Kılıçdaroğlu: Yoksulluğu tarihe gömeceğiz

Kılıçdaroğlu-Edirne-2015-1CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi partisinin Edirne mitinginde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da yaptığı mitingin ardından Türkiye’deki ilk seçim mitingini Edirne’de gerçekleştirdi. AKP’nin Ergene’nin temizlenerek balık tutulacak ve yüzülecek hale getirileceği sözünü verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu bu sözün tutulmadığını belirterek, “Davutoğlu arzu ediyorsa gitsin mayosunu giysin bir yüzsün bakalım” dedi. CHP’nin projelerinin “uçuk kaçık” olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Parayı nereden bulacaksınız diye bağırıyorlar. Söylüyorum sen kaçak sarayına para bulurken emekliye sıra gelince mi yok” dedi.
“HER AİLEYE 720 TL MAAŞ VERİLECEK VE KREDİ KARTI FAİZLERİNİN YÜZDE 80′İ SİLİNECEK”
Aile sigortası ile aylık geliri 720 TL’nin altında geliri olan hane kalmayacağı, batık kredi ve kredi kartı faizlerinin yüzde 80’nin silineceği, emekliye yılda iki maaş ikramiye verileceği, siyasi ahlak yasasının çıkarılması gibi vaatlerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Üç milletvekili istiyorum” dediği Edirne’de vatandaşlara özetle şöyle seslendi:
DAVUTOĞLU GELSİN YÜZSÜN: “Bunlar bir söz verdiler. 2014‘te Ergene’de balık tutacak, 2015’te yüzeceksiniz dediler. Balık tutmayı zaten unuttuk. Davutoğlu arzu ediyorsa gitsin mayosunu giysin bir yüzsün bakalım. Ama bizim sözümüz sözdür. Çünkü söz namustur. Arkasında kapı gibi dururuz.
12 YILDA GELDİĞİMİZ NOKTA: Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz dediler. 6 milyon 200 bin işsiz var. Onların çocukları işsiz değil. Aylık geliri 200 liranın altında olan 17 milyon yoksul var. Aylık geliri bin TL’nin altında olan 8 milyon emekli, prim borcu olduğu için hastane kapısında döndürülen esnaf. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon vatandaşımız. Özgürlüğü olmayan bir medya. Orta gelir tuzağına yakalanmış bir Türkiye. Bakara makara diyerek manevi değerlerimizi aşındıran bir zihniyet.
ALMANYA ÖRNEĞİ: Türkiye’ye birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Almanya’da, Fransa’da, Japonya’da ne varsa getireceğiz. Hiç kimsenin inancını, düşüncesini, kimliğini sorgulamayacağız.
YAKUT, ELMAS, YAT ÖRNEĞİ: Üreten Türkiye olacağız. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Çiftçi geçinemiyor. Sözüm söz çiftçi için mazotu 1.5 lira yapacağım. “Yurt dışından getiriyoruz ancak 4 lira olur” diyorlar. İnanmayın. Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş. Kimse zarar etmiyor. Yakut, inci, elmas, yatta vergiyi sıfırlıyorsun ben de mazotta vergiyi sıfırlıyorum.
KİRLİ SİYASETE SON: Eksik olan temiz, halkı düşünmeyen siyaset. Sözüm söz ilk dört ayda temiz ahlak yasasını çıkaracağız. Kirli insanlar siyasete giremeyecekler. Türkiye’yi kirlilikten kurtaracağız.
DÖRT YIL SÖZÜ: Biz 4 yılda yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Geliri olmayan aile kalmayacak. Aile sigortası ile Almanya’daki, Japonya’daki gibi 720 TL’nin altında geliri olmayan aile kalmayacak.
SİLEMEZSİN DİYORLAR: Kredi ve tüketici kredisi için vatandaş bankalara on yılda 128 milyar dolar faiz ödedi. Bu faizin yüzde 80’nini sileceğiz. Silemezsin diyemiyorlar. Kaynak soruyorlar. Bunun kaynağı yok, kaynağı bankalar. Bankalara vatandaşın borcu 19 milyar lira. Bankalar varlık yönetim şirketlerine 2 milyar 800 milyon liraya devrediyor ve gerisini siliyor. Biz ne yapacağız? Varlık yönetim şirketini kaldıracağız. Ben faizin yüzde 80’nini sileceğim. Anapara beş yıl süre içinde ödenecek.
UÇUK KAÇIK DEĞİL: Bizim projelerimiz uçuk kaçık değil. Türkiye ye barışı ve huzuru getirecek, herkesin kazandığı, refahın arttığı projeler.
NEREDEN BULACAKSIN DİYE BAĞIRIYORLAR: Parayı nereden bulacaksınız diye bağırıyorlar. Söylüyorum sen kaçak sarayına para bulurken emekliye sıra gelince mi yok. Ayakkabı kutularına bu paralar nerden geldi diye sormuyorsun. İki milyon Sureliye 5 milyar para harcadılar. Oraya silah gönderirken kaynak varken emekliye gelince mi yok.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.