“Baro Başkanları Anıtkabir ziyaretini yapabilecek”

Baro başkanlarının Ankara’ya girişinde önlerine konulan barikat kaldırıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in arabuluculuk yapması üzerine kente yürüyerek girilmesine izin verilen başkanlar araçlarla Anıtkabir’e gidecek.

Ankara girişinde bekletilen baro başkanlarını ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, başkanlara itidal çağrısı yapıp, “Kişisel girişimlerimle gereken çabaları göstereceğim” dedi.

Genel Başkan, parti genel merkezine gelir gelmez yoğun bir telefon trafiği başlattı. Az önce İYİ Parti yetkilisi, “Barikat kalkacak, başkanlar Anıtkabir ziyaretini yapabilecek” dedi.

Barikatın kaldırılması sonrası Ankara’ya yürüyerek girilmesine izin verilen başkanlar 200 metre yürüdükten sonra araçlarla Anıtkabir’e gidecek.

ÖNDER SAV DA DEVREDE

Krizin aşılmasında eski Ankara Baro Başkanı Önder Sav da devreye girdi. Bakanlarla da temas sürdüren Sav, yürüyüşe engel olunmasının getireceği sakıncaları dile getirdi. Sav’ın konuşması da sorunun aşılmasında etkili oldu.

Bu arada Türkiye Barolar Birliği Bakanı Metin Feyzioğlu’nun da sorunun aşabilmesi için dün geceden sabah 4’e kadar temaslarda bulunduğu öğrenildi.

FEYZİ OĞLU KORTEJE ALINMAYACAK

CHP Eski Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş baro başkanlarının yürümesine izin verilmesini sosyal medya hesabından son dakika olarak paylaştı. Yarkadaş, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

* İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakere sonuç verdi. Avukatlar, 200 metre topluca yürüyecek.

* Feyzioğlu yürüyüş kortejine alınmayacak. 200 metre sonra ise araçlara binilerek Anıtkabir’e gidilecek.

* Polis, yürüyüşün gerçekleşmesi için biraz sonra çekilecek.