurupların maketleri de yer alıyor.Bir afiş dikkatimi çekti.Festival afişi.Sırayla fazla kalabalık oluşturmadan içeriye girdik. Yuvarlak bir platformda dönerek yürürken emek harikası üç boyutlu resmedilmiş savaşı izledik. Kulaklıklarda bölüm bölüm anlatılıyor.Muhteşem bir çalışma. İlk defa tek bir resimden oluşan bir müze gezdik.

Müze çıkışında tekrar eski şehire dönüp bavullarımızı alacağız ve bizi Krakow’a götürecek otobüse bineceğiz.Eski şehre doyamıyor fotoğraf makinamı bu güzel şehirden ayrılmadan önce biraz daha çalıştırmak istiyorum.

Favori heykelciğim. Otobüslere geldik ama bir türlü bizim otobüsü bulamadık.Hiç kimse dil bilmiyor.Herkes bizi bir yere gönderiyor. Zar zor işaret kıyamet neyse otobüsü yakaladık.Otobüslerde yer numaraları yok istediğiniz yere oturuyorsunuz. Tabi sona kaldığımız için tek tek oturabildik.14.00’te bindik 19.00’da orada olacağız.

Beste Serim Erbak