Deniz Baykal yoğun bakıma alındı!

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal yüksek ateş şikayetiyle kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı. Damar tıkanıklığın açılması nedeniyle Baykal’a anjiyo da yapıldığı ve durumunun iyi olduğu öğrenildi. Doktorlardan da Baykal’ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalar ardı ardına geldi.

CHP eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal bu sabah Ankara’daki evinde rahatsızlandı. 79 yaşındaki Baykal, yüksek ateş şikayetiyle yakınları tarafından önce özel bir hastaneye ardından da İbn-i Sina Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Baykal’a üst solunum yolları enfeksiyonu teşhisi konuldu ve yoğun bakım servisine alındı. Damarının birinde pıhtı teşhis edilen Baykal’a anjiyo yapıldığı da öğrenildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Baykal’ın damarındaki pıhtılaşmanın stentle açıldığını, durumunun da iyiye gittiğini söyledi.

‘SOL KOL VE BACAĞINDA HAFİF GÜÇSÜZLÜK VAR’
Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bahattin Güzel ise Baykal’ın sağlık durumuyla ilgili, “Stent koyduk. Tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Bilinci açık. Durumunun daha iyiye gideceğini umut ediyoruz. Beyin fonksiyonları yerinde. Sol kol ve bacağında hafif güçsüzlük var. Tedavimiz devam edecek. Sol kolu ve sol bacağında kısmi hafif derecede güçsüzlük var. Şu anda cerrahi operasyonluk bir durum yok” diye konuştu.

Haberin duyulmasının ardından çok sayıda CHP’li hastaneye akın etti.

‘BİR DAMARINDA PIHTI TEŞHİS EDİLDİ’
Hastaneye giden CHP’lilerden Yılmaz Ateş, Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin “Damarının birinde pıhtı teşhis edildi” dedi.

“İYİ HABERLERİ BEKLİYORUZ”
CHP Antalya eski Milletvekili Tuncay Ercenk de Baykal’ın sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı. Oğlu Ataç Baykal’ın hemen hastaneye gittiğini belirten Ercenk, Antalya’da oturan kızı Aslı Baykal’ın da haberi alır almaz Ankara’ya, babasının yanına gittiğini söyledi.

Baykal’ın eşi Olcay Baykal’ın ise Antalya’daki evinden durumu takip ettiğini belirten Ercenk, “Yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Doktorlarının verdiği bilgiye göre, üst solunum yolu enfeksiyonu var. Tedavisi sürüyor. Gelecek iyi haberleri bekliyoruz” dedi.

FRANSA’DA HASTALANMIŞ
Baykal’ın Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Genel Kurulu’na katıldığı ve önceki gece yurda döndüğü bildirildi. Tecrübeli siyasetçinin burada hastalandığı öğrenildi.

ERDOĞAN HASTANEYİ ARADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi yoğun bakım servisinde bulunan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’i bu sabah telefonla aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Antalya Milletvekili Baykal’ın sağlığına ilişkin Prof. İbiş’ten bilgi aldığı, durumu yakından takip ettiği belirtildi. CHP Antalya Milletvekili Baykal, Fransa’dan dönüşünde gece yarısı ateşi yükselmesinin ardından, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altına alınmıştı.

KILIÇDAROĞLU HASTANEYE GELDİ
Beyin damarında oluşan pıhtı sebebiyle sabah saatlerinde Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde tedavi altına alınan Deniz Baykal’ı ziyaret eden ve hastane çıkışında Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sabaha karşı kendisi şoförüne telefon ederek uyarıyor. Önce bir özel hastaneye, arkasından buraya geliyor. Hemen kendisine müdahale ediliyor. Hastanedeki görevli tüm hekimlere yürekten teşekkür ediyoruz. Olağanüstü bir çaba harcanıyor ve Deniz Bey sağlıklı bir yapıya kavuşmuş oluyor. Kendisi ile görüştüm, bilinci yerinde, sohbet ettik. Ama önümüzdeki sürecin kritik olduğu söyleniyor. Umarız hiçbir engelle karşılaşmadan kısa süre içinde sağlığına kavuşur ve görevinin başına dönmüş olur. Hiçbir vatandaşım merak etmesin, Deniz Bey sağlıklı, konuşuyor. Sol ayağında ve kolunda bazı tıbbi açıdan sorun olduğu söylenmekle birlikte hekimler uyardığı zaman ayağını ve elini oynatıyor. Sayın Başbakan sabah erken saatlerde aradı, hem bilgi aldı hem de geçmiş olsun dileklerini iletti. Sayın Baykal’ın ailesi ile de görüştük, onlarda büyük bir heyecanla sonucu bekliyorlar. Sağlık açısından sorunun büyük ölçüde aşılması onları da mutlu ediyor. Sayın cumhurbaşkanı da Deniz Bey’in ailesini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmiş. Deniz Bey bu ülkenin yetiştirdiği ender siyasetçilerden birisidir. Bir duayendir, hem Türk siyaseti hem dünya siyaseti için bilinen, olayları sağlıklı sorgulayan ve çözümleyen bir kişi. Umarım en kısa süre içinde sağlığına kavuşur” diye konuştu.

‘BİLİNCİ AÇIK GÜÇ KAYBI AZALDI’
Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Deniz Baykal’ın duruman ilişkin TSİ 14:00’da yaptığı açıklamada ise “Bilinci açık, konuşabiliyor, güç kaybı azaldı” dedi.