Küresel piyasalarda kayıplar yaşandı

Borsa-Tokyo-1Küresel piyasalar, Ukrayna’daki referandum öncesi oluşan gerginiğin riskleriyle kayıplar yaşadı

Küresel piyasalarda Çin’in büyümesine yönelik soru işaretlerinin artması ve Ukrayna’ya ilişkin gerilimin artabileceği endişeleri nedeniyle satış baskılarının güçlendiği ve hisse senedi piyasalarında yüzde 1 ile yüzde 3 arasında değişen kayıplar görüldü.

ABD’de dün beklentilerden iyi gelen perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvuruları ile güne pozitif başlayan New York borsasında, Çin’de son dönem açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırması ve Ukrayna ile ilgili tedirginlikler güçlü satışlara neden oldu. Analistler, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanmak için referandum yapacağına dair alınan karar sonrasında Rusya ile Avrupa ve ABD arasında gerilimin artacağı beklentilerini hafta sonu öncesinde güçlendirdiğini, bunun da küresel piyasalarda riskli varlıklardan çıkışa neden olduğunu belirtiyor.

ABD’de dün 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,73’den yüzde 2,64 seviyesine kadar gerilerken Dow Jones endeksi yüzde 1,41, S&P 500 endeksi yüzde 1,17, Nasdaq bileşik endeksi de yüzde 1,46 oranında düşüş kaydetti.

Avrupa tarafında da gelişmiş ülke tahvil faizlerinde risksiz varlıklara olan talebin artması nedeniyle düşüşler görülürken Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,86, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,29 oranında geriledi. Avro/dolar paritesi ise yükseliş eğilimini devam ettirerek dün Ekim 2011’den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,3967’ye yükseldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin gerektiğinde sözle yönlendirme ile avrodaki hareketlerin sınırlandırılabileceğine işaret eden söylemi paritenin 1,3850 seviyelerine gerilemesine neden oldu.

Türkiye’de piyasalar son açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi ve özellikle banka hisselerinin çok ucuz kaldığına yönelik iyimserlikle dış piyasalardan pozitif yönde ayrıştığı görüldü.

Dolar/TL dün 2,22 seviyesinin altına kadar geriledi, BIST 100 endeksi ise sert düşüşle başladığı günü kayıplarını telafi ederek yükselişle tamamladı. Buna karşın analistler, yurtdışında görülen hızlı düşüşlerin bugün Borsa’da pozitif ayrışmayı engelleyebileceğini belirterek, hafta sonu öncesinde satış baskılarının artabileceğini tahmin ediyor. Yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı beklenti anketinin takip edileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinde 62.000 seviyesinin destek, 64.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu vurguluyor.

abd-borsalari-toparlaniyorÇin’den gelen beklenti altındaki veriler ve Ukrayna geriliminin, ABD ekonomisindeki ilerleme sinyallerini gölgelemesiyle S&P 500 Endeksi 2014’teki kazançlarını geri verdi

Ukrayna’daki gerilim ve Çin’in beklentinin altında gelen verilerinin, Amerikan ekonomisindeki ilerlemeleri yansıtan verileri gölgelemesiyle New York Borsası bu yılki kazançlarını geri verdi.

United Technologies Corp., Pfizer Inc. ve American Express Co., Dow Jones Endeksi’ndeki 30 hissenin hepsinin düşmesiyle yüzde 2.4’ün üzerinde değer kaybetti. S&P’nin konut inşaatçıları endeksi yüzde 2.4 kayıpla 7. gününde de düşüş kaydetti. Dollar General Corp., kazanç tahminlerinin beklentinin altında olmasıyla yüzde 2.8 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 1,846.34 puandan kapandı. Endeks, 7 Mart’ta 1,878.04 puandan rekor kapanışın 4 puan uzağına kadar tırmanması sonrasında kazançlarını geri verdi. Dow Jones Endeksi ise yüzde 1.4 düşüşle 16,109.89 puana indi. Her iki endeks de 3 Şubat’tan bu yanaki en sert düşüşünü kaydetti. Amerikan borsalarında 7.5 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 12 üzerinde seyretti.

ABD’den gelen verilerin bir hayli iyi olduğunu, ancak piyasanın bunu bu gün kabul etmeyi istemediğini söyleyen Miller Tabak&Co.’nun opsiyon stratejistlerinden Lillian Seidman, “Çin’e dair endişeler var ve Ukrayna da yardımcı olmuyor. Genel olarak satıcıları herekete geçirecek birçok faktör var” dedi.

S&P 500 Endeksi bu hafta Çin ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri ve Ukrayna’daki krizin tırmanmasıyla yüzde 1.7 düşüşle bu yılı yüzde 0.1 ekside geçirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.