Türk Hava Kuvvetleri’nde F-5 savaş uçakları envanterden çıkıyor

F-5 savaş uçakları-1Yüksek manevra kabiliyetleri ile bilinen ve Türk Yıldızları gösteri ekibinin modernize edilmiş halini kullandığı F-5 savaş uçakları envanterden çıkıyor.

BT PLUS-F-16 savaş pilotlarının eğitimlerinde de kullanılan jetler bu yıl son uçuşlarını yapacak, fakat Türk Yıldızları bu uçakları kullanmaya devam edecek.

HER AMAÇTA KULLANILDI

Hava Kuvvetleri, modernize edilmiş F-5 uçaklarını geçmiş yıllarda keşif ve saldırı amaçlı kullanıyordu. F-5’ler daha sonra bu amaç için başka uçakların modernize edilmesiyle F-16 pilotlarının eğitimleri için kullanıldı.

F-5’lerin envanterden çıkmaya başlamasıyla yerini TAI tarafından modernize edilen T-38M’ler alacak.

EĞİTİMİ İÇİN 55 UÇAK

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TAI arasında imzalanan T-38 modernizasyon sözleşmesi çerçevesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan T-38 uçakları modernize edilerek savaş eğitimlerinde kullanılacak. F-5’lerin yerine 55 adet T-38’in tamamının Temmuz 2014’e kadar teslim edilmesi planlanıyor.

SANAL MÜHİMMATLA ATIŞ

Bunlardan 5 adedi TAI tesislerinde modernize edilerek Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. 50 uçağın modernizasyonu ise Eskişehir’deki 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda yapılıyor. Modernize edilmiş T-38’ler ile sanal mühimmat atış eğitimi de yapılabiliyor. F-5’ler Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine 1960’lı yıllarda girmişti.