Seçimlere 19 gün kala…

Umut Oran-2014-1Seçimlere 19 gün kala AK Parti’nin oylarının yüzde 36’ya düştüğünü, daha da düşeceğini söyleyen CHP’li Oran, CHP’nin de bugün itibariyle yüzde 31,5 oya sahip olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Seçimlere 19 gün kala AKP’nin oyları şu anda yüzde 36’ya düştü. Biz daha da aşağı düşmesini bekliyoruz. Kararsızlar dağıtıldığı zaman bile 40’ları tam olarak göremiyor. CHP’nin de oyları bugün itibariyle yüzde 31,5” dedi.

Oran, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan’ın 269 gün sonra hayatını kaybetmesine değinen Oran, Berkin Elvan’ın ve ailesinin hastane sürecinde yalnız bırakıldığını ifade ederek, Berkin’in ölümüne neden olanların bulunmamış olmasını eleştirdi.

Oran, “Başbakan bu süreç içerisinde baş sorumlu kişidir. Berkin’in ölümünden de diğer Gezi’deki olaylardan da diğer gençlerin ölümünden de baş sorumlu başbakandır” dedi.

“Sürecin sorumlusu Erdoğan’dır”

Berkin’in ölümünün vicdanları kanattığını, bu olaya ilişkin dava bile açılmamış olmasının Türkiye’nin kaldıramayacağı bir yük olduğunu savunan Oran, cenazede ailenin acısını paylaşmak isteyenlere müdahale edilmesinden de endişe duyduklarını kaydetti.

Ergenekon davasındaki tahliyelerle ilgili olarak da konuşan Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu davalara ilişkin “katakulli” ifadesini kullanarak bir itirafta bulunduğuna söyledi. Ergenekon davasından tahliye olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u ziyaret ettiğini aktaran Oran, “İlker Paşa’ya Erdoğan’ın bir cevap ve hesap vermesi lazım bu hükümetin başı olarak. İlker Paşa 26 ay neden hapiste yattı?” değerlendirmesinde bulundu. Oran, özel yetkili mahkemelerin kararlarının yok hükmünde sayılması, bu davalarda yargılananların hızlı bir şekilde tahliye edilmesi ve yeniden yargılamanın önünün açılması gerektiğini belirtti.

Zirve Kitabevi davasında yargılananların tahliyesine de tepki gösteren Oran, böyle bir hukuk anlayışının kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Erdoğan’ın ifadesi alınmalı”

Siyasetin çözüm üretmesi, mağduriyetleri gidermesi gerektiğini ifade eden Oran, hükümetin bu konuda büyük sorumluluğu olduğunu kaydetti. Oran, “Yargıtay cumhuriyet başsavcısının Erdoğan’ın açıklamalarını mutlaka dikkate alması gerekiyor. Erdoğan ‘katakulli var, yargısız infaz yapıldı’ diyor. Bu noktada başbakanın mutlaka dinlenmesi, ifadesinin alınması. Başbakan’ın yürütmenin başında olarak hesap vermesi gerekiyor” dedi.

“Engin Alan ile ilgili ayıbın giderilmesi gerekiyor”

Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i de göreve davet ettiğini belirterek, MHP milletvekili Engin Alan’ın hala tutuklu olmasını eleştirdi. Alan’ın Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurusuna yanıt verilmediğini aktaran Oran, “Bir milletvekili ile ilgili sorumlu olan kişi TBMM Başkanı değil midir? Cemil Çiçek başka ne iş yapıyor. Nasıl bunu görmemezlikten geliyor. Engin Alan ile ilgili acil olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurması, görüşmesi, Engin Alan’la ilgili bu ayıbın giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Aradaki makasın tek haneli rakamlara ineceğini görüyoruz”

CHP olarak yerel seçimler için sahaya indiklerini ve halkın fikirlerini aldıklarını, araştırmalar yaptıklarını anlatan Oran, son günlerde yaşananların halkın gözünden kaçmadığını söyledi. Oran, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda seçimlere 19 gün kala AKP’nin oyları şu anda yüzde 36’ya düştü. Biz daha da aşağı düşmesini bekliyoruz. Kararsızlar dağıtıldığı zaman bile 40’ları tam olarak göremiyor. CHP’nin de oyları bugün itibariyle yüzde 31,5. Biz mutlaka yüzde 30’larla buluşacağız yerel seçimde. Genel seçimlerde aradaki makas 24 puandı, biz bu makasın en az tek haneli rakama ineceğini söylemiştik, bugün de bunu görüyoruz. Amacımız da biran evvel onları yakalayıp, AKP’yi geçmek. Bütün bu olayların sonucunda AKP’nin artık halkı kandıramadığını, eridiğini görüyoruz. Bunu Erdoğan biliyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published.