İzmir’de 9 Eylül coşkuyla kutlandı

İzmir’de gün boyu süren kurtuluş coşkusu Gündoğdu Meydanı’ndaki muhteşem ışık ve hologram gösterisiyle sona erdi.


İzmir’de 9 Eylül kutlamaları ışık ve hologram gösterisiyle sona erdi. 1922’nin bağımsızlık ruhunu kente taşıyan su ve ışık şovu izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

İzmir’in işgalden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü birbirinden farklı etkinliklerle kutlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi akşam da lazer ışık ve hologram gösterisiyle kentte kurtuluş coşkusu yarattı.

Gündoğdu Meydanı’nda Körfez vapurundan yapılan lazer ışık gösterisine marşlar eşlik ederken, 9 Eylül’e özel hazırlanan hologram gösterisi de izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Hologramla eş zamanlı olarak Gündoğdu Meydanı, Karşıyaka ve Karantina’da yapılan gösteride 26 Ağustos Büyük Taarruz, 30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi ve Atatürk’e ait görüntüler İzmirlilerin ortak hafızasını yeniden canlandırdı.

İzmir’in kurtuluşu, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının 95. yıldönümünü İzmir’de “zafer yürüyüşüyle” kutlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan 350 metrelik Türk bayrağı ile Atatürk fotoğrafları taşıyan İzmirliler, Türk ordusunun kente girdiği güzergahı yürüyerek bu kez İzmir’in caddelerinde çiçekler açmasını sağladı.

9 Eylül’ün 95. yıldönümü kutlamaları için İzmirliler sabah saatlerinde Basmane Karakolu önünden başlayan zafer yürüyüşünde buluştu. 95 yıl önce Türk ordusunun İzmir’e girdikten sonra geçtiği Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Yerel yönetim tarafından hazırlanan 350’şer metre uzunluğundaki Türk Bayrağı’nı ve Atatürk posterini taşıyan korteje yürüyüşte yer alamayan yurttaşlar alkışlarla, araçlarındakiler de korna çalarak destek verdi.

İzmir Marşı’nı söylemeyi ihmal etmeyen katılımcılara, İzmir Büyükşehir Belediyesi bandosu da marşlarla eşlik etti. Yürüyüşün ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunuldu.