Dr.Joe Aquilina: Hamile kadınlar risk altında

Pratisyen hekim ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STI) uzmanı Dr.Terri Warren, hamilelikte kadınların oral seks yapmaması gerektiğini söyledi. Oral seksle birlikte cinsel yolal bulaşan hastalıkların yayılma riskinin daha fazla olduğunu söyleyen Warren, “Bağışıklık sistemi hamilelerde daha kırılgan oluyor. En büyük risk hamileliğin son 3 ayı içerisinde kadına uçuk bulaşmasıdır” dedi.

The Good News About The Bad News: Herpes: Everything You Need to Know (Kötü Haber Hakkında İyi Haber: Uçuk: Bilmeniz Gereken Her Şey) isimli bir kitabı da bulunan Warren, “Eğer hamilelikte anneye uçuk bulaşırsa çocuğunun da uçuğunun çıkma ihtimali yüzde 50’dir” dedi.

Royal London Hospital’da kadın doğum uzmanı olarak çalışan Joe Aquilina da Warren’ı destekleyen bir açıklama yaparak, “Hamile kadınlar oral seksten uzak durmalı” dedi.
Metro.co.uk’e konuşan Uzman Dr.Aquilina, “Eğer erkeğin dudaklarında uçuk varsa ve hamile kadın oral seks yaparsa, hastalık ona da bulaşabilir. Eğer çocuğa enfeksiyon bulaşmamasını istiyorsanız doğal doğum yapmayın” dedi.

Prezervatif kullanımına rağmen cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılabileceğini söyleyen Uzman Dr.Aquilina, her halükarda hamile kadınların risk altında olduğunu ifade etti.