Macron: Türkiye ile ipleri koparmaktan kaçınmalıyız

Avrupa Birliği ülkeleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye karşıtı tutumunu sert bir dille eleştirdi. Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ardından Finlandiya ve Estonya’nın üst düzey bakanları Türkiye’nin yanında durduklarını açıkladı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Türkiye konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel’e karşı durdu. Türkiye’nin AB üyeliği sürecini durdurmak ya da askıya almak için harekete geçeceğini seçim vaadi olarak sunan Merkel’e yanıt veren Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soini, “Bir diyalog olması her zaman faydalıdır. Türkiye’de insan hakları konusunda bazı sorunlar olduğunu biliyoruz ama ben müzakereleri durdurma taraftarı değilim” ifadesini kullandı.
Aynı toplantı sonrasında basının karşısına çıkan Estonyalı mevkidaşı da Soini’yi destekledi. Mikser, “Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin AB süreci hakkında bu yıl içerisinde resmi bir karar alınacağını düşünmüyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Yunan basınına konuşmuş ve “Türkiye son aylarda AB’den uzaklaştı ama ipleri koparmaktan kaçınmalıyız” dedi. Perşembe günü yayınlanan röportajda Macron, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin önemli bir partneri ve ülke son dönemde endişe verici bir yolda olsa da ilişkiler sağlamlaştırılmalı” demişti.

İlginizi çekebilecek diğer haberler