China Mobile ve Apple arasında iş birliği anlaşması imzalandı

China Mobile-Apple-2013-1China Mobile versiyon 4G uyumlu iPhone 5S ve 5C telefonların satış ve siparişine gelecek ayın sonunda başlıyor.

EKONOMİ-China Mobile ve Apple arasında imzalanan iş birliği anlaşması çerçevesinde, China Mobile 4G ile uyumlu iPhone 5S ve 5C telefonların Çin’in GSM operatörünün bayilerinde satış işlemlerine 17 Ocak 2014’ten itibaren başlanacağı bildirildi.

China Mobile Genel Müdürü Şi Guohua, anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, China Mobile versiyonu iPhone’ların, 4G (TD-LTE) ile 3G (TD-SCDMA) destekli olacağını söyledi.

Anlaşmaya göre telefonların, 25 Aralık’tan itibaren siparişine, 17 Ocak’tan itibaren de satışına başlanması planlanıyor. Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook ise bu anlaşmayla dünyanın en geniş müşteri kitlesine ulaşma fırsatı yakaladıklarını belirtti.

China Mobile, halen dünyanın en büyük 4G ağını kurma çalışmalarını sürdürüyor. Firma, Pekin, Şanghay, Guangcou ve Şıncın başta olmak üzere Çin’deki 16 büyük şehirde 4G hizmetine başladı ve 2014 yılının sonunda 500 bin baz istasyonu ile ülkedeki 340 kentte 4G hizmetine başlamayı hedefliyor.

Dünyanın müşteri sayısı en çok ve operasyon ağı en geniş olan GSM operatörü China Mobile’ın ülkede 760 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Küresel pazar araştırmaları şirketi Counterpoint Research’in verilerine göre, kasım ayı itibariyle iPhone 5S’in Çin’deki mobil telefon pazarındaki payı yüzde 12’ye ulaştı.

Apple, Samsung ve Lenovo’nun ardından ülke mobil telefon pazarında en çok satılan üçüncü marka konumunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.