Geely, Proton’a ortak oluyor

Çinli Geely, Malezyalı Proton’un yüzde 49.9’unu satın alacak. Satın almayla birlikte Proton’un bir birimi olan spor otomobil markası Lotus’un da yüzde 51’i Geely’nin olacak.

Çinli otomobil üreticisi Zheijiang Geely Holding, Malezya’nın ulusal otomobil üreticisi Proton’un yüzde 49.9’unu DRB-HICOM’dan satın almak için anlaştı.

Şirketlerin bugün yaptığı açıklamaya göre Hong Kong merkezli Geely Automobile Holdings ve İsveçli Volvo Car Group’un sahibi olan Geely, Proton’un bir birimi olan spor otomobil üreticisi Lotus’un da yüzde 51’ine sahip olacak.

Malezya Maliye İkinci Bakanı Johari Abdul Ghani, anlaşmanın açıklandığı basın toplantısında, “Proton her zaman ulusal otomobilimiz ve gurur kaynağımız olacak, yüzde 50.1 ile Proton’un ana hissedarı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamada anlaşmanın mali değeri yer almadı, ancak DRB-HICOM’dan yapılan açıklamada anlaşmanın Temmuz ayında imzalanmasının beklendiği belirtildi.

Malezya’nın bağımsızlık sonrası kaydettiği sanayileşme ve ekonomik büyümenin bir sembolü konumunda bulunan Proton, geçen yıl nisan ayında stratejik ortak bulması şartıyla devletten 1.5 milyar ringgit (364 milyon dolar) yardım almıştı.

Öte yandan Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre 2016 yılında Türkiye’de 51 adet Proton marka otomobil satılırken, hiç Gelly satışı gerçekleşmemişti.