Onbinler Dumlupınar’a akın etti

Duayen gazeteci Uğur Dündar’ın sık sık dikkat çektiği Dumlupınar’daki şehitlik konusunda CHP’nin 2018’deki cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce tarafından temeli atılan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sosyal Tesislerine on binler akın etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra duayen gazeteciler Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’in de katıldığı sosyal tesis açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

YILMAZ ÖZDİL VE UĞUR DÜNDAR DA ORADAYDI
Duayen gazeteci Uğur Dündar’ın gündeme getirmesi üzerine Ankara Yenimahalle Belediyesi’nin, Kurtuluş Savaşı’nda 137 bin şehidin kanıyla sulanan Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde yaptırdığı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sosyal Tesisleri’nin açılışı gerçekleştirildi. Usta yazarlar Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar’ın da katıldığı törenin açılışında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler için Kuran dinletisi gerçekleştirildi.

“BURAYA BİR YÜKSEK OKUL YAPILACAK”
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın teşekkür ettiği Uğur Dündar konuşmasında şunları söyledi:

“Ben Çanakkale’ye altı yaşında bir çocuk olarak gemiyle ulaştım. Babamla birlikte geminin güvertesine çıktığımda, Çanakkale Boğazı’ndaki iki tepeden Necmettin Halil Onan’ın unutulmaz dizelerini okudum. Yanında da süngülü meçhul asker ‘dur yolcu’ diye her okuyanın tüylerini ürperten satırları okudum. Babam o görüntünün ne anlama geldiği altı yaşındaki çocuğun dille anlattı. Çanakkale tepelerinde, şehitliklerde dolaştıkça altı yaşındaki çocuğun kalbine bir şarapnel parçası saplandı. İngilizlerin, Anzakların mezarlıkları bir resim tablosu gibi güzelliğini korurken, bizim tarihin akışını değiştiren bir devri kapatıp yeni bir devir açan o eşsiz destanı yazan kahramanların anısına dikilen anıt unutulmuşluğa terk edilmişti. Önünde bir tabela bile yoktu. Uğraştık, kampanyalar düzenledik, proje yarışmasından tam altmış sonra Çanakkale Şehitleri Abide’sinin tamamlanmasına naciz bir katkıda bulunduk. Sonra da Dumlupınar…Bu hür vatan topraklarında, her karışı şehit kanıyla sulanmış kutsal topraklarda bu konuşmayı yapmamızı sağlayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin hatıralarının dolaştığı o eşsiz zaferi kazananların anılarının unutulmaya terk edilmesi, Dumlupınar’ın kaderiyle baş başa bırakılması, geçen hızlı trenin bile düdük çalmadan kaçarcasına uzaklaştığı, bir kişinin konaklayabileceği tesisin olmadığı, o zaferin izlerini anılarını yaşamak için buraya gelmek isteyenlerin adeta uzaklaştırıldığı Dumlupınar’ın bu hazin görüntüsü Çanakkale’den sonra benim yüreğime ikinci şarapneli yerleştirdi. O acıyla yine kolları sıvadık. Daha Dumlupınar’a yapılacak çok şey var. Yolun başındayız. Buraya bir yüksekokul yapılacak.”