Kılıçdaroğlu: "CHP Kuvayi Milliye’nin partisi"

Kılıçdaroğlu-Manisa-2015-1CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, don yüzünden zarar gören üzüm üreticilerinin zararlarının CHP iktidarında karşılanacağını söyledi. Hükümeti eleştiren ve ucuz mazot vaadini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, “Sen birilerini düşünüyorsun, ben çiftçimi düşünüyorum, tarlada çalışanı, üreten insanı, alınteriyle çalışanları düşünüyorum. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen bir yerdesin, ben bir yerdeyim. Sen oradasın ben halkımın yanındayım” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce 29 Mayıs olarak planlanan mitingini, Manisa ovasında özellikle üzüm üreticilerini vuran dondan dolayı erkene aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili ve adaylarının kürsüde tanıtılmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran yaklaşık 15 bin kişiye seslendi. ’Yaşanacak bir Türkiye’nin başbakanı’ diye anons edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “7 Haziran’da, yaşanacak bir Türkiye için hazır mıyız? Hiç endişeniz olmasın ben de hazırım” dedi. İşsizliğin olmadığı bir Türkiye yaratacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Nasıl yapacağız? Geliri hakça nasıl bölüşeceğiz? Rahmetli Ecevit’in dediği gibi, ‘Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzeni nasıl kuracağız.’ Birinci yolu asgari ücreti artırma. Ne dedik asgari ücreti bin 500 TL olacak. Ne diyorlar? ’Asgari ücret nasıl bu kadar olur? Bu kadar olursa işçiye zulümdür’ dediler. Diyen kim? Maliye Bakanı. (Bu yuh sesleri üzerine) Yuh çekmeyelim ama bir gerçeği anlatalım. Tarlada, sokakta, evlerde caddede anlatmalısınız. Ben kendisine şunu söyledim ’Sen ayda 14 bin TL alırken zulüm değil de işçiye bu parayı verirken mi zulüm?’ İşsizlik en büyük bela. Manisa’da işsizlik var mı? elbette var çok iyi biliyorum. Bu sorunu çözmeyen ülke, her türlü tehlikeye açıktır. Arzumuz herkesin çalıştığı, herkesin ürettiği, alınteri döktüğü, karşılığını aldığı bir Türkiye, yani yaşanacak bir Türkiye inşa etmektir. ’Asgari ücret bin 500 TL olacak’ dedim. Koro halinde itiraz ediyorlar. ’Kaynağı nerede?’ 949 TL zaten alıyor. Çıkıp anlatabilirler mi? Onlarını çocuklarının böyle bir derdi yok. Benim derdim ne? Bu ülkenin vatandaşı. Demek ki refahı tabana yaymanın yolu asgari ücreti en az bin 500 TL yapmak. İkinci yol emekli, iktidara gelelim emeklinin bir eli yağda bir eli balda. Ramazan ve kurban bayramında birer maaş ikramiye vereceğiz ne olacak bir maaş ikramiye. Hemen koro halinde bağırdılar vay efendim kaynak nerde? Hayatımda duyduğumu en ayıp soru. 8 milyon emeklinin aylık geliri bin liranın altında, eğer bu ülke büyümüşse, kalkınmışsa emeklinin alın teri, gözyaşı emeği var. CHP’nin emeklilere vefa borcu var. Atatürk cumhuriyet kimsesizin kimsesi diyorsa. Ben de CHP emeklinin kimsesi diyorum. Ben bunu deyince, ceplerinden dolar fışkıracak sanıyor. Onlar emekli gidip bunları İsviçre’deki bankalara yatıracak sanıyor. Vallaya yatırmayacak, billahi yatırmayacak. Bakkala gidecek manava gidecek. Kim mi kazanacak sanayici, esnaf kazanacak. Herkes kazanacak. Kim kaybedecek hortumcular kaybedecek. Bu kadar basit. Bizim hedefimiz herkes alın terinin karşılığını alsın. Hortumcular kaybetsin. 11 milyon emekli var. Sizin hakkınızı sonuna kadar bütün miting meydanlarında savunan tek bir Genel Başkan var. O da CHP’nin genel başkanı. Sizden bir şey istiyorum. Bütün emeklilerden bir tek fire bile beklemiyorum. Hakkınızı savunuyorsanız. Bu memlekette huzur istiyorsanız. ’Bayramlarda ben de rahat edeyim, ben de torunlarıma harçlık vereyim’ diyorsanız adres, belli. Adres CHP.”
TAŞERON SİSTEMİ KALKACAK
Konuşmasında taşeron işçi sorununa da değinen Kemal Kılıçdaroğlu, bunun bir kölelik sistemi olduğunu belirtti. Taşeron sistemini kaldıracaklarını belirtti. 5 milyon insanın borç batağında ya kredi kartı borcunu ödeyemediğini bildiren Kılıçdaroğlu, bunlardan 1 milyon 220 bininin mahkemeye verildiğini, 89 binin hapise girdiğini, 500 bin kişinin de hapise girmek için sıra beklediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Bu tabloyu görmezlikten gelebilir miyiz? Sorunları çözmek zorundayız. Bunu da çözeceğim. Faizlerini en az yüzde 80’ini sileceğim” dedi.
SOMA EN BÜYÜK ACI
Soma’da yaşanan 301 madencinin öldüğü faciaya da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “En büyük acının yaşadığı Soma’da söz verdiler, tekrar madenler çalışacaktı. Biz rödövans sistemini kaldıracağız. Madenler zaten anayasaya göre devletin. Çalıştıracaksan eskisi gibi devlet çalıştıracak. İşçi güvenle yeraltına girecek. Onun da can ve mal güvenliği olacak. O da yeraltında çalıştıktan sonra evine gidecek. Soma meraklanmasın. Meraklanma Soma. Senin sorunlarını çözmek madenleri açmak, güvenli şekilde yeraltında çalışmanı sağlamak benim boynumun borcu. İşçi kardeşlerime sesleniyorum 7 Haziran’da sandığa gideceğiz sizi de göreceğiz, sizin hakkınızı sonuna kadar savunduk. CHP olarak bu ülkede ezilenlerini hakkını sonuna kadar savunduk. İşsizlerin hakkını sonuna kadar savunduk. Atama bekleyen öğretmenlerini hakkını savunduk. Şimdi açık ve net söylüyorum. 13 yılda Türkiye’yi buraya getirdiler. Ben ne istiyorum? 13 yıl değil sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4 yılda işsizlikle mücadele edeceğim” dedi.
HALKI DÜŞÜNEN SİYASET EKSİK
Çiftçiye mazotu 1.5 TL’den vereceği sözünü yineleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Son 10 yılda iki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Ektiği zaman zarar ediyor. Geçinemiyor. Soma’ya Ermenek’e niye gidiyor, yeraltına iniyor? Ben bu çığlıklarını duyuyorum. Dedik ki çiftçiye mazot 1.5 TL olacak. Kıyamet kopuyor. Nasıl yaparsın diyorlar. ’Petrol dışarıdan geliyor petrole dolar veriliyor.” Ben de biliyorum. Kaça satıyorlar 1 lira 21 kuruş? Biz çiftçiye 1.5 liradan vereceğiz. Zarar eden var mı? Kardeşim sen elmasta, yakutta, pırlantada vergiyi sıfırladın. Ben de mazotta vergiyi sıfırlayacağım. Ne var aramızda o kadar fark var. Sen birilerini düşünüyorsun, ben çiftçimi düşünüyorum, tarlada çalışanı, üreten insanı, alınteriyle çalışanları düşünüyorum. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen bir yerdesin, ben bir yerdeyim. Sen oradasın ben halkımın yanındayım. Dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisine satıyorlar. Eksiğimiz ne? Güneş mi eksik toprak mı, insan mı eksik? Bir tek eksiğimiz var namuslu siyaset eksik. Halkını düşenen siyaset eksik” dedi.
Siyaset anlayışını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim anlaşımı herkes dinlesin. siyaset halkın zenginleşmesini savunuyorum. Siyaset köşeyi dönme sanatı, değildir. Vatandaşının cebi dolacak. O huzur bulacak. CHP iktidarında, ilk dört ayda bir numaralı kanunun adı siyasi ahlak kanunu olacak. Kirli insanlara kendini cebini yandaşı düşünen insanlar siyasetten ayrılacak. Siyaset namuslu adamlarının namuslu görev yaptıkları kişilerin işi olacak” dedi.
KÖYLER, TEKRAR KÖY STATÜSÜ KAZANACAK
Büyükşehir yasasını da eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Büyükşehir yasası çıktı. İtiraz ettik. ’Siz bilmiyorsunuz’ dediler. Su parası öder, elektrik parası öder. Şimdi geliyorlar su için fatura kesiyorlar. E kanun öyle. Kim çıkardı AKP. İktidardakilere kim itiraz etti? Biz itiraz ettik. Biz bunu düzelteceğiz. Muhtar arkadaşlarım düşünsünler. Köy tüzel kişiliğini yeniden iade edeceğiz. Kapanan beldeler var. CHP iktidarında kapanan her belde için referandum yapacağız. Vatandaş isterse yeniden açacağız” dedi.
Siyasete girdiğinde kendi internet sitesinde bütün mal varlığını yayınladığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Neden koydum? Siyasete giriyorsanız halka hesap vereceksiniz. Şu sözü veriyorum. Hiç kimsenin inancı siyaset konusu olmayacak. Kimliği siyaset konusu olmayacak. Yaşam tarzı siyaset konusu olmayacak ve yaptırmayacağım” dedi.
ÜZÜM ÜRETİCİSİNE SÖZ
Konuşmasının sonunda üzüm üreticisinin sorununa da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çekirdeksiz üzüm üreticisi bir dram yaşadı. Don yaşadı, dram yaşadı. 7 Haziran’dan sonra bütün mağdurların zararlarını gideceğiz. Sözünü veriyorum. O insanlar çalıştılar, çaba harcadılar, tarım sigortasının da aksaklıklarını da biliyorum. Yüzde yüz zarara uğrasa bile tamamını karşılamıyor. Bunları değiştireceğiz ama değiştirmenin yolu iktidardan geçiyor. CHP Kuvayi Milliye’nin partisi. Türkiye’nin Partisi” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından milletvekili adaylarıyla bir kez daha halkı selamladı ve kürsüde Soma faciasında hayatını kaybeden Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak’ı da çıkardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.