İstanbul'daki tarihi hamamlar gün yüzüne çıkıyor

Birçoğu Mimar Sinan’ın eseri olan İstanbul’un tarihi hamamları yenilenerek turizme açılıyor. Lüks hamamlarda turistler 70 eurodan başlayan fiyatlarla terleyecek
İstanbul’daki tarihi hamamlar yenilenerek Türk turizminin tanıtımında yeni bir pazarlama unsuru haline geldi. Tarihçilerin danışmanlığında yenilenen İstanbul’un tarihi hamamlarında Osmanlı hamam ritüelleri turistler için canlandırılıyor. Son olarak Ayasofya Camii’nin hemen karşısında bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hürrem Sultan adına Mimar Sinan’a yaptırılan 450 yıllık Ayasofya Hamamı, yenilerek turistlerin hizmetine sunuldu. Sultanahmet’te tarihi eserleri gezdikten sonra mola vermek isteyen turistler 75 dolar ila 165 dolar arasında değişen “sultan sefası” yapıyor.
GİRİŞ REZERVASYONLA
2010’da işadamı Ergin İnan tarafından alınan Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Hamamı’nın renovasyonu da bu sene tamamlanıyor. Lüks hamama sadece rezervasyonla giriş yapılacak. Ortaköy’de bulunan ve Mimar Sinan’ın son eseri olarak bilinen Ortaköy Hamamı da Delta Mimarlık’ın sahibi Adem Yılmaz tarafından yenilendi. Yılmaz, 1.5 milyon dolara renove ettiği eski hamamı tasarım merkezine dönüştürdü. Renovasyonu iki yıl süren merkezin açılışını ise nisanda ABD’li tasarımcı Vladimir Kagan’ın yapması bekleniyor. The Marmara Otelleri’nin de sahibi Kiska Holding ise 2010’da Fatih’teki tarihi Çinili Hamam’ı satın almıştı. Tarihi Beyazıt Hamamı’nda ise restorasyonun hâlâ devam ettiği biliniyor.
MODA ÇEKİMLERİ DE YAPILIYOR
Yabancı turistler tarafından ilgi gören lüks hamamlar otantik görünümüyle dünyaca ünlü markaların da dikkatini çekiyor. Tarihi hamamlar son dönemde moda çekimlerinin de merkezi durumuna geldi. Geçtiğimiz haftalarda lüks moda markası Louis Vuitton, 2012 yılı katalog çekimlerini Ayasofya Hamamı’nda gerçekleştirdi. Yenilenen hamamlar son yıllarda “gelin hamamı” geleneğini de canlandırarak iç pazarda da bu anlamda yeni bir ekonominin kapısını açtı. Gelin hamamlarında da fiyatlar kişi başı 70 eurodan başlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.