Beste Serim Erbak: Kanada Québec-Buz Otel

Kanada
Québec-Buz Otel ( Hôtel de Glace )
2015
Kızılderili Köyünden sonra Hôtel de Glace’a (Buz Otel) doğru yol alıyoruz.

Buz Oteller Dünyanın sayılı ülkelerinde bulunuyorlar ve çok ünlüler. İsveç, Norveç, Danimarka, Alaska ve Kanada’da. Doğal olarak soğuk ülkelerde. Bambaşka bir ortam. Bizim ziyaret edeceğimiz otel 15 yıldır yapılmakta. Böyle söylememin nedeni otelin bahar aylarında erimesi ve kışın yeniden inşa edilmesi. Quebec’in sadece 4 km uzağında bulunan otelin masalsı bir atmosferi insanı büyülüyor. Oteli inşa etmek için 15.000 ton kar kullanılıyormuş. Her yıl ayrı bir tema işleniyor. Bu yıl tema Uzay-zaman. Geçmiş ve gelecek bir arada. Buz avizeli bir salonu, 400 kişilik bir buz barı, düğünler için bir şapeli, kafeleri ile muhteşem bir yapı. Otelde konaklama süresince bazı kış aktiviteleri de yapılıyor. Hôtel de Glace’den sadece beş dakika uzaklıkta Charlesbourg kayak pisti bulunuyor. Ayrıca 18 kilometrelik bir yürüyüş parkuru kışın keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Buzdan odalarda size temin edilen özel uyku tulumları sayesinde sıcacık bir uyku uyuyabiliyorsunuz. Suit odalarda ise, şaşırtıcı şekilde buzu eritmeyen şömineler bulunuyor.

Sadece gezmek için bile hatırı sayılır bir para ödüyoruz. Eğer önceden gezeceğinizi söylemeyip gelirseniz, rehber alabilme fırsatını kaçırıyorsunuz.

Aslında Kanada’da her yer bu şekilde. Önceden telefon ile geleceğinizi mutlaka bildirmelisiniz. Otel 5 Ocak ile 22 Mart arasında açık. Böylece biz ucundan yakaladık. 2001 yılından beri birçok sanatçı bir araya gelerek kar ve buzdan bu muhteşem yapıyı inşa ediyorlarmış. Girişte “Bu otel 100.000 kardan adamdan oluşuyor“ yazıyor.
Bu buz otel Amerika’nın tek örneğiymiş. 44 farklı odadan oluşuyor.3000 metrekarelik bir alanı kaplıyor.
Burada masalsı düğünler de yapılıyormuş. Ayrıca otelde çeşitli etkinlikler düzenliyorlarmış. Saat 15’e kadar gezebiliyorsunuz. Oteli destekleyen birçok sponsor kuruluş var.
Rüya gibi bir yer. İnsan gözlerine inanamıyor. Buzların şeffaf görünümü masalsı renkler, sanat ile inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

Disney “Karlar Kraliçesi ”filmi için burayı kullanmış. Otel milyonuncu ziyaretçi gelince odalarının sayısını 36’dan 44’e çıkarmış. Sanatçılar buzdan heykeller, duvarlara resimler yapmışlar. Her oda farklı bir şekilde döşenmiş. Çok soğuk. Her oda farklı ışıklandırılmış ve adlandırılmış. Ayrıca buzdan bir kilise de var. Heykeller sanat harikası. Herhalde en kötüsü otel yıkılırken olmalı. Üzücü. Yalnız Québec’te pek çok yerde buzdan heykel görmek mümkün. Ayrıca otelde gördüğüm bir buz heykel çalışmasının da maden işçilerini anlatması ayrı bir ironi.

Odaların dekorları birbirinden çok farklı. Sanırım ücretleri de ona göredir. İnsanoğlu soğuktan sıcaktan bir şekilde yararlanıyor. Biz bu kadar soğuk bir ülkede yaşamadığımızdan bize çok ilginç geldi. Burada bir gece konaklayabilmek için uçuk paralar ödeniyor. Odaların kapıları yok. Perde gibi ayrıntılarla kapanmış.
Duvarlarda bizon motifleri. Yatakların üzerinde postlar var. Terlikler de ortama uygun. Odaları dolaştıkça hayranlığımız artıyor. Sanki bir masalda yaşıyorum. Büyülü bir ortam. Her oda farklı ışıklandırılmış.
Burada film çevrilmesine şaşmamak lazım. Çok fantastik.
Eğer bu tarihler arasında buraya, Québec civarına yolunuz düşerse burayı mutlaka gezmelisiniz. Bilmem kalmak ister misiniz?