Erhan Yurdayüksel: Birlikten 7,4 Milyar EURO doğdu…

Koronavirüs ile mücadele etmek için eşi benzeri görülmemiş bir küresel çaba,

4 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanından ülkeler ve kuruluşlar, aşılar, teşhisler ve tedaviler için 7.4 milyar Euro bağış taahhüdünde bulundu.

Bu bağışlar neredeyse 7.5 milyar Euro’luk ilk hedefe ulaştı.

Ülke liderlerinin katılımıyla canlı yayında aynı anda başlatılan Dünya bağış seferberliği birlikten kuvvet doğar deyiminin kanıtı gibiydi.

Avrupa Komisyonu’nun Küresel Yanıt vaadini düzenleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yönetiminde yapılan canlı yayına katılan liderler mesajlarıyla insanlığa umut verdiler.

Avrupa Birliği, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan Krallığı, Norveç, İspanya ve İngiltere’nin bir grup küresel sağlık emekçilerinden eylem çağrısına yanıt olarak gelen bu etkinlik insanlık adına bir umuttur.

Sağlık emekçileri, yeni koronavirüs temel sağlık teknolojilerine gelişme, üretim ve eşitlikçi küresel erişimi hızlandırmak için geçen aylarda küresel işbirliği çağrısında bulunmuşlardı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen:

“Gerçek şu ki, bir aşı geliştirilinceye kadar virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekecek, güçbirliği yapmamız, fonlara katılmamız ve aşılar üzerinde çalışmaya başlamamızın nedenlerinden biridir.
Teşhis ve tedaviler, dünyanın her köşesine geliştirmeli, aşıları üretmeli ve konuşlandırmalıyız. Ve bunların herkes için erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasını sağlamalıyız ”derken 7,5 Milyarlık euro’luk hedefe 7,4 Milyar euro ile yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyordu.

Canlı yayında konuşan Başkan Ursula von der Leyen, AB taahhüdünü 1 milyar Euro hibe ve 400 milyon Euro kredi garantisi olarak ilan etti.

(Horizon 2020, RescEU, Acil Destek Enstrümanı ve harici enstrümanların ülkeleştirilmesi)

İnsanlık adına farklı amaçlar için kullanılacak olan fonlar, küresel çapta, aynı çatı altına salgın hastalıklarla mücadele girişimleri üzerinde çalışan tüm sağlık örgütlerine ulaşmak ve aşılar, teşhis ve terapötikler konusunda küresel işbirliği için bir çerçeve sunmayı amaçlıyor.

Başkan Ursula von der Leyen: “Toplanan fonlar sadece küresel işbirliğinin başlatılmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gerçekten benzersiz, küresel bir kamu yararı yaratacaktır.” dedi. “Bu birlik ve insanlığın gerçek gücüdür.” sözleriyle birliğin önemine çok güzel bir vurgu yaptı.

Ayrıca, Başkan Von der Leyen, sivil toplumu ve küresel vatandaş topluluğunu da içerecek olan bu küresel yanıtta bir sonraki kilometre taşlarından bahsetti. Dünya’yı bir gemiye benzeterek; Dünya çapında bu virüsü yenmek için önümüzde dik bir tırmanış olduğunu ve gemideki herkese ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Normal yaşama dönmek için önümüzde gerçekten dik bir yokuş var.

Bu yokuşu hepbirlikte tırmanmak zorundayız.

Yaşlı küremiz bir çok savaşa şahitlik yapmıştır.

Bu savaşların kazananı ve kaybedeni olmuştur.

Kazanan tarafta verdikleri mücadeleler ile yer alan isimsiz kahramanlar vardır.

İnsanlık adına Koronavirüse karşı verilen mücadele de, ‘Coronavirus Global Response’: Uluslararası Söz Verme Etkinliği’ni gerçekleştiren Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’ bilinen kahramandır.

Etkinliğin isimsiz kahramanlarından biri ise duyuru, canlı yayın performansı ve gerçekleştirdiği organizasyonla, ‘Uluslararası Söz Verme Etkinliği’ni destekleyen ‘Edacco, Ecological Development,’ Kurumu ve çalışanları olarak görevlerini başarıyla yerine getirenlerdir.(Ekolojik Kalkınma İşbirliği Organizasyonu)

Bu kabus günlerinde insanlık adına corona virüsüyle mücadele eden başta sağlık emekçileri olmak üzere herkese teşekkürlerimi bir borç bilirim. Sağ olsunlar, var olsunlar…