Gün sonu…

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa, haftanın son iş gününü yüzde 0,76’lık düşüşle tamamladı. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,91, holding endeksi de 0,79 değer kaybetti.

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günü yüzde 0,76’lık düşüşle tamamladı.

Endeks, 8,38 puanlık azalışla 1.100,55 puandan kapanırken toplam işlem hacmi 14,4 milyar lira oldu.

Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,91, holding endeksi de 0,79 değer kaybetti.

ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi Ağustos ayında 74.1 seviyesine yükseldi

ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında 74.1 seviyesine yükseldi. Daha önce açıklanan geçici veri 72.8 seviyesindeydi. Önceki ay 72.5 seviyesinde gerçekleşen bu verinin, Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 72.8 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Ankete katılan 48 ekonomistin tahminleri 72.0 ile 74.0 arasında geldi.

Beklentiler endeksi söz konusu dönemde 65.9’dan 68.5 seviyesine tırmandı.

Cari ekonomik koşullar endeksi ise 82.8’den 82.9 seviyesine çıktı.

ABD’de endeksler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajlar ve beklenenden iyi gelen makro ekonomik verilerin etkisiyle haftanın son işlem gününde yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,38 artışla 28.600,50 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,34 yükselişle 3.496,51 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,51 kazançla 11.684,74 puandan işlem görmeye başladı.

Amerikan Borsasındaki pozitif seyirde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajlar ve beklenenden iyi gelen makro ekonomik veriler etkili oldu.

Powell, dün Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada, Fed’in para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini belirterek, bankanın “ortalama” yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurdu.

Makro ekonomik tarafta ise ABD’e bugün açıklanan verilere göre, Amerikalıların kişisel gelirleri temmuzda piyasa beklentilerinin aksine aylık yüzde 0,4 artarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterdi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmesini, dün Beyaz Saray’da yaptığı konuşmayla resmen kabul etti.

Trump, 4 gün süren Cumhuriyetçi Parti kurultayının son gününde yaptığı konuşmada, yeni dönemde Amerikan ekonomisini yeniden tarihinin en iyi günlerine getireceklerini ve ABD’yi tüm tehdit ile tehlikelerden koruyacaklarını vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Romanya Merkez Bankası (BNR) ve Hırvatistan Merkez Bankası (HNB) ile oluşturulan repo hatlarının 6 ay uzatıldığını bildirdi.
ECB, Romanya ve Hırvatistan Merkez Bankalarıyla repo hattını uzattı

ECB’den yapılan açıklamada, iki bankanın Kovid-19 şokundan dolayı finansal piyasaların aksamadan çalışmasına yönelik BRN için 2 milyar avro ve HNB için de 4,5 milyar avroluk repo imkanının Haziran 2021’e uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, repo hatlarının ilk başta 31 Aralık 2020’ye kadar kalması için açıldığı belirtilerek, hattın amacının da merkez bankalarının ülkedeki finansal kurumlara avro likiditesi sağlaması olduğu vurgulandı.