Haydarpaşa Garı,dinlenme dönemine girecek

Yüksek Hızlı Tren hattı yapımı için seferler yarın duracak. Tarihi Haydarpaşa Garı, 2 yıl dinlenme dönemine girecek. Marmaray’dan sonra ise kapanacak
Yüksek Hızlı Tren hattı yapımı nedeniyle seferler yarın 2 yıl süreyle durdurulacak. Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Treni’nin ikinci etabı olan Eskişehir-İstanbul bölümünün Gebze-Köseköy arasındaki hattın yapımı nedeniyle, Eskişehir-İstanbul arasındaki tren seferleri yapılamayacak. Sabah’ın habeirne göre seferlerin kaldırılmasıyla birlikte 106 yıldır hizmet veren tarihi Haydarpaşa Garı, önce izne ayrılacak, sonra da emekli olacak. Kapanacak hat nedeniyle İstanbul’dan Anadolu’ya yapılan tren seferleri de gerçekleşmeyecek. Yılda yaklaşık 5 milyon yolcunun kullandığı hatlar, 2013 yılında Yüksek Hızlı Tren hattı olarak açılacak. Ulaştırma Bakanlığı, demiryoluna paralel olan karayolunda 2 yıl boyunca acil durumlar haricinde bakım yapmayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), otobüs firmalarıyla da işbirliği yapacak. Vatandaşlar Ankara’dan Eskişehir’e kadar hızlı trenle gittikten sonra otobüslerle İstanbul’a taşınacak. Seferlerin başlamasıyla eşzamanlı olarak Marmaray da hizmete girecek. Böylece Ankara’dan kalkan bir trenin son durağı Haydarpaşa Gar’ı olmayacak. Marmaray Projesi ile denizin altından geçecek tren, kesintisiz olarak Avrupa’ya ulaşabilecek. Marmaray’ın açılmasıyla birlikte 106 yıldır hizmet veren Haydarpaşa Gar’ı da kapanacak.
KORUMA ALTINDA
Proje için hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti. Hazırlanan proje ile başta tarihi Haydarpaşa Gar’ı olmak üzere tarihi binalar ve kültür varlıkları korunacak. Bir bölümü denizin doldurulmasıyla oluşacak yaklaşık 1.3 milyon metrekarelik alan üzerinde gerçekleşecek dönüşüm projesinde, yat limanı, yat kulübü, kurvaziyer limanı, hastane, oteller, kongre ve kültür merkezi, konutlar, iş merkezleri, ticaret alanları, alışveriş merkezleri, spor merkezleri, parklar, okullar ve otopark bulunacak.
MİNİ METRO ÇÖZÜMÜ
İstanbul’ un yoğun bölgelerinde, trafiğe alternatif olarak mini metro ve füniküler sistem geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent- Hisarüstü raylı sistemi ve Aşiyan füniküleri projesinin hazırlandığını söyledi. Projeyle 3 bin 320 metre uzunluğunda, 5 istasyonlu Levent-Hisarüstü raylı sistemi, Aşiyan Füniküleri ile Boğaz’a inecek. Yeni mini metro projesi Hisarüstü’nü, Levent Metro İstasyonu’na bağlayacak.
HAYDARPAŞA’NIN TARİHÇESİ
Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde, 1906’da yapımına başlanmıştır. 1908’de İstanbul-Bağdat Demiryolu’nun başlangıç istasyonu olarak hizmete girmiştir. Binaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Binanın inşaatını, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir. 1917’de çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır. Kasım 2010’da çatısında çıkan ağır yangından dolayı çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.