Evans: "ABD'de işsizlik oranı yüksek"

Charles Evans-2013-1ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, ülkedeki işsizlik oranının normalden yüksek, enflasyonun ise çok düşük olduğunu belirterek, faiz artışının gelecek yılın başına kadar ertelenmesinden yana olduğunu kaydetti
Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Evans, bugün Indiana eyaletinin Columbus şehrinde katıldığı bir konferansta, Fed’in faiz artışına gelecek yılın başına kadar başlamaması gerektiğini savundu.
Evans, “Faiz oranlarını artırmaya başlamak konusunda gelecek yılın başına kadar yeterli güvene sahip olacağımı sanmıyorum” ifadesini kullanırken, mevcut durumda ABD’de yüzde 5,5 seviyesindeki işsizlik oranının olması gerekenden hala yüzde 0,5 daha yüksek olduğuna işaret etti.
Enflasyonun ise yıllardır Fed’in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiğine dikkati çeken Evans, “enflasyonun hedefe 2018 yılından önce ulaşmayacağı” öngörüsünde bulundu.
Fed’in ‘güvercin’ üyelerinden biri olarak nitelendirilen Evans, ayrıca enflasyon hedefinin bir miktar üstüne çıkılmasının ciddi bir zarara yol açmayacağını sözlerine ekledi.
Analistler, Şikago Fed Başkanı Charles Evans’ın Fed’in bu yıl faiz artışından yana olan diğer üyeler karşısında çok etkili olamayacağı değerlendirmesini yapıyor.
FOMC’nin bir sonraki toplantısı 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen’ın bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.