Bozdağ Kayak Tesisleri, ziyaretçi akınına uğradı

Ege Bölgesi’nin tek kış turizm merkezi konumundaki Bozdağ Kayak Tesisleri, bu yıl kış mevsiminin yağışlı geçmesi nedeniyle son yılların en hareketli sezonunu yaşıyor. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı 2 bin 157 rakımlı Bozdağ’da bulunan İzmir İl Özel İdaresi’ne ait kayak tesisleri, kar kalınlığının 170 santimetreye ulaşmasıyla kayak severlerin akınına uğradı. Kayak tesisindeki otelin yanı sıra, yakın mesafede bulunan Bozdağ ve Gölcük beldelerindeki otel ve pansiyonlar da yüzde 100 doluluğa ulaştı. Bozdağ Kayak Tesisleri İşletme Müdürü Mesut Durgun, yaptığı değerlendirmede, bu yıl hava koşullarının kayak tesisi açısından iyi gittiğini belirtti.
Durgun, Bozdağ’da gelecek haftalarda da kar yağışı beklendiğini bildirdi. Durgun, mevcut kar kalınlığının kayak tesislerinin mart ayı ortalarına kadar açık kalmasına yetecek miktarda olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Tesislerinin, sömestir tatili nedeniyle son iki haftadır, büyük ilgi gördüğünü ifade eden Durgun, ”İzmir kent merkezine 1,5 saat mesafede bir kayak tesisi olmamız büyük avantaj. Bu sayede çok sayıda günübirlik turun uğrak noktasıyız. Kentlerde yeteri kadar kar göremeyen Egeliler için Bozdağ ilk adres oluyor. Bu yıl son 8 yılın en iyi sezonunu yaşıyoruz. Hafta sonu 4 bin 500’e yakın kişi tesise geldi” diye konuştu. Bozdağ Kayak Tesisleri’nin, önceki yıllarda yeteri kadar kar olmadığı için kapalı sezonlar geçirdiğini hatırlatan Durgun, ”Bozdağ’ın kaderi tamamen kara bağlı. Karın yağması buradaki canlılığı artırdı. Bozdağ, artık Türkiye’nin bilinen kayak merkezleri arasına girdi” dedi.
YATIRIM
Durgun, tesisler olarak günübirlik ziyaretçi talebine yanıt verebildiklerini, ancak konaklama konusunda yetersiz kaldıklarını belirtti. Durgun, tesisleri bünyesinde 80 yatak kapasitesi bulunduğunu ve sezon başından bu yana yüzde 100 dolulukla hizmet verildiğini kaydetti. Bununla birlikte Bozdağ ve Gölcük beldelerindeki toplam 800 yatak kapasiteye sahip otel ve pansiyonların da dolu olduğuna işaret eden Durgun, Bozdağ’da yeni konaklama yatırımlarına ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Durgun, işletmeci olarak kendilerinin de tesisle ilgili kapasite artırımı ve genişletme projesi hazırladıklarını belirterek, ”Gelecek yıl da canlı bir sezon yakalarsak bu yatırımlar devreye girer. Özel girişimciler de yatırım için bekliyor. Bilim adamları önümüzdeki yıllarda dünyayı daha soğuk kışların beklediğini belirtiyor. Bu tahmin tutarsa Bozdağ gelecekte çok daha büyük bir kayak merkezi olabilir” dedi.
Mesut Durgun, son dönemde başta çocuklar olmak üzere kayak sporuna ilgi duyanların sayısında hızlı bir artışın görüldüğünü söyledi. Bu ilgiye karşılık verebilmek amacıyla bu yıl ilk kez 10-12 yaş grubu için kayak kampı kurduklarını anlatan Durgun, yine gelecek yıl talep eden okullarla işbirliği yaparak kamplar düzenleyeceklerini söyledi.
PİSTLER
Bozdağ Kayak Tesisleri’nde, 3 bin 500, bin 650 ve 950 metre uzunluğunda 3 farklı zorlukta kayak pisti bulunuyor. Bozdağ zirvesinden otele kadar uzanan 3,5 kilometre uzunluğundaki pist, zorluk derecesi en yüksek pist olduğu için ”siyah pist” olarak anılıyor. Kayak ve snowboard tutkunları tarafından da en çok tercih edilen pist olarak öne çıkıyor. Diğer iki pist ise yeni başlayanlar ve orta derece kayakçılar tarafından tercih ediliyor. Tesiste, alt kesimleri aydınlatılmış pistlerle, ziyaretçilere gündüz saatleri dışında gece de kayak ve kar keyfi yaşama imkanı sunuluyor.
Bu yıl ayrıca, tatilcilerden gelen talepler doğrultusunda, yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir de kızak pisti oluşturuldu. Kayak derslerinin de verildiği tesislerde, istenilen her türlü kayak, snowboard ve çocuklar için kızak ekipmanını temin edilebiliyor. Otomobille giriş için 15 lira ücret alınan Bozdağ Kayak Tesisleri’nde, snowboard takımı 70 lira, kayak takımı 60 lira, çocuklar için plastik kızak 15 liraya kiralanabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.