Brent petrolün varili 48,30 dolar

ABD’nin ticari ham petrol stoklarının beklenmedik şekilde artış göstermesinin ardından küresel piyasada petrol fiyatları son 1 ayın en düşük seviyesine geriledi.

ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 5 kayıpla 45,78 dolara geriledi ve 8 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Küresel olarak en yaygın kullanılan Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da yüzde 4 azalarak 48,11 dolarla 5 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) bugün açıklanan verilerine göre, ülkede ticari ham petrol stokları geçen hafta 3,3 milyon varil (yüzde 0,6) artışla 513,2 milyon varile yükseldi. Piyasa beklentisi stokların 3,5 milyon varil azalması yönündeydi.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krize işaret eden uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üyeleri arasındaki üretim kısıtlaması anlaşmasının olumsuz etkilenmesi ihtimali konusunda yatırımcıların endişe duyduğunu belirtti.

Ayrıca, ABD’nin ham petrol üretiminin son 16 haftanın sadece 2’sinde düştüğünün altını çizen uzmanlar, ABD’de petrol üretiminin de artmasının beklendiğini ifade etti.

EIA’nın nisan ayı “Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”na göre, ABD’nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9,3 milyon varil, gelecek yıl da 10 milyon varil olması bekleniyor.

***

Brent petrolün varil fiyatı, bugün açıklanacak ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) haftalık petrol stok verisi öncesi 49,85 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dün 49,55 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 50,27 doları görmüştü. Bu sabah güne 49,95 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.35 itibarıyla yüzde 0,20 gibi kısmı bir düşüşle 49,85 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 47,93 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Yemen’in başını çektiği 7 körfez ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmasının ardından bu durum petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmuştu.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krize işaret eden uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri arasındaki üretim kısıtlaması anlaşmasının olumsuz etkilenmesi ihtimali konusunda yatırımcıların endişe duyduğunu ifade etti.

Ayrıca, dünya genelinde petrolde yaşanan arz fazlası nedeniyle fiyatlarda aşağı yönlü baskı devam ediyor.

EIA haftalık petrol stok verisi ve 7 Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkileri kesmesinin petrol piyasasına yansımaları izlenecek.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 48,60-49,10 dolar aralığının direnç bölgesi, 48,00-47,30 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.

***

07/06/2017
BSİ: 20:27:31

BRENT/Dolar
48,30
% -3,63
GÜNİÇİ EN YÜKSEK: 50,14
GÜNİÇİ EN DÜŞÜK: 48,34

Leave a Reply

Your email address will not be published.