Efsane komutan Alan’ın gözleri doldu…

Engin-Alan-2013-1Hayatını terörle mücadeleye adamış Balyoz hükümlüsü Alan’ın gözleri doldu…

EXTRA-Engin Alan, “Anne ben geldim” diye fısıldadığında, günlerdir yoğun bakımda uyutulan Ayşe Anne tepki verdi: “Oğlum!.. Yavrum!..” Hayatını terörle mücadeleye adamış Balyoz hükümlüsü Alan’ın gözleri doldu…
49 yıl asker üniforması giydi. Hayatını terörle mücadele ederek geçirdi. Ancak adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin iki önemli olayıyla hafızalara kazındı: Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilmesi ve PKK’nın önemli isimlerinden Ergenekon’un açık tanığı Şemdin Sakık’ın “Yarasa operasyonu”yla ele geçirilmesi… “Balyoz” planı davasında 18 yıl hapis cezası onanan MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın askerlik hayatının neredeyse tamamı Özel Kuvvetler ve terör ile mücadelede geçti. Kıbrıs’ta kahramanca savaşıp gazi oldu, Özel Kuvvetleri komuta ettiği dönem Tümgeneral rütbesindeyken bile dağlarda savaşırken defalarca vuruldu. 2010 yılında tutuklandı. Ancak yediği kurşunlar önceki gün yaşadığı acı kadar dokunmadı yüreğine. Neden mi?
Engin Alan, önceki geceyi annesinin tedavi gördüğü İstanbul GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde geçirdi. Avukatı Yakup Akyüz, SÖZCÜ’ye, Alan’ın annesini yoğun bakımda gördükten sonra neler yaşadığını anlattı: “O an, dağlarda kurşun yemiş, bütün hayatı zorluklar içinde geçmiş bir komutanı gördüm. Bize her zaman moral veren, ‘Ben iyiyim, sağlam durun’ diyen Engin Alan’ın, annesinin karşısında gücünün nasıl kırıldığına şahit oldum. Askerlik yaşamı dağlarda geçen bir komutanın gözlerindeki yaşı gördüm. Evlatlık vazifesini tutuklu olduğu için yerine getiremeyen askerin duygularına tanık oldum.”
‘Anne ben geldim’
Annesi Ayşe Hanım’ı yoğun bakımda ziyaret anına tanık olan diğer bir isim de gazeteci Müyesser Yıldız’dı. Yıldız, o anı Odatv’ye yazdı:
“Çok az kişinin Alan’la birlikte yoğun bakıma çıkmasına izin verildi. Ve yoğun bakım ünitesi… Engin Paşa ağır ağır içeri girdi, annesinin elini tuttu. Uzun süre hiçbir şey demeden elini tutarak, kendisini annesine hissettirdi… Engin Paşa, ‘Anne ben geldim’ diye fısıldadığında, günlerdir uyutulan Ayşe Anne tepki verdi: ‘Oğlum!.. Yavrum!..”
“Alan doktorlara ‘Ümit var mı?’ diye sordu, doktorlar yanıt verdi: ‘Bu durumda olup, 3 ay yaşattığımız hastalarımız oldu.’ Alan, ‘Allah’tan umut kesilmez’ derken, masmavi denize, sonra gökyüzüne baktı. Dolan gözlerini hepimizden kaçırırcasına..”
“Alan’ın mesajı şöyle oldu: ‘Kendi ordusuna sahip çıkmayan milletler, başkalarının ordularına hizmet eder. Milletim bunu bilsin, bunu hiç unutmasın. Bütün mesele budur!’ …”

Leave a Reply

Your email address will not be published.