Irma kasırgası, Barbuda ve St. Martin adalarını yıktı geçti

Saatte 300 kilometre hızla Karayipler’e çarpan kasırga, Barbuda ve St. Martin adalarını neredeyse haritadan sildi, binaların yüzde 95’i enkaz halinde. Irma’nın haritadan sildiği yerler arasında bölgenin üçüncü büyük havalimanı da var. Barbuda Başbakanı Browne, havadan gördüğü manzarayı toplu kıyım olarak tanımladı.

St. Martin adasında sekiz can kaybı var, Barbuda’da iki yaşında bir bebek yaşamını yitirdi. Toplam ölü sayısı 10’a çıktı ancak can kaybının artmasından ciddi endişe duyuluyor. Birleşmiş Milletler, Irma’nın 37 milyon insanı etkileyebileceğini duyurdu.

Kasırga şu an Porto Riko’yu dövüyor, karanlığa gömülen adayla iletişim tamamen kopmak üzere. Adanın 1928 yılından bu yana Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediği açıklandı.

Irma’dan sonra ortaya çıkan Jose de kasırgaya dönüştü ve ikili aynı güzergahta ilerliyor. Meksika Körfezi’nde ise Katia kasırgası var. Atlas Okyanusu’nda yıllar sonra aynı anda üç kasırga aynı anda görülüyor.

Karayipler’de birçoğu tatil cenneti adaları yıkıp geçen Irma Kasırgası, Porto Riko’ya ulaştı. Fransa’ya ait St. Martin adasında en az sekiz can kaybı var, halihazırda ölü sayısı toplamda 10 oldu. İlerleyen saatlerde artması bekleniyor.

Kasırganın en çok zarar verdiği yerler, karaya ilk çıktığı nokta olan Barbuda Adası ile bir sonraki durağı St. Martin oldu. Binaların çoğunun enkaza döndüğü iki ada, neredeyse haritadan silindi.

Küçük ada Barbuda’da evlerin yüzde 95’i hasar gördü, 1800 nüfusun en az 1400’ü evsiz kaldı. Barbuda Adası’nın başbakanı Gaston Browne, adayı havadan gezdiğini ve toplu bir katliamla karşılaştığını söyledi. Browne’un verdiği bilgiye göre adadaki binaların yüzde 95’i enkaza dönmüş halde.

İlginizi çekebilecek diğer haberler