Piyasalarda bugün…

Küresel Piyasalar: Hisseler satışın ardından dengelendi, dolar yükseldi

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri yaşanan satış dalgasının ardından denge buldu. Dolar önemli paralar karşısında yükseldi
Küresel hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde çoğunlukla denge buldu. Ancak Haziran’dan bu yana en sert iki günlük düşüşün ardından yatırımcılar endişelerini koruyor. Dolar önemli paralar karşısında yükseldi ve petrol son dönemdeki kayıplarını genişletti.

Japonya ve Çin’de hisse senetleri düştü. Güney Kore Borsası yükseldi. Protestoların Pazar günü yeniden alevlendiği Hong Kong’da hisse senetleri dalgalandı. ABD vadelileri erken işlemlerdeki kayıplarını azalttı. Avrupa vadelileri güçlü bir açılışı işaret ediyor. Nasdaq’ın Mart’tan beri en kötü haftasını geçirmesinin ardından ABD piyasaları tatil nedeniyle Pazartesi günü kapalı olacak. ABD Hazine tahvili vadeli kontratları Cuma günü tahvillerde görülen düşüşün ardından yatay seyretti. Softbank Group Corp. hisseleri, ABD teknoloji hisselerine bağlı opsiyonlarda büyük pozisyonlar aldığı yönündeki haberin ardından düştü. Sterlin Brexit müzakerelerinin bir sonraki turu öncesinde dolar karşısında geriledi.

Medley Global Advisors küresel makro strateji birimi idari direktörü Ben Emons, “Riskli varlıklar teknolojinin öncülük ettiği Perşembe günkü satışın ve volatilitenin yükselmesinin ardından hala kırılgan. Teşvik hisse senetlerinin desteklenmesi için kilit önemde” dedi.

Traderlar haftanın başlamasıyla diken üstünde duruyor. Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günkü istihdam verisine pozitif tepki verdi. Ancak ekonomik toparlanmanın uzun bir yol olacağı yönündeki görüşünü tekrarladı. Bu hafta gerçekleşecek önemli bir olay Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) politika toplantısı.

Ham petrol fiyatları varili 39 dolara geriledi. Altın fazla değişmedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:53’te yüzde 0.3 düştü. Dayanak endeks Cuma gününü yüzde 0.8 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi fazla değişmedi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1 tırmandı.

Döviz

Yen fazla değişmeyerek dolar karşısında 106.24’ten işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1834’te tutundu.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.8305’ten alıcı buldu.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.4 düşüşle 1.3231’e indi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Cuma günü 8 baz puan artışla yüzde 0.72 oldu. Vadeliler fazla değişmedi. Nakit piyasa İşçi Bayramı dolayısıyla Pazartesi günü kapalı.
Avustralya’da 10 yıllıkların faizi 7 bp tırmanarak yüzde 0.96 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 1.4 düşüşle varili 39.23 dolardan işlem gördü.
Altının onsu 1,935.09 dolarda fazla değişmedi.

Çin’in ihracatı Ağustos ayında toparlanmaya devam ederken, ithalat geriledi

Çin’de Ağustos ayında ekonomik toparlanma devam etti
Çin’de ihracat Ağustos ayında ülkenin büyük ticari partnerlerinin kademeli olarak ekonomilerini açmaya başlamaları ile yükselirken, ithalatta beklenmedik bir gerileme yaşandı.

Çin Gümrük idaresi tarafından açıklanan verilere göre, Ağustos ayında Çin’in ihracatı bir öncceki yılın aynı dönemine göre yuan bazında yüzde 11.6 yükselirken, ithalat yüzde 0.5 geriledi.

Böylece Çin’in ticaret fazlası 416.6 milyar yuan (61 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomistlerin beklentisi ihracatın yüzde 1.24 yükselmesi, ithalatın yüzde 6.1 yükselmesi yönündeydi.

“Tesla Wall Street’teki en tehlikeli hisse olabilir”
New Constructs CEO’su David Trainer, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Wall Street’teki en tehlikeli hisse olabileceğini söyledi
Tesla Inc.’in hissesi bu yıl yüzde 400 yükselmiş olabilir, ancak bir yatırım araştırmacısına göre hisse senedinde tehlike çanları çalıyor.

New Constructs CEO’su David Trainer, Tesla’nın Wall Street’teki en tehlikeli hisse senedi olduğunu belirterek, temel göstergelerin bu denli yüksek bir fiyat ve değerlemeyi desteklemediğini söyledi.

Trainer, Perşembe günü CNBC’de katıldığı “Trading Nation” programında şu sözlere yer verdi:

“Tesla’nın hangi en iyi senaryoyu gerçekleştireceğini düşünürseniz düşünün; gelecek 10 yılda 30 milyon otomobil üretsinler, sigorta işine girsinler ve tüm zamanların en verimli otomobil şirketi Toyota’yla aynı yüksek marjlara sahip olsunlar. Tüm bunlara inansanız bile yine de hisse senetleri daha fazla kâr edileceğini işaret ediyor.”

Hisse fiyatının ortalama satış fiyatı üzerinden yüzde 40 ile yüzde 110 arasında bir pazar payını ima ettiğinin altını çizen Trainer, üreticinin 57 bin dolarlık ortalama satış fiyatı ile 2030 yılına kadar 10.9 milyon otomobil satacağı varsayılırsa bunun yüzde 42’lik pazar payı anlamına geldiğini belirtti. Tesla hisseleri gelecek kârlarının 159 katından işlem görüyor.

“Biz bunun, çökmeye hazırlanan, tüm zamanların en büyük kağıttan kulelerinden biri olduğunu düşünüyoruz.” diyen Trainer, ayrıca, Tesla hisselerinde yakın zamanda gidilen bölünmenin hisseye giren yeni yatırımcılar için tehlikeli olduğunu söyledi.

Trainer, “Hisse bölünmeleri değer ile ilgisizdir. Büyüklüğü değiştirmez, sadece daha fazla parçaya bölmek anlamına gelir. Açıkçası ben hisse bölünmesini şüphe etmeyecek, daha az bilgili traderları alıma cezbetmek için bir yol olarak görüyorum. Bu gerçek bir strateji değil.” dedi.

Daha gerçekçi bir değerlemenin mevcut seviyelerin çok daha altında olacağını vurgulayan Trainer, sözlerini sürdürdü:

“Bence makul kâr seviyelerine bakarsanız uygun bir değerleme şu ankinin onda biri civarında olacaktır. Tesla pazar payında ya da Avrupa elektrikli otomobil satışlarında ilk onda değil. Bunun nedeni Avrupa’da hibrit ve elektrikli araç imalatçılarının güçlü bir şekilde teşvik edilmesi ve aynı durum ABD’de de olacak. Bence 500 dolar değil, 50 dolarlık bir gerçek değerden bahsediyoruz.

Asya borsaları: Endeksler yeni haftaya başlarken yön bulmakta zorlandı

Asya’da hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde çoğunlukla yükselirken Japonya negatif ayrıştı
Asya’da hisse senetleri yeni haftaya karışık bir seyirle başladı.

Asya Pasifik bölgesinde endeksler Japonya ve Çin’de yatay seyretti, Güney Kore ve Avustralya’da ise yükseldi. Hafta sonu yoğun protestoların yaşandığı Hong Kong’da endeks dalgalı seyretti.

Ağustos ayında Çin’in büyük ticaret parnerlerindeki kademeli açılma devam ederken ihracat toparlanmaya devam etti. İthalatta ise beklenmedik gerileme kaydedildi.

Endeks Özetleri

* Japonya’nın Topix index yüzde 0.1 geriledi.
* Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
* S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.2 arttı.
* Güney Kore’nin Kospi Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi.

Dolar/TL yön belirlemeye çalışıyor

Dolar/TL kuru 7.40’ın üzerindeki seyrini sürdürüyor. Geçen haftayı 7.43’ten tamamlayan kur, yeni haftanın ilk işlem gününde yön belirlemeye çalışıyor
Geçen haftayı 7.4333 seviyesinden kapatan Dolar/TL kuru yeni haftaya hafifçe yükselerek başladı.

Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.4606 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.2582, 50 günlük hareketli ortalaması 7.0982 ve 100 günlük hareketli ortalaması 6.9921 seviyelerinde bulunuyor.

Dolar/TL BSi 08:40’ta yüzde 0.28 artıda 7.4544 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL yüzde 0.15 artıda 8.8207’den alıcı buldu. Kur sepeti yüzde 0.16 yükselişle 8.1372’ye geldi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), Pazartesi günü yüzde 0.1 civarında artarak 1,165,55 puan oldu.

Türkiye 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin bileşik faizi 2 baz puan artarak yüzde 13.24’e yükseldi. 10 yıllıkların bileşik faizi yüzde 13.21’de kaldı. Dolar cinsinden 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi 2 bp artışla yüzde 6.55’e çıktı.

5 yıllık kredi temerrüt takas (CDS) primi 515.5 bp oldu. Kurda 3 aylık ima edilen volatilite yüzde 19.95, 3 aylık tarihi volatilite yüzde 12.50 seviyesinde seyrediyor.

Bu hafta yurt içi veri takviminde Pazartesi günü açıklanacak Ağustos ayı bütçe dengesi ve Perşembe günü açıklanacak Haziran işsizlik oranı bulunuyor. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü menkul kıymet verilerini yayınlayacak. Cuma günü ise Temmuz ayı cari işlemler dengesi gelecek.

Gram altın 463 lira seviyelerinde yatay seyrini sürdürüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 463,4 liradan işlem görüyor
Cuma günü, altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan gram altın, günü önceki kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 462,9 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni haftaya da değer kazancıyla başlamasının ardından saat 11.20 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 463,4 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 760 lira, Cumhuriyet altını da 3.105 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışın hemen altında, 1.933 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, altının ons fiyatında önemli destek olarak görülen 1.920 dolara yaklaştıkça satışların karşılandığını, ancak yükselişlerin de sınırlı kalmasıyla dar bant içinde yatay bir seyrin etkili olduğunu söyledi.

Bugün, ABD’de piyasaların kapalı olması nedeniyle kıymetli madenlerde sakin bir seyir izlenebileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.920 doların destek, 1.950 dolar seviyesinin direnç olarak öne çıktığını belirtti.

İngiltere “anlaşmasız” Brexit’e hazırlanıyor

İngiltere, Brexit müzakerelerinde anlaşma için 15 Ekim’i son tarih olarak belirleyerek, olası anlaşmazlık durumu için hazırlıklarını artırıyor
İngiltere, anlaşmaya varmak için zamanın daralması ile birlikte Brexit ticaret görüşmelerinin başarısız olma durumu için hazırlıklarını artırıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Pazartesi günü Avrupa Birliği’ne (AB), İngiliz yetkililerin zaten kırılgan olan müzakereleri daha da zayıflatma riski taşıyan bir yasa taslağı hazırlamalarına karşın, 15 Ekim’i son tarih olarak belirleyerek, Brexit’in çekirdek ilkeleri olarak gördüğü konularda uzlaşmaya gitmek yerine masadan kalkma konusunda istekli olduğunu söyleyecek.

Johnson’ın başında olduğu hükümet, zorlu bir konu olan Kuzey İrlanda soruna ilişkin meselelerin çözülememesi durumunda, Johnson’ın bu yıl AB ile imzaladığı ayrılma anlaşmasına ilişkin kesin hükmü seyreltmeye yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Bu planı ilk Financial Times duyurdu.

Konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, Çarşamba günü yayımlanması beklenen İç Piyasa Yasası, aralarında Kuzey İrlanda’ya devlet yardımı ve gümrükler gibi konuları içeren meselelerde Brexit çekilme anlaşmasının hükmünü hafifletmek için hazırlanıyor. Bu yasa, örneğin Brexit sonrası Kuzey İrlanda ve ana kara arasında gümrük tarifelerini kaldırarak, Birleşik Krallık’ın dört ülkesi arasındaki ticaretin sorunsuz işlemesini sağlamayı amaçlıyor.

Aynı kaynak, yetkililerin bu tasarının sadece görüşmelerin başarısızlığa uğraması durumunda başvurulmak üzere tasarlandığını söyleseler de, bunun AB ile gelecekte bir ticaret anlaşmasına varmaya yönelik müzakereleri daha da zayıflatma riski taşıdığını kaydetti. İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, Johnson’ın bu potansiyel manevrasını onaylamadığını duyurdu.