AB’de meyve sularına şeker ilavesi kaldırılıyor

Portakal-suyu-1Günlük yeme içme alışkanlıkları arasında önemli yer tutan meyve sularına Avrupa Birliği ayarı geliyor.

AVRUPA-Avrupa Birliği Meyve Suyu Birliği hükümlerine uyum amacıyla Türkiye’de de ‘yüzde 100 meyve suyu’ diye tabir edilen meyve sularına şeker ilavesi kaldırılıyor.

Düzenlemenin ardından bu kategoriye giren içeceklere şeker katılamayacak. Nektar, aroma, toz ve meyveli içeceklerde ise şeker kısıtlaması olmayacak. Bakanlık kaynaklarının, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin kaliteyi artıracağı düşüncesinde olduğu ve uygulamayı desteklediği ifade ediliyor. Yaklaşık bir milyon ton meyvenin işlendiği sektörde uygulama ile yüzde 100 meyve sularından su ve şeker ilavesi tamamen kaldırılacak. Meyve suyu piyasasında 5 çeşit ürün bulunuyor. ‘Yüzde 100’ diye tabir edilen meyve sularının tamamı meyveden imal ediliyor. Yönetmelikte bu kategorideki içeceklerin tatlandırılması için şeker ilavesine izin veriliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile bu meyve sularına ilave şeker katılması üreticilerin talebi dikkate alınarak kaldırılıyor.

Halkın genel olarak meyve suyu diye adlandırdığı kategoriye meyve suyu, meyve nektarı, aromalı içecek, meyveli içecek ve toz içecek olmak üzere toplam 5 çeşit ürün giriyor. Aromalı içecekte meyve bulunmuyor. Suyun içine aroma katılarak elde ediliyor. İnsanlar bunu da meyve suyu olarak alıp tüketebiliyor. Meyve suyu ise yüzde 100 meyveden imal ediliyor. Yeni düzenlemenin meyve suyu dışındaki içeceklerde şeker ilavesine bir kısıtlama olmadığı ifade ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.