Platin fiyatları geriledi

altın-gümüş-platin-2013-1Platin fiyatları, Nisan 2013’ten bu yana ilk kez altın fiyatlarının altına geriledi

Platin fiyatları Londra’da, yavaşlayan ekonomik büyümenin talebi zayıflatcağı endişesi ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi ve Nisan 2013’ten bu yana ilk kez altın fiyatlarının altına geriledi. Palladyum değer kaybetti.

Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi dün, ABD’de perakende satışlar Eylül ayında tahmin edilenden daha fazla düşmesi ile birlikte sekiz ayın en düşüğüne gerilerken, Bloomberg Emtia Endeksi Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Londra’da 1 ons platin ile bugün, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 0.9974 ons altın alınabiliyor. Bu rasyo Ocak ayında 1.18 seviyesine kadar çıkmıştı.

Platin büyük oranda otomobillerin katalitik konvertör parçalarının üretiminde ve kuyumculukta kullanılıyor ve fiyatlar, bu yılın başında Güney Afrika’daki maden grevinin ard arda üçüncü yılındaki piyasadaki platin açığını daha da derinleştirmesine karşın, Ocak ayının başından bu yana yüzde 8.8 düştü. ABD ekonomisindeki iyileşme teşviklerin daha da azaltılması için durumu güçlendirirken ve değerli metallerin cezibesini azaltırken, aştom dün, yatırımcıların güvenli liman araması ile birlikte, Fed’in küresel ekonomik yavaşlamanın faiz artırımlarını geciktirebileceğini işaret etmesi sonrası yaklaşık beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Londra’da Societe Generale SA analisti Robin Bhar, “Değerli metallerin sanayide daha fazla kullanılanları, küresel büyümenin gerçekten de kırılgan hale gelmeye başladığı endişeleri ile satışlarla karşılaşıyor,” dedi ve “Kargaşa daha kötü birşeylerin başlangıcıymış ve umduğumuzdan daha uzun sürebilecekmiş gibi bir korku var” şeklinde görüş bildirdi.

Spot platin yüzde 1.8 düşerek ons başına 1,239.13 dolar ile 6 Ekim’den bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından, Londra saati ile 12:26’da, 1,250.24 dolara geldi. Ocak vadeli platin, Nymex’te, yüzde 1.2 gerileyerek ons başına 1,246.20 dolara indi.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg’in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 45 üzerindeydi. Palladyum Londra’da yüzde 1.9 düşüşle ons başına 752.50 dolara geriledi. Metal 750.50 dolara kadar inerek 6 Ekim’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Platin destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Temmuz ayında çıktığı rekor seviyeden bu yana yüzde 5.6 düşerek 83.9 tona indi ve bu yıl yüzde 7.7 yükseldi. Palladyum varlıkları 2014 yılında yüzde 36 yükselirken, gümüş varlıkları yüzde 2.6 yükseldi ve altın varlıkları yüzde 5.6 geriledi.

Spot altın Londra’da fazla değişmeyerek ons başına 1,242.97 dolarda kaldı. Metal dün 1,249.75 dolar ile 11 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve 6 Ekim’de gördüğü bu yılın en düşük seviyesi olan 1,183.24 dolardan sıçrama yaptı.

Altın, ABD’de borçlanma maliyetlerinin artacağı beklentisinin güçlenmesi ve bunun da yatırımcılarına genelde yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltması sonucu, bu yılki kazançlarının neredeyse tümünü geri verdi. Para yöneticileri, ABD resmi verilerine göre, altındaki kısa pozisyon sayısını rekor düşük seviyeye yaklaştırdı.

Şanghay’da Everbright Futures Co.’nun makroekonomik stratejisti Sun Yonggang, “Altının rallisi, güvenli bölgeye kaçış ve düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonların sıkışmasının bir kombinasyonundan kaynaklandı,” dedi ve “Diğer piyasalardaki büyük satış dalgası, bazı yatırımcıların, bu piyasalardaki ‘pozisyon kapa’ (margin call) çağrılarını karşılayabilmek için altındaki karlı pozisyonlarını kapatmaya yöneltebilir” şeklinde görüş bildirdi.

Gümüş Londra’da fazla değişmeyerek ons başına 17.4696 dolarda kaldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.