Kuveyt’te seçimlerin galibi Müslüman Kardeşler oldu

Kuveyt’te zafer Müslüman Kardeşler’in oldu
Müslüman Kardeşler, 50 sandalyeli mecliste 23, Selefiler de 11 sandalye kazandı. Seçimlerde en büyük darbeyi de kadınlar ve liberaller aldı.
Liberaller yeni mecliste dokuz sandalye alırken, kadın adaylardan parlamentoya giren olmadı. Bir önceki yasama döneminde mecliste dört kadın milletvekili görev yapıyordu. Genelde Sünni iktidar ile birlikte hareket eden Şiiler yedi sandalye kazandı.
Ülkede siyasi partiler bulunmadığı için siyasi tercihler, din ve aşiret bağları üzerinden şekilleniyor. Kuveyt’te iktidar El Sabah ailesinin elinde toplanıyor ve hükümete aile içinden atanan 15 bakan da mecliste milletvekilleri gibi oy hakkına sahip.
Yine de meclis seçimle oluşturulan en önemli siyasi organ ve yetkililer için güvensizlik oylaması isteme yetkisi var.
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, muhalefetin başbakana yönelttiği yolsuzluk iddiaları ve hükümet aleyhtarı grupların meclisi basması üzerine Aralık ayında meclisi feshetmişti.
Muhalif milletvekillerince dile getirilen, bakanların yandaş milletvekillerine destek karşılığı rüşvet verdikleri suçlamaları konusunda da bir soruşturma açıldı.
Meclis dengelerinde oluşabilecek bir değişimin atamalara ve ülkede 20 bin askeri olan ABD’nin varlığını daha da güçlendirme planlarına yansıyabileceği belirtiliyor.
Önceki günkü seçime katılımın yüzde 62 olduğu açıklandı. 2009 yılında yapılan son seçimde bu oran yüzde 58 olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.