ALTIN/ONS 1.917,43 DOLAR

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 459,7 liradan işlem görüyor.

Dün, dolar kurundaki artışa karşılık altının ons fiyatındaki düşüşle yatay bir seyir izleyen gram altın, günü önceki kapanışın hemen altında 457,8 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni güne değer kazancıyla başlamasının ardından saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 459,7 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 753 lira, Cumhuriyet altını da 3.080 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 artışla 1.933 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD ile Çin arasındaki gerilim ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tedavisine ilişkin haber akışının altının ons fiyatı üzerinde etkili olmaya devam edeceğini söyledi.

Bugün Almanya’da Ifo endeksleri ile ABD’de konut satışları, tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.920 doların destek, 1.950 dolar seviyesinin direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

***

Altın fiyatları, Fed Başkanı Powell’ın konuşması öncesi dikkatlerin ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmelere çevrilmesi ile düştü

Altın fiyatları, iki günlük düşüşün ardından, yatırımcıların dikkatlerini metale yönelik güvenli liman alımlarına karşı, ABD-Çin ticaret anlaşmasındaki ilerlemeye çevirmesi ile birlikte düştü.

Piyasalarda risk iştahı, Washington ve Pekin’in “faz 1 ticaret anlaşması”na yönelik taahhütlerini tekrar teyit etmesi ile birlikte güçlendi. Bu gelişme altına yönelik talebi azaltırken, Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratlarındaki yükselişi destekledi.

Ancak traderlar aynı zamanda, olabilecek ABD merkez bankasının altına destek olabilecek enflasyon stratejisi konusunda daha fazla işaret alabilmek için Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günkü konuşmasını da bekliyorlar. Pacific Investment Management Co.’dan (Pimco) Nicholas Johnson, kendi blogunda yaptığı değerlendirmede, altındaki rallinin henüz tamamlanmadığını ve reel faizlerin düşük kalması ile birlikte fiyatlardaki yükselişlerin sürebileceğini kaydetti.

Spot altın, önceki iki seansta yüzde 0.9 düşmesinin ardından Londra sati ile yüzde 0.3 düşerek Londra saati ile 11:00’de ons başına 1,923.17 dolara geriledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 düşerek ons başına 24.4969 dolara indi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Platin yukarı yönde hareket ederken, paladyum fazla değişmedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

AxiCorp Ltd. baş piyasa stratejisti Stephen Innes, “Beklentiler, Powell’ın Perşembe günü Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşma öncesi yükseliyor,” dedi ve “Yumuşak enflasyon hedefleri altında yükseliş ve dolarda düşüş getiriyor. Ancak doların daha da zayıflaması için, enflasyon ateşinin yükselmesi gerek” değerlendirmesinde bulundu.

UBS, altının bu yıl 2,000 dolar seviyesini tekrar test etmesi için halen kapasitesi olduğunu, gümüşün ise, ons başına 26 dolar seviyesine çekildikten sonra 30-34 dolar bölgesine doğru geçici yükselişler gerçekleştirebileceğini kaydetti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD ve Çinli müzakereciler birinci faz anlaşma üzerine görüşme gerçekleştirdiler, ABD konuya ilişkin iki tarafın da ilerleme kaydettiğini ve bu başarıya katkı sağladığını belirtti.

*Omega Advisors Inc.’nin sahibi Leon Cooperman, Fed’in spekülatif balon yarattığını ve bunun ABD ekonomisinin kaldırabileceğinin ötesinde bir borç yüküne sebep olduğunu söyledi.

*Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta, Fed’in yeni enflasyon stratejisi üzerine odaklanan politika çerçeve gözden geçirmesine ilişkin bir konuşma yapacak.

*Dünyanın en büyük altın destekli Borsa fonu (ETF) SPDR Gold Shares’e girişler üst üste beşinci günde de yataydı. Küresel bazda altın destekli ETF’lerdeki varlıklar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, üst üste altıncı günde de yükseldi ve rekor zirveye yaklaştı.

*Hong Kong’da koronavirüsten daha önce iyileşen bir kişi tekrar bu hastalığa yakalandı. Bilim insanları, bunun birkaç ay içinde hastalığa tekrar yakalanıldığını gösteren ilk vaka olduğunu kaydediyorlar.

*AstraZeneca Kovid-19 antikorları için denemelere başladı. Öte yandan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Başkanı, daha önce yaptığı deneysel kan plasma tedavisinin Kovid-19 hastaları için faydalı olduğu yönündeki açıklamasından geri adım attı.

25/08/2020 BSİ:17:53:47

ALTIN/ONS
1.917,43
% -0,59