Beste Serim Erbak: İtalya-Floransa Bölüm V

İtalya
Floransa
Bölüm V. 2016

Bugün oyunumuzu oynamış olmanın rahatlığı ile ülkemizi, okulumuzu ve şehrimizi tanıtmak amacıyla bir stant açacağız. Fransız Kültür Merkezinin giriş katında bizim için bir yer ayrıldı. Malzemeleri yanımıza alıp yola koyulduk. Festivale katılan herkes standımızı gezecek. Bu görevi katıldığımız tüm festivallerde severek gurur duyarak yapıyoruz.

Türkiye’den aldığımız broşürleri dağıttık. Standımızı gezenler bizlerden epeyce bir bilgi aldı. Ayrıca güzel İzmir’imizin inciri, üzümü ve diğer lezzetleri gezenler tarafından çok beğenildi. Daha sonra öğleye kadar atölye çalışmalarına katıldık. Öğle arasında Kültür Merkezinin hemen yanındaki “StRegis”WinterGardenbyCaino”Restoranın dışarıdaki masalarına oturduk. Oldukça şık bir restoran. Doğal olarak da fiyatlar yüksek.Ama İtalya’da yediğim en güzel tatlar diyebilirim. RestoranArno nehrine bakıyor. Pek keyifli.
Şeflerini tebrik etmek gerek. Yemekten sonra tekrar Fransız Kültüre döndük. Zira çalışmalar ve sergimiz devam ediyor. Saat 17.00′ de çalışmalar bitince biz gene kendimizi Floransa sokaklarına attık.
Önünden birkaç kez geçtiğimiz Santa Maria Novella Meydanındaki Santa Maria Novella Basilikasınageliyoruz. Çok sempatik bir yer. Önündeki meydanda bir müzisyen gitar konseri veriyor. Bubir Dominikan kilisesi.XI. yüzyıldayapılmış.Yapı, içinde bulunan freskler ve Floransa asilzadelerinin mezarlarıyla ünlü.

Buradan Duomo’yayürüyoruz. XVIII. yüzyılda şehir konseyi tarihi SantaReparata kilisesi yerine bir katedral yapmaya karar veriyor. Mimar ArnolfodiCambio tarafından projesi çiziliyor ancak şantiye onun ölümünden sonra başlayabiliyor. Katedral 1461 yılında tamamlanıyor. Yeşil ve beyaz mermer işlemelerin bulunduğu yapınınmuhteşem bir görüntüsü var. Birçok mozaik heykel barındırıyor. Çan kulesi tüm Floransa’ya hâkim.
Hemen katedralin karşısında “Opera” adlı kafede bir şeyler içip Katedralin keyfini çıkarıyoruz. Artık biraz da çarşı gezmek istediğimiz için Floransa’nın en büyük caddesinde”ViaCorso” geziniyoruz. Ünlü mağazaların dışında Floransa’nın meşhur tahta tepsilerinin satıldığı turistik mağazalar ilgi çekici. Bir terzi adınızı kâğıda işliyor.

Tabii dükkânından bir şeyler alıyorsunuz. Parfümdükkânları oldukça fazla. Burası başka bir dünya. Yavaş yavaş akşam karanlığı çökmeye başlıyor. Bu arada Brunelleschi sokağına giriyoruz. “HardRockCafe”yiburada yerini almış. Gençler burayı pek seviyor.Fiyatlar öyle ucuz da değil. Akşam yemeği için “CafeConcertoPaszkowski “ye oturuyoruz. Burası Floransa’nın tarihi kafelerinden biri.1846’dan beri hizmet veriyor. PolonyalıPaszkowski tarafından açılmış. “Repubblica”meydanında. Birçok eski ve ünlü edebiyatçının toplanma yeriymiş. Harika bir müzik eşliğinde İtalyan tatları bu anı unutulmaz yapıyor.