Yaşar Tümbaş: Hoşça Kal 2013!

yasar tumbasYAZARLAR-2014 yılı hoş geldi sefalar getirdi ! Bakalım bize neler yaşatacak ? Belçika gayet güzel birşekilde girdi yeni yıla…ne kar var,ne dondurucu bir kış ne de hükümet krizi…İki hafta boyunca Noel ve Yılbaşı herkese şöyle bir “ oh” çektirdi: hediyeler,yemekler,ayinler,tatiller… Ama durum Türkiye’mizde o kadar da sakin değil!
2013’e birlikte bir göz atalım.
Önce Belçika’dan başlayalım. Yılın önemli olayları :
– Belçika Kralı II.Albert 21 temmuz tarihinde tahtını oğlu Philippe’e bırakarak emekli oldu. Belçika kraliyet tarihinde bir ilke imza atan Kral Albert bu jesti ile anayasal monarşi( monarchie constitutionnelle) rejimini tekrar ülkede sempatikleştirdi. Genç kral Philippe ve sempatik eşi Mathilde ülkede sevgi gösterileri ile karşılandı. Bu sayede bölünmesinden sözedilen Belçika belki de birlikteliğini devam ettirecek önümüzdeki yıllarda.
– Başbakan Elio Di Rupo ülkede sevilen ve tutunan bir kişilik sergiledi..37 yıl Flaman Başbakanlar tarafından yönetilen ülkenin başına gelen İtalyan kökenli bir Frankofon’un bu denli başarılı olacağı hiç tahmin edilmiyordu. Elio di Rupo hoşgörülü ve karizmatik kişiliği ile muhaliflerinin bile saygı ve sevgisini kazanmayı başardı.
– Anayasa değişikliği ile yapılan 6. Devlet reformunun ikinci bölümü senatodan sonra Millet meclisi tarafından kabul edilerek kanunlaştı. Bu reform ile bölgesel hükümetler ve Flaman ve Frankofon komünoteleri ülkenin yönetiminde daha etkin ve yetkili olacaklar. Örneğin çocuk parası (allocations familiales) artık Komünoteler tarafından kararlaştırılıp ödenecek.Ayni zamanda Federal hükümetin yetkileri de kısılıyor. Senatonun üye sayısı,seçilme sistemi ve görevleri değiştiriliyor…Ülke bu sayede politik yönden daha sakin ve huzurlu simdilik!
– Ünlü Nobel ödülü Fizik dalında Brüksel (ULB) Üniversitesi profesörlerinden François ENGLERT ‘e verildi. Bu şekilde Belçika 11. Nobel ödülünü kazanmış oldu. Prof Englert bu ödülü İngiliz meslekdaşı prof Peter Higgs ile paylaştı.
– Belçika Milli Futbol Takımı ( Kırmızı şeytanlar) en son eleme maçında Hırvatisyan’ı yenerek 2014 ‘te Brezilya’da yapılacak Dünya şampiyonasına katılmağa hak kazandı. Teknik Dierektör ve antrenör Marc Willmots milli takıma motivasyon ve güven getirdi. Flaman bölgesinde bile herkes Belçika’nın başarısı ile öğünmekte ve bir “ ne mutlu Belçikalıyım!” heyecanı yayılmakta ülkeye! Umarız Belçika Milli Takımı ilk üç galip arasında yer alır.
– Belçika’da çaresiz bir hastalığa tutulan bir çocuğa da ötanezi olma ( ölümü isteme ) hakkı verilmesine ilişkin kanun teklifi Senato tarafından kabul edildi! Millet Meclisi de onaylarsa 2014 yılında kanunlaşacak bu hak!
Gelelim dünyada en çok ilgi ve heyecan uyandıran olaylara:
-Katolik dünyada bir ilke imza atıldı: Alman asıllı teoloji profesörü Papa XVI.Benoit yorgunluğunu bildirerek istifa ederek yerini Arjantinli jezüit arşövek François’ya bıraktı. Ondan önceki papalar ölünceye dek iş başında kalmışlardı.Yeni Papa sade,dogal,insana yakin ve reformcu davranışları ile herkesin gönlünü kazandı 9 aylık kısa bir zaman içinde.
– 33 ay süresince 125 000 kişinin ölümünü getiren Suriye’deki acı olaylar son bulmadı. Diktatör Beşar El Assad’ın hükümetin başından çekilmesi artık bir çözüm yolu olarak görülmüyor! Amerika ve Rusya bu konuda hem fikir olmak zorunda kaldı en sonunda. Türkiye de susturuldu! Tek teselli ülkedeki depolanmış kimyasal silahların imha edilmesi! Ve şimdi herkes 22 ocak 2014’te Cenevre’de yapılacak uluslararası konferansa bağladı tüm ümitleri…İnşallah!
– İspanya’da Temmuz ayında meydana gelen hızlı tren kazasında tam 80 kişi hayatını kaybetti!
– Kasım ayı başlarında Filipin sahillerinde meydana gelen Haiyan Tayfunu ülkede tam 4000 kişinin canını aldı ve bazı bölgeleri tamamiyle haritadan sildi! Tüm dünya yardıma koştu…Allah saklasin!
Türkiyemizde unutamayacağımız bazı olaylar ise şöyle idi:
– 11 Mayıs tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıda tam 40 kişi hayatını kaybetti ve 100 kişi yaralandı !
– 27 Mayıs tarihinde İstanbul Taksim’de Gezi parkı olayları başladı ve hükümetimizin yurt dışındaki prestiji kocaman bir darbe yedi! AB ve ABD Türkiye’ye gereken ihtarı yapmak zorunda kaldı!
– 30 Eylül tarihinde Başbakan Erdoğan demokratikleşme paketini açıkladı. Kamuda baş örtüsü yasağı ve okullarda andımız kaldırıldı.
– 17 Aralık tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ortaya çıkarıldı. Bazı Bakanların çocukları ve ünlü işadamları göz altına alındı. İki bakan çocuğu ve bir işadamı Adliye tarafından tutuklandı. Üç bakan istifa etmek zorunda kaldı! Ülke şaşkına döndü! Hükümet içinde 10 bakan değişti. Başbakan hükümete karşı “büyük bir komplo” dan sözetti!…Ve bu konu hakkında 2014 yılının başında da konuşulmağa devam edilecek…Memleket kaynıyor!
2014 için fazla iyimser olamıyorum; Avrupa’da yoksulluk ve i$sizlik artiyor ! Özellikle Türkiye’mizde sular durulmayacak gibi görünüyor maalesef! 30 Mart yerel seçimleri…sonra Cumhurbaşkanı seçimi .. çözüm paketi… ülkeye yine heyecanlı ve çekismeli günler getirecek ! Umudum herseyin medeni ve sakin bir sekilde hayata geçirilmesi…Inşallah !
YENI YILIMIZ KUTLU OLSUN !

Leave a Reply

Your email address will not be published.