Piyasalarda “Ebola” korkusu

new-york-borsaUluslararası piyasalar, New York’ta bir doktorun Ebola’ya yakalandığının duyulmasının ardından tedirgin

ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları, New York’ta bir doktorun Ebola testinin pozitif çıkmasının ardından düşerken, yen ve ABD Hazine tahvilleri değer kazandı. Japonya, Asya hisse senetlerinin yedi haftadır ilk kez yükseliş göstermeye yönelmesine öncülük ederken, ham petrol geriledi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) vadeli kontratları, Londra saati ile 07:21’de, yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Nasdaq 100 kontratları yüzde 0.4 geriledi. Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratları yüzde 0.4’lük bir düşüş gösterdi. Japonya’da Topix Endeksi 18 ayın en iyi haftasını geçirdi. Yen, beş yıl vadeli Japonya tahvillerinin faizinin 19 ayın en düşük seviyesini görmesi ile birlikte altı günlük düşüşünü sonlandırırken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan geriledi. Petrol New York’ta yüzde 0.4 düştü.

Bir hükümet yetkilisine göre, New York’ta bir doktor, bir yardım kuruluşu ile gittiği Batı Afrika’dan dönüşünün ardından Ebola’ya yakalandı. Çin’de konut fiyatları, Asya’nın en büyük ekonomisinde büyümenin 2009’dan bu yana en yavaş hızına gerilemesi ile birlikte Eylül ayında, bir önceki aya göre, 70 kentin 69’unda düşüş gösterdi. Küresel hisse senetleri, son dönemdeki satış dalgasının 10 günlük volatiliteyi 15 ayın en yüksek seviyesine çıkarmasının ardından, Eylül ortasından bu yana ilk kez haftalık kazanca yöneldi. Gfk’ya göre, Almanya’da tüketici güveni Kasım ayında yükselecek.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, “Piyasa bu Ebola korkusuna reaksiyon veriyor,” dedi ve “İnsanlar bu durum ile 10 yıl önceki SARS salgını arasında paralellik kuruyor. Büyümeye ilişkin endişeler, Avrupa’nın muhtemelen diğer bir resesyondan kaçınacağı beklentisi ile, azalmaya başlıyor. Asya’nın diğerlerine göre daha iyi performans gösterdiğini görmeye başlamalıyız” şeklinde görüş bildirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.