İngiltere’nin kamu borcu arttı

İngiltere-büyüme-2014-1İngiltere’de kamu borçlanması eylül ayında beklentilerin üzerinde artarak 11,8 milyar sterline ulaştı

Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, İngiltere’nin kamu borçlanmasının eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 1,6 milyar sterlin artarak 11,8 milyar sterline çıktığı belirtildi.

Nisan-eylül 2014 dönemde ülkenin kamu borçlanması geçen yılın aynı dönemine oranla 5,4 milyar sterlin artarak yaklaşık 58 milyar sterlin seviyesine yükseldi. Söz konusu dönemde borçlanma seviyesi geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 10,3 arttı.

Büyüme baskılanıyor

Merkezi Londra’da bulunan ekonomik araştırmalar kuruluşu EY ITEM Club ise İngiltere ekonomisinde büyümenin gelecek yıl yüzde 2,4 seviyesine gerileyeceği tahmininde bulundu. Kuruluştan yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de bu yılsonunda ekonomik büyüme yüzde 3,1 beklenirken, gelecek yıl için yüzde 2,4’e çekildi.

Açıklamada, gelecek yıl İngiltere’de yapılacak genel seçimlerin, siyasi belirsizliğin ve Avro bölgesindeki zayıf talebin özel sektör yatırımlarının hız kesmesine neden olacağı öngörüsüne de yer verildi.

İngiltere Merkez Bankası’nın en son tahminlerine göre, bu yılın sonunda İngiliz ekonomisinin yüzde 3,5 büyümesi, büyümenin 2015 yılında yüzde 3’e gerilemesi bekleniyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise 2014’te ülke ekonomisinin yüzde 3,2, gelecek yıl yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.