Büyük yolsuzluk operasyonuyla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı

Ekonomi Bakanı-Zafer Çağlayan-2013-1Türkiye’yi sarsan büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

EXTRA-Gündemi değiştiren yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan işadamı Reza Zarrab’ın, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a rüşvet olarak 300.000 Frank (Yaklaşık 700 Bin TL) değerinde Patek Philippe 5101G marka bir saat hediye ettiği öne sürüldü.

ANKARA’DA TESLİM EDİLDİ
Bu ilginç ayrıntı, aynı zamanda altın kaçakçısı olduğu iddia edilen Reza Zarrab’ın teknik takibe takılan konuşmalarından çıkarıldı. Zafer Çağlayan, İsviçre’nin Cenevre kentinde beğendiği 5001G Model Saati Reza Zarrab’dan istedi. Bunun üzerine Zarrab, bir adamını Cenevre’ye göndererek saati aldırdı. Bu saat, 25 Eylül 2013 tarihinde, saat 01:25 sıralarında, Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya’ya Ankara’da teslim edildi. Bu teslimata ilişkin konuşmalar teknik takibe takıldı.

Taraf gazetesinin haberine göre; 24 Eylül 2013, 16:45’te Reza Zerrab ile Çağlayan’ın Özel Kalemi Onur Kaya arasında gerçekleşen görüşme şu şekilde:

» Onur Kaya: Ne zaman İstanbul’da olur?

» Reza Zarrab: İstanbul’da değil ben Ankara’ya yolluyordum ama.

» Onur Kaya: Ankara da olur fark etmez daha iyi olur Ankara.

BEYFENDİYE EMANET VAR
24 Eylül 2013 17:25’teÇağlayan’ın koruma memuru Emrah ile Zarrab için çalışan Murat Yılmaz arasında geçen konuşma ise şöyle:

» Murat Yılmaz: İsviçre’deyim hani patron gönderdi buraya da ıııı……emaneti varmış onu aldım ben ama gece de saat 12, gibi 12 buçuk gibi Ankara’ya ineceğim…dedim seni arayayım ben hani nasıl yaparız ne yaparız bu arada senin istediğin birşey varmı çoluk çocuğa.

» Emrah: Biz senden emanet alacağız öyle mi.

» Murat Yılmaz: Yani beyfendiye bir emanet var verilmesi gereken.

» Emrah: Anladım. Bu görüşmeden yaklaşık bir saat sonra Murat Yılmaz, Zarrab’a bir mesaj gönderiyor. Mesajda, “Reza bey, bu gece 00:30 yakın koruması aracılığı ile teslim ediyorum bilginize efendim” deniyor. Mesajdan sonra, Yılmaz’ın Cenevre uçağıyla İstanbul’a geldiği fiziki takiple belgelendi.

Bu görüntülerden bir gün sonra yani 25 Eylül 2013’te saat 10:36’da, Zarrab ile Çağlayan’ın Özel Kalemi Onur Kaya bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşme şu şekilde:

» Reza Zerrab: Onur bey dün akşam Emrah beye teslim edilmiş haberiniz olsun.

» Onur Kaya: Tamam. Bana ulaştı, bi şimdi hatta şu an geldi ben de onu açıyorum çantada…şu an bakıyorum rıza bey çok teşekkür ediyoruz.

Zarrab tarafından “rüşvet” olarak gönderildiği iddia edilen 300.000 Frank değerindeki saatin, Zafer Çağlayan’a 25 Eylül 2013’te teslim edildiği öne sürüldü.

Zafer Çağlayan ise bu saati iki gün boyunca kullandı. Bunun, Ekonomi Bakanlığı arşivinde yer alan fotoğraflardaki saat olduğu öne sürülüyor.

AJANSLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published.