Tahliye talepleri hazırlandı

Tuncay Özkan-2012Uzun tutuklulukta sürenin 5 yıla inmesi ve Anayasa Mahkemesi’nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararının ardından dün akşam İlker Başbuğ cezaevinden tahliye edildi.

Şu ana kadar 26 sanık tahliye dilekçesi verdi. Ancak taleplerin görüşüleceği nöbetçi mahkemenin hakimi henüz adliyeye gelmediği için dilekçeler görüşülemiyor.

Terörle Mücadele Kanunu 10. Madde ile yetkili mahkemeleri kaldıran yasa değişikliği ve Anayasa Mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, hakkında verdiği kararın ardından Ergenekon davasında tutuklu birçok sanık tahliye talebinde bulundu.

Ergenekon davasında sanıklar hakkında tutuklama kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin özel yetkilerinin kaldırılmasının ardından tutuklu sanıklar ve avukatları tahliyeler için nöbetçi 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi.

26 SANIK TAHLİYE İSTEDİ
Mahkeme kaynaklarından edinilen bilgiye göre şu ana kadar 26 tutuklu sanığın avukatı mahkemeye tahliye için dilekçe verdi.

Dilekçelerin sadece tevzi işlemlerini yapan 18 Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini 2-3-4-6-20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne gönderdi. İlker Başbuğ’un tahliyesinin ardından Ergenekon tutuklusu gazeteci Tuncay Özkan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Emekli Albay Dursun Çiçek, Avukat Kemal Kerinçsiz ve emekli Tuğgenerel Veli Küçük’ün avukatlarının tahliye taleplerini 18 Ağır Ceza Mahkemesine verdiği belirtildi.

Ergenekon ve diğer davalardan tutuklu diğer sanıkların ise bireysel olarak Silivri Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine tahliye için başvurduğu öğrenildi. Bu taleplerin ise hafta başında Çağlayan Adliyesi’nde bulunan Ağır Ceza Mahkemeleri’ne gönderileceği belirtildi.

NÖBETÇİ HAKİM HENÜZ GELMEDİ
Bugün şu ana kadar Çağlayan Adliyesi’nde tahliyelerin görüşüleceği nöbetçi hakiminin gelmediği için talepler görüşülemiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.