Fırtına yaşamı olumsuz etkiledi!..

Olumsuz hava koşulları ve lodos nedeniyle bugün Kocaeli, Bursa, Sinop, Tekirdağ, Düzce, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Sakarya’da da yüz yüze eğitimin bir gün süreyle tatil edildiği açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bugün yurdun birçok bölümünde fırtına yaşamı olumsuz etkileyecek.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile olumsuz hava koşulları ve lodos nedeniyle il genelinde eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin bugün bir gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.

Vali Yavuz, kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personelin de izinli sayılacağını belirtti.

SAKARYA’DA OKULLAR TATİL

Sakarya’da çok sayıda ilçede ağaçlar ve elektrik direkleri devrilirken, evlerin çatıları da hasar gördü. Şiddetli fırtına sebebi ile İstanbul ve Kocaeli’den sonra Sakarya’da da bugün yüz yüze eğitime ara verildiği açıklandı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili hemşehrilerim ilimizde hayatı olumsuz etkilemeye devam eden hava koşulları ve lodos nedeniyle eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verdi.

YALOVA’DA TATİL KARARI

Yalova Valiliği’nden tatil ve idari izin kararıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

* Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; ilimiz genelinde devam eden olumsuz hava koşulları ve lodosun 30 Kasım 2021 Salı gününde de devam edeceği bildirilmiştir.

* Hemşehrilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için; resmî-özel tüm okullar, halk eğitim merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, resmî okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarımız ile özel okullardaki takviye kurslarımız da dahil olmak üzere bütün eğitim kurumlarında 30 Kasım 2021 Salı günü bir günlük ara verilmesi uygun görülmüştür.

* Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl ve engellilerimiz, hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın bir gün süreyle idari izinli sayılacaklardır.

BURSA VALİSİ TATİL KARARINI DUYURDU

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Twitter hesabından kentte okulların bir gün süreyle tatil edildiğini duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

* Kıymetli Bursalı hemşehrilerim; hayatı olumsuz etkilemeye devam eden #Lodos nedeniyle 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle bütün eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime ara verilmiştir.

* Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel idari izinli sayılacaktır.

ÇANAKKALE İÇİN TATİL KARARI

Çanakkale Valiliği okulların 1 gün süreyle tatil edileceğini duyurdu. Konuya ilişkin valilikten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

* İlimizde hayatı olumsuz etkileyeceği değerlendirilen meteorolojik tahminler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel tüm eğitim ve öğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitime 30 Kasım 2021 Salı günü 1 (bir) gün süreyle ara verilmesine karar verilmiştir.

* Kamu kurumlarında çalışan hamile personeller ile engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan personeller idari izinli sayılacaktır. Kuvvetli rüzgar, fırtına ve tam fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.

* İl Afet Müdahale Planı’nda görevli bulunan çalışma gruplarının personel, taşıt ve ekipman olarak müdahale için hazırlıklı bulunmaları gerekmektedir.

DÜZCE VALİSİ, TATİL KARARINI DUYURDU

Eğitime bir gün ara verileceğini sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Düzce Valisi Cevdet Atay, “Kıymetli hemşehrilerim Düzce’de hayatı olumsuz etkilemeye devam eden lodos nedeniyle eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel idari izinli sayılacaktır” dedi.

BALIKESİR DE TATİL

Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde etkisini sürdüren kuvvetli fırtınanın neden olabileceği olumsuz durumlar göz önüne alınarak 30.11.2021 Salı günü bir gün süreyle bütün ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personelimiz bir gün izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi.

TEKİRDAĞ’DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada, meteorolojiden alınan verilere göre, dün yaşanan olumsuz koşullarının bugün de devam edeceğinin anlaşıldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

* Tekirdağ’da görev yapan bazı kamu görevlileri ile öğrencilerimizin olumsuz hava koşulları sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için; resmi-özel tüm okullar, Halk Eğitim Merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, her türlü kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları da dahil olmak üzere, bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine valiliğimizce 30 Kasım 2021 Salı günü bir gün süreyle ara verilmiştir.

* İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, kronik rahatsızlığı bulunan personelimiz ile hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın belirlenen aynı tarihte idari izinli sayılacaklardır.

SİNOP’TA DA EĞİTİME ARA

Sinop Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Olumsuz hava koşulları ve şiddetli fırtına nedeniyle ilimiz ve tüm ilçelerimizde; 30 Kasım Salı günü tüm resmi ve özel okullar, özel eğitim kurumları, Halk Eğitim kursları, özel öğretim kursları bir gün tatil edilmiştir” denildi. Açıklamada ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli çalışanların bir gün süre ile idari izinli sayılacağı belirtildi.

Sinop Üniversitesi’nden de fırtına nedeniyle derslere ara verileceği duyuruldu. Rektörlük tarafından, “30 Kasım Salı günü Sinop genelinde beklenen olumsuz hava koşulları ve şiddetli yağış sebebiyle, Üniversitemizde ileri bir tarihte telafisi yapılmak üzere yüz yüze eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca merkez ve ilçelerimizdeki birimlerde görev yapan hamile ve engelli personelimizin 30 Kasım Salı günü idari izinli sayılması kararlaştırılmıştır” açıklaması yapıldı.

***

Fırtına İzmir’i de vurdu! Meteoroloji’den kritik uyarı

İzmir’de etkili olan kuvvetli fırtına, kent genelinde 33 ağacın zarar görmesine; Menderes, Tire, Karaburun ve Foça’da çatıların uçmasına neden oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri yaşanan müdahale etti. İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların devam edeceğini açıkladı.

Fırtına İzmir’i de vurdu! Meteoroloji’den kritik uyarı
Kentte rüzgarın hızının Narlıdere’de saatte 110, Karaburun’da 99, Foça ve Urla’da 98, Tire’de 93, Güzelbahçe’de 79, Konak’ta 77 ve Karşıyaka’da 76 kilometreye ulaştığı belirtildi.

33 AĞAÇ DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

Kent genelinde 33 ağaç devrildiği; Menderes, Tire, Karaburun ve Foça’da birer çatı uçtuğu aktarıldı. 60 kişiden oluşan Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerinin Konak, Narlıdere, Buca, Karşıyaka ve Balçova’da yollarda, parklarda ve tramvay güzergahında devrilen ağaçları kaldırarak trafiğin ve yaya yolunun açılması sağladığı belirtildi.

DENİZ YÜKSELDİ

Kentin 12 noktasında devrilen ağaçlara, uçan çatı ve tabelalara müdahale eden İtfaiye Dairesi Başkanlığının kent genelinde olası çatı ve kiremit uçması, tabela düşmesine karşı güvenlik tedbiri aldığı açıklandı. Rüzgarın özellikle güney–güneybatı yönünden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi nedeniyle Karşıyaka Yelken Kulübü’nün olduğu bölgede denizin yükseldiği ifade edildi. İtfaiye ekiplerinin tramvay hattının sudan etkilenmemesi için tahliye işlemi yaptığı bildirildi.

YAĞIŞ DEVAM EDECEK

İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’nün hava tahmin raporuna göre beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın güney ve güneybatılı (lodos) yönlerinden kuvvetli fırtına, yerel olarak tam fırtına (70-110 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısı yapıldı. Hava muhalefetinden olumsuz etkilenen İzmirlilerin, Hemşeri İletişim Merkezi’nin (HİM) 444 40 35 numaralı hattından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşabileceği kaydedildi.

***

İstanbul’da lodos kâbusu: 4 ölü, 38 yaralı

İstanbul, Bursa ve Bolu’da yaşanan lodos fırtınasıyla ilgili son durumu açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 kişinin yaralandığını duyurdu. İBB ise 33 çatının uçtuğunu, 192 ağacın devrildiğini, 232 tehlike arz eden parçanın düştüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul, Bursa ve Bolu’da yaşanan lodos fırtınasıyla ilgili son durumu açıkladı. Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

* Marmara Bölgesinde yaşanan lodos fırtınasında; İstanbul, Bursa ve Bolu’da maddi hasar ve yaralanma meydana gelmiş, İstanbul Esenyurt, Arnavutköy, Avcılar ve Başakşehir ilçeleri yoğunlukta olmakla bazı ilçelerimizde afet olayları yaşanmıştır.

* Saat 17.30 itibarı ile afette son durum: Olayda 38 kişi yaralanmış, 4 kişi ise hayatını kaybetmiştir. Yaralılar, olay yerine görevlendirilen 112 ambulanslarımız ile hastaneye nakledilmiştir.

* Olay olan illerde 24 adet 112 Ambulansı, 3 adet UMKE Timi ile 87 sağlık personeli görev başındadır. Bölge halkına ve bütün ülkemize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.

15 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Edinilen bilgiye göre yaralılardan 15’i taburcu edilirken, biri yabancı uyruklu olmak üzere 4 kişinin tedavisi devam ediyor. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, yaralıları ve yaşamını yitiren Elif Şanver’in ailesini ziyaret etti.

Olayın yaşandığı bölgelerde de akşam saatlerinde incelemelerine devam eden Bozkurt, şunları söyledi:

* Fırtınaya karşı teyakkuzdayız. İlçemizi etkisi altına alan ve yarın da sürmesi beklenen lodos ve yoğun yağışa karşı 550 personel, 13 ambulans ve sağlık aracı, 12 iş makinesi ve 71 araçla sahadayız.

* Ekiplerimizle birlikte hasar tespiti yaparak yaraların en kısa sürede sarılması için el birliğiyle çalışacağız. Bu arada yeni olumsuzlukların yaşanmaması için biz sahada çalışırken vatandaşlarımızın da tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor.

* AFAD’ın yaptığı çağrı doğrultusunda tedbirlere dikkat edilmesini herhangi bir olumsuzluk durumunda gerek 444 0 411 numaralı çağrı merkezimizden gerekse sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşılmasını rica ediyoruz.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN YENİ UYARI

İstanbul Valiliği, fırtına konusunda vatandaşları uyardı. Açıklamada, şöyle denildi:

* Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden saat 19.00’da alınan verilere göre; ilimizdeki kuvvetli rüzgâr ve fırtına, bu gece yarısına kadar 70-110 km/sa hızla devam edecektir.

* Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar rüzgâr 50-60 km/sa hıza düşecektir.

* Sabahın ilk saatlerinden itibaren hızını arttıracak rüzgârın, saat 18.00’e kadar 70-90 km/sa hıza ulaşacağı tahmin edilmektedir.

* Kuvvetli rüzgâr ve fırtınanın oluşturabileceği sel, su baskını, yıldırım, çatı uçması, ağaç-direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımdaki aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

KARTAL SAHİL YOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Şiddetli lodos ve sağanak yağış nedeniyle Kartal Sahili’nde dev dalgalar oluştu. Yoğun yağış ve rögarların tıkanması nedeniyle sahil yolu sular altında kaldı.

Sahil yolundan geçeni iki otomobil mahsur kaldı. İhbar üzerine olay yerine trafik polisleri ve İBB yol bakım ekipleri sevk edildi. Trafik polisleri yolu her iki yönde de trafiğe kapattı.

Bölgeye gelen İSKİ’ye bağlı ekipler, rögarları açma çalışmalarına başlarken, iş makineleri suları tahliye etmek için uğraş verdi.

“ÇALIŞMALAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMEKTE”

İstanbul Valiliği, kentte etkili olan lodosla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi.

* İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli lodostan kaynaklanan olumsuz hava koşulları nedeniyle AFAD verilerine göre 1’i yabancı uyruklu, 3’ü vatandaşımız olmak üzere maalesef 4 can kaybı yaşanmış; 3’ü ağır, 19 vatandaşımız da yaralanmıştır.

* Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz.

* 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan tüm çağrılara ilgili kurumlarımızın ekipleri tarafından ivedilikle müdahale edilmekte ve çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

AFAD: ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN

AFAD’ın Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul’da etkili olan ve hızı zaman zaman 100 kilometreyi geçen şiddetli rüzgar nedeniyle yaşanan kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 19 vatandaşımız yaralanmıştır. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemle rica ederiz” denildi.

“1517’YE YAKIN İHBAR ALINDI”

AFAD, yurdun bazı kesimlerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanan gelişmelere ilişkin yeni açıklama yaptı.

İstanbul genelinde meydana gelen ve hızı zaman zaman saatte 100 kilometrenin üzerine çıkan şiddetli rüzgarın, çeşitli seviyede kazalara neden olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

* İstanbul 112 Acil Çağrı Merkezi’nden 1517’ye yakın ihbar alındığı bildirilmiştir. Olumsuz hava şartları nedeniyle 33 çatı uçması, 192 ağaç devrilmesi olayı yaşanmış, 236 tehlike arz eden parça, 52 trafik ışığı ve yön tabelası, 12 araç ise hasar görmüş ve tüm bu olaylara müdahale edilmiştir.

*Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 38 vatandaşımızın yaralandığı ve 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi alınmıştır.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA FIRTINA ETKİSİ

İstanbul’da fırtına nedeniyle hava trafiğinde de aksaklıklar yaşandı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, “İstanbul’da etkisini gösteren olumsuz hava koşulları (limit dışı rüzgar) nedeniyle uçuş operasyonlarımızda aksaklıklar yaşanmaktadır. Durumun bugün ve yarın aralıklarla devam etmesi beklenmektedir” açıklamasında bulundu.

UÇAKLAR HAVADA TUR ATTI

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık ise bugün yaşanan hava trafiğine dikkat çekerek, “Gökyüzü uçak kaynıyor. Hava trafiği durdu. Havanın normalleşmesini bekleyen onlarca uçak İstanbul Havalimanına inmek için havada tur atıyor” dedi.

Kıdık, “İstanbul Havalimanı’da her şey havada uçuştu. Apronda sağa sola savrulan bir cismin uçağa çarpmaması için büyük çaba harcadı” dedi.

YOLCULAR RÜZGARDA SÜRÜKLENMEMEK İÇİN YOĞUN ÇABA SARF ETTİ

Öte yandan İstanbul Havalimanı’nın yolcular için giriş kısmında fırtınanın etkisi yoğun bir şekilde hissedildi. Fırtınanın demir bariyerleri etrafa savurduğu görüldü.

KAFASINA SAÇ PARÇALARI DÜŞEN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Esenyurt 3128 sokak Akçaburgaz Mahallesi’nde bulunan bir fabrikanın çatı katından saç parçaları uçtu. Paçalar ilk önce karşı da bulunan başka bir fabrikaya çarpıp yere düştü. O sırada aracından malzemem indiren Alladdin Çavdar’ın aracına ve kendisine çarptı.

Aracından saçılan camlarında çarptığı kişi yere düştü. Ağır yaralanan kişi uzun süre yerden kalmadı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri ilk müdahalesini yaptığı adamın hayatını kaybettiği belirlendi.

ARNAVUTKÖY’DE ÇATI ARAÇLARIN ÜZERİNE UÇTU

İstanbul’da etkisini gösteren lodos Arnavutköy Necip Fazıl Caddesi’nde bir binanın çatısını uçurdu. Caddedeki araçların üzerine düşen çatı parçaları bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

KOPAN KALAS PARÇASININ BAŞINA İSABET ETMESİYLE ÖLDÜ

Sultangazi’de oturduğu binanın çatısını oğluyla birlikte onarırken, lodosun etkisiyle karşı binadan kopan kalas parçasının başına isabet ettiği kadın hayatını kaybetti.

Olay, saat 14. 00 sıralarında Malkoçoğlu Mahallesi 308 Sokak’ta meydana geldi. 72 yaşındaki Huriye Pulur, oğluyla birlikte kuvvetli lodos nedeniyle oturduğu binanın çatısını onarmak için en üst kata çıktı. Bu sırada karşı binadan kopan kalas parçası Huriye Pulur’un başına isabet etti.

Kadın kanlar içerisinde yere yığıldı. Bildirilmesi üzerine sevk edilen sağlık ekipleri ilk müdahalelerinin ardından Huriye Pulur’u ambulansla hastaneye kaldırdı. Pulur burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

“BİR BAKTIM ANNEM YERDE KANLAR İÇİNDE YATIYOR”

Huriye Pulur’un kızı Nebahat Gürün, şöyle konuştu:

* Annem, bugün ağabeyimle ‘rüzgâr var çatının açık kalan yeri kapatalım’ demiş. Ağabeyim de ‘tamam ben yaparım sen gelme’ demiş. Ancak annem ağabeyimin peşinden çıkıyor.

* Tam o esnada karşı binadan rüzgarın etkisiyle kalas parçası annemin başına isabet ediyor. Ses oldu ben de sese çıktım. Bir baktım annem yerde yatıyor, kanlar içinde.

* Ambulansı aradık, ancak ambulans yok. Bayağı bir ambulans bekledik. Yeğenlerim sağlıkçı olduğu için o sırada anneme kalp masajı yaptılar.

* Ambulans zamanında geleydi annem belki de kurtulacaktı. Annem dün akşam torunlarını parka götürdü oynattı.

Huriye Pulur’un geliniyse, “Ambulansı ve muhtarı aradım. Sokağa çıktım deli gibi sağa sola koştum. Ambulans gelecek sandım ancak gelmedi” diye konuştu.

İMAMOĞLU’NDAN UYARI

İBB Sözcüsü Murat Ongun, “Vatandaşları bu vakalara karşı dikkatli olmaları için bir kez daha hassasiyetle uyarıyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Esenyurt’ta Lodos sebebiyle çatı uçması neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerim. Tüm ekiplerimiz çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi durumlara müdahale etmekte. Vatandaşları bu tür durumlara karşı dikkatli davranmaları konusunda uyarırız” mesajı paylaştı.

SOSYAL MEDYADAN YAYIN YAPARKEN UÇAN ÇATIYI GÖRÜNTÜLEDİ

Silivri’de şiddetli lodos akşam saatlerinde de etkisini sürdürüyor. İtfaiye ekipleri, binaların zarar gören çatılarında çalışma yaptı.

Silivri Devlet Hastanesinin dış cephesinde kısmen hasar oluştu. Sosyal medya hesabından canlı yayın yapan bir kullanıcı, çatının uçtuğu anları görüntüledi.

LODOS 130 KİLOMETRE HIZLA ESTİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kuvvetli fırtına uyarılarımızın ardından saat 16:00 itibariyle İstanbul Beylikdüzü’nde 130 km/sa, Arnavutköy’de 125 km/sa, Çatalca Radar Sahasında 121 km/sa, Düzce Yığılca ve İzmir Narlıdere’de 111 km/sa, İstanbul Silivri, İstanbul Boğazı Karadeniz Çıkışı ve Düzce Gümüşova’da 108 km/sa, İzmir Çatalkaya Radar Sahasında 107 km/sa, Balıkesir Bigadiç/Gediktepe’de 102 km/sa, Tekirdağ Marmaraereğlisi ve İstanbul Kilyos’ta 101km/sa, İzmir Urla, İstanbul Çatalca ve Tekirdağ Muratlı’da 100 km/sa, İzmir Karaburun’da 99 km/sa, Konak’ta 97 km/sa en yüksek rüzgar hızları kaydedilmiştir” denildi.

MGM’den yine uyarı yapılırken, açıklamada “Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bugün de Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, yüksek kesimleri başta olmak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu’nun kuzeyinde batı ve güneybatı yönlerden 60-90 km/sa, yüksek kesimlerde yer yer 100 km/sa üzeri hızda esmesi beklenmektedir” bilgileri yer aldı.

MGM’nin uyarısında, “Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

BİNANIN 28. KATINDAKİ PENCERE YOLA DÜŞTÜ

İstanbul Başakşehir’de etkili olan kuvvetli fırtına, korku dolu anlar yaşanmasına neden oldu. 30 katlı bir binanın 28. katındaki dairenin penceresi yolun ortasına düştü. 6’ıncı, 28’inci ve 30’uncu katlardaki mantolamalar da fırtınanın etkisiyle yola savruldu.

Ayrıca binanın hemen aşağısında bulunan marketteki buzdolabı yerden birkaç metre havaya kalktı ve kış bahçesinin üzerine devrildi. Birçok arabada da maddi hasar meydana geldi.

Yıkılan kış bahçesinin içindeki bir vatandaşın son anda can havliyle koşarak kendisini dışarı attığı ve rüzgarın da etkisiyle yere düştüğü görüldü.

“İNSANLAR PANİK HALİNDE”

O anları cep telefonu kamerasıyla görüntüleyen gazeteci Ferhat Yıldırım, yaşananları şöyle anlattı:

* Bina, Başakşehir Kayabaşı Mahallesi’nde, Kayabaşı Millet Bahçesi’nin karşısındaki sitede bulunuyor. 30 katlı bir bina. 28. kattaki dairenin penceresi yolun ortasına düştü. Yaklaşık 1.5 santimetre kalınlığındaki mantolamalar, 6., 28. ve 30. kattan düştü.

* Ayrıca hemen aşağıdaki marketteki buzdolabı yerden 3 metre havaya kalktı ve kış bahçesinin üzerine devrildi. Birçok arabada maddi hasar var.

* Polis ve belediye ekipleri kısa sürede olay yerine gelerek yolu trafiğe, alanı da yaya trafiğine kapatarak önlem aldı. Lodosun etkisiyle insanlar panik halinde.

* Yerdeki kırık tabelalar bazen havaya uçarak insanların hayatını tehlikeye sokuyor. Site yönetimi binanın giriş çıkışlarını kapattı.

BÜFENİN TENTESİ DÜŞTÜ, SİMİT TEZGAHI DEVRİLDİ

Ataşehir Libadiye Caddesi üzerinde bulunan bir büfenin tentesi rüzgara dayanamayarak düştü. Tentenin düşmesiyle bir kişi hafif şekilde yaralandı. Büfe içindeki bazı malzemeler zarar gördü.

Aynı cadde üzerinde bulunan bir simit tezgahı ise şiddetli rüzgar nedeniyle devrildi. Ayrıca bir ağacın da lodosun etkisiyle devrildiği görüldü.

Büfe sahibi Rukiye Abaylı, “Birden içeride müşterilerimiz varken rüzgar nedeniyle ufak tefek döküntüler olmaya başladı. Uçmalar falan oldu. İçeride müşterilerimiz olunca panik olduk” dedi.

Simit tezgahı devrilen vatandaş ise, “Buralar çok kötü oldu. Her şey karmakarışık oldu. Bizde bir şey yok. Tezgahı kurtarmaya çalışırken bazı sıkıntılar yaşadık, elimiz falan kanadı. Ama ciddi bir şeyimiz yok. Böyle bir rüzgar görmedik” diye konuştu.

SİLİVRİ’DE VİLLANIN ÇATISI UÇTU

Silivri’de etkili olan lodos çok sayıda binanın çatısını uçurdu. İtfaiye ekipleri, olay yerine giderek, çalışma başlattı.

PARÇALAR KANEPEDE YATAN KİŞİNİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Beylikdüzü’nde çok sayıda binanın çatısı uçtu. Bir sitenin uçan çatısından kopan parçalar, karşı blokta bulunan pencerelerden içeri girdi. 4 dairenin penceresinden giren çatı parçaları büyük zarar verdi. Birçok eşya kullanılamaz hale geldi. Kopan bir kalas bina duvarını delerek mutfak duvarına saplandı. Bina sakinleri büyük panik yaşadı. 9,10 ve 11. katlarda bulunan 4 daire zarar gördü.

ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Binanın 9. katında oturan Ümitcan Ünlü oturma odasında bulunan kanepede yatıyordu. Bu sırada büyük bir gürültü duydu. Karşı binanın çatısından kopan parçalar Ünlü’nün evinin penceresini kırarak içeri düştü. Kanepede yatan Ünlü, kopan parçaların altında kalarak hafif şekilde yaralandı.

Olayı hafif sıyrıklarla atlatan Ünlü, “Bugün izinliydim burada yatıyordum. Bir gürültü koptu. Kafamı bir kaldırdım karşıdaki bütün tahtalar kiremitler üzerime düştü. Bunların altında kaldım, camların altında kaldım. Kendimi odadan dışarı attım bu sefer öbür taraftaki odanın camları patlamaya başladı. Olduğu gibi hepsi buraya geldi. Dizlerim falan yaralandı. Neye uğradığımı şaşırdım. 1 senelik evliyim. Bütün eşyalarım zarar gördü” diyerek yaşadığı olayı anlattı.

“KORKUNÇ BİR GÜMBÜRTÜ KOPTU”

10 katta oturan Fazilet Yılmaz ise “İçeride tespih çekiyordum. Korkunç bir gümbürtü koptu. Dedik ‘ne oldu’. Bir de geldik ki mutfak yerle bir. 10 dakika önce çıkmıştım mutfaktan. Olsaydım içeride Allah korudu. Bitişik komşu, alt kat hep öyle” diye konuştu.

MECİDİYEKÖY’DE ÇATI YAN BİNAYA UÇTU

Şişli Mecidiyeköy Mahallesi Şahinler Sokak’ta 20.00 sıralarında meydana gelen olayda, 6 katlı bir binanın çatısındaki eternit parça, şiddetli lodos nedeniyle koparak yanındaki binanın çatısına uçtu.

Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Polis çevrede güvenlik önlemi alarak sokağı her iki yönden araç ve yaya girişine kapattı.

İtfaiye ekipleri, bina çatısına çıkarak, bir kısmı sokağa taşan parçayı kaldırdı.

SULTANGAZİ’DE 4 KATLI BİR BİNANIN ÇATISI UÇTU

Sultangazi Sultançiftliği Mahallesi’nde 4 katlı bir binanın çatısı uçtu, park halindeki 3 araç zarar gördü. İki çocuk ise, düşen parçaların altında kalmaktan yakınları tarafından son anda kurtarıldı.

Torunlarının çatının altında kalmaktan son anda kurtulduğunu söyleyen Servet Boran, “Gürültü duyduk dışarı çıktığımız iki çocuk torunum dışarıdaydı onları son anda kurtardık. Lodos yüzünden arka taraflarda bulunan evlerde de hasar var. Bizim arabamız çatının altında kaldı. Rabbim daha beterinden korusun. Allahtan cana gelmedi. Torunlarım şu an iyi” dedi.

Aracı hasar gören İbrahim Aslan ise “Hastaneden geldim, aracı öğle yemeği yemek için evin önüne çektim. Tam o sırada korkunç bir ses geldi. Önce gök gürültüsü sandım. Camdan baktığımda çatının uçtuğunu gördüm” diye konuştu.

MALTEPE SAHİLİ’NDE LODOS NEDENİYLE GEMİ KIYIYA OTURDU

Lodosun etkisiyle akşam saatlerinde Kumcular İskelesine demirli gemilerden AYIS 1 isimli Ro Ro gemisinin halatı koptu. Sürüklenen gemi kıyıya otururken, diğer gemiler de lodos nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Tedbir amaçlı Mehmetçik römorkörü olay yerinde bekliyor.

İskelede bulunan bir vatandaş, şunları söyledi:

* Meteoroloji de veriyordu fırtına olacağını. İçinde kimse yok, sahipsiz. Halatları kopunca karaya geldi buraya. Şu an gördüğünüz gibi diğeri de tehlikede. Biraz daha eserse bunun üzerine gelecek. Bunların hepsi milli servet, yazık günah bakmak lazım bunlara. Ben gereken yerlere telefon açtım.

* Gündüz gözüyle gelinsin müdahale edilsin diye ama bu saate kadar gelen giden yok. Denizciyim ben de. Şimdi batmak üzere. Karaya her vuruşunda yara alıyor gemi. Yaralanınca balans tankları su alacak gemi yan yatacak.

* Hem çevre kirliliği olacak hem de gemiyi kurtarmak daha da zor olacak. Bu yan yana iki gemi daha önceden gaz taşıyorlardı. Şu an icralık falan tam detayı bilmiyorum. Delerse makina dairesini çevre kirliliği olacak. Bir an önce müdahale etmek lazım.

MAÇKA PARKI GİRİŞİNDE AĞAÇ DEVRİLDİ

Şişli’de bulunan Maçka Parkı girişindeki bir ağaç, yoğun yağış ve rüzgarın etkisiyle kaldırıma devrildi.

Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri, bölgeyi güvenlik çemberine alarak ağacı kaldırma çalışmasına başladı.

Ekipler, motorlu testere ile ağacı parçalara ayırdıktan sonra devrildiği yerden kaldırdı. Olayın yaşandığı Kadırgalar Caddesinde trafik durma noktasına geldi.

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK TEKNELERİ FIRTINADAN ETKİLENDİ

Tarihi Eminönü balık ekmek tekneleri fırtınadan dolayı çalışanlarını yarı kapasiteye düşürdü. Olası iş kazalarını engellemek için yarı kapasite çalıştıklarını belirten işletmeciler, fırtına ve yoğun yağıştan dolayı işlerin durma noktasına geldiğini söyledi.

Esnaf Mustafa Öztürk, fırtınadan ciddi anlamda etkilendiklerini belirterek, “Şu anda güvenlik açısından yarı kapasiteli olarak çalışıyoruz. Zor şartlar altında hizmet veriyoruz. Hem karayolundaki hem de deniz yolundaki ulaşımın sıkıntılı olması işlerimizi etkiledi. Fırtına ve yağıştan dolayı müşterilerimiz azaldı, satışlarımız durma noktasına geldi” ifadelerini kullandı.

Tarihi Eminönü’ndeki balık ekmek teknelerini çok sevdiğini söyleyen bir vatandaş ise, “Avusturya’dan geliyorum. Türkiye’ye gezmeye geldim. Her yıl geldiğimde balık ekmek yiyorum. Yurt dışından balık ekmek için gelenler de var. Buradaki tarihi ortamı çok seviyorum” dedi.

TRAFİK YOĞUNLUĞU YÜZDE 85’E ULAŞTI

Kentte etkili olan lodos ve yağış nedeniyle Cevizlibağ Metrobüs Durağında kalabalık oluşurken, D-100 trafiği adım adım ilerledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) trafik yoğunluk haritası verilerine göre, trafik yoğunluğu 18.30’da yüzde 85’e yükseldi.

“33 ÇATI UÇTU, 192 AĞAÇ DEVRİLDİ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), etkili olan lodos nedeniyle 33 çatının uçtuğunu, 192 ağacın devrildiğini, 232 tehlike arz eden parçanın düştüğünü, 52 trafik ışığı ile yön tabelasının devrildiğini ve 12 aracın hasar gördüğünü açıklamıştı.

İBB’nin açıklamasında şöyle denilmişti:

* İstanbul’da etkili olan lodos fırtınası ve şiddetli yağış nedeniyle; 33 çatı uçtu, 192 ağaç devrildi, 232 tehlike arz eden parça düştü, 52 trafik ışığı ve yön tabelası devrildi, 12 araç hasar gördü. Teyakkuzda olan İBB Ekipleri, olaylara hızla müdahale ediyor. Fırtına toplu ulaşım araçları ile trafiği de olumsuz etkiliyor. 15 Temmuz Köprüsü’nde trafik kontrollü olarak tek şeritten sağlanırken, bazı raylı sistem seferleri ile deniz ulaşımı da aksıyor.

* İstanbul’da Cumartesi gününden itibaren etkili olmaya başlayan lodos fırtınası, kent genelinde sıkıntılara neden oluyor. Rüzgâr güneyli yönlerden zaman zaman kuvvetli şekilde etkili olurken, beraberinde aralıklı sağanak yağmur geçişleri yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren kuvvetli lodos yönlü rüzgâr, şiddetini arttırarak zaman zaman saatte 100 kilometrenin üzerine çıktı.

* Devam eden fırtına ile beraber aralıklarla yer yer kuvvetli sağanak yağmur geçişleri yaşanıyor. Fırtına nedeniyle 33 çatı uçtu, 192 ağaç devrildi, 232 tehlike arz eden parça düştü, 52 trafik ışığı ve yön tabelası devrildi, 12 araç hasar gördü.

* Teyakkuzda olan İBB Ekipleri, olaylara hızla müdahale ediyor. Şehir Hatlarının deniz ulaşım seferlerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle aksamalar yaşanıyor. Kuvvetli fırtına öncesi hali hazırda bekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri (İtfaiye, Park Bahçeler, Zabıta, Yol Bakım, İBB Trafik, Çevre Koruma, İETT, Metro İstanbul ve 153 Yerinde Çözüm) alınan ihbarlara hızla müdahale ediyor.

* Topkapı-Mescid-i Selam Tramvayı’nda katener (enerji) teline dış alandan gelen cisim düşmesi nedeniyle enerji kesintisi yaşandı. Seferler Topkapı-50. Yıl Baştabya istasyonları arasında yapılıyor. Hatta İETT otobüsleri ile ring seferleri yapılıyor. Maçka-Taşkışla ve Eyüp-Piyer Loti teleferik hatları da kuvvetli fırtına nedeniyle işletmeye kapatıldı.

* Tehlike arz eden olaylarda mahsur kalan 9 kişi İBB İtfaiyesi tarafından kurtarıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde olumsuz hava koşulları nedeniyle zaman zaman trafik iki yönlü olarak tek şeritten sağlanıyor. İstanbul Boğazı ise gemi geçişi trafiğine kapatıldı.

* İBB Komutalarına ve 153 Çözüm Merkezine fırtına nedeniyle il genelinden 521 ihbar geldi. İBB ekipleri tarafından tüm ihbarlara müdahale edildi. Bölgelerden gelen ihbarlara ekiplerin müdahale çalışmaları devam ediyor.