Su cildinizi güzelleştiriyor…

İnsan vücudunun yüzde 50-60’ını, beynin yüzde 95’ini, akciğerlerin yüzde 90’ını oluşturan su, bir yaşam kaynağı. Ama aynı zamanda güzelliğimizin de en önemli nedeni.

Pürüzsüz bir cilt, fit bir vücut için yapılması gereken tek bir şey var aslında; bol bol su içmek…

Vücudumuzdaki hiçbir organ su olmadan faaliyetini yerine getiremiyor ve verimli olarak çalışamıyor. Vücudumuzdaki
su miktarının yüzde 2 oranında azalması bile yorgunluk, dikkatsizlik ve hastalıkları beraberinde getiriyor. Sağlıklı, fit ve güzel görünmenin sırrı da çok çok basit bir şeyde, bol bol su içmede saklı… Peki ama su nasıl güzelleştiriyor?

Kilo kontrolü sağlıyor
Suyun faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olması ve kilo kontrolü sağlaması var. Kilo vermek isteyen birinin su alımını artırması kilo vermesine yardımcı olabiliyor. Yemek öncesi su içen kişilerin, içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiği kanıtlandı. Fazla su, tokluk hissi yaratarak daha az yemek yememize yardımcı oluyor ve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıyor. Su yağları eritiyor ve lifleri çözündürerek sindirime ivme kazandırıyor.

Sindirimi kolaylaştırıyor
Doğru miktarda su tüketmek kabızlığı önlüyor. Aynı zamanda vücudumuzdaki atık ürünleri temizlemeye yardımcı olarak, böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltıyor.

Enerji veriyor
Beynin çoğunluğunu suyun oluşturmasından dolayı su içmek, düşünmek ve konsantre olmaya yardımcı. Vücudun enerjisini de artırdığı için yeterli miktarda su tüketen kişi daha aktif ve spora yatkın oluyor. Bir saat ya da daha fazla egzersiz yaparken, su performansa ve egzersiz sonrası yorgunluk ile bitkinliği önlemeye yardımcı oluyor ve sıvı dengesini koruyor.

Cildinizi güzelleştiriyor
Cildimiz için nem çok önemli. Dıştan sürülen kremler cilde yüzde 30 oranında nem kazandırırken, içten nemlendirmenin yani yeterli miktarda su içmenin cilde etkisi yüzde 50’nin üzerinde. Su vücuttaki bazı toksinleri, tıkanmış gözenekler ile sivilcelerin temizlenmesini sağlıyor ve cilde ferahlık kazandırıyor. Su tüketilmesi berrak ve kırışıklığı az bir cilde sahip olmak için en iyi yöntem.