AB çözüm zirvesinde, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışında imzalar tamam

Aylardır ekonomik krizin eşiğindeki Avrupa Birliği ülkelerinin çözüm zirvesinde, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışında imzalar tamam.
AB zirvesinde İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışındaki 25 üye, bütçe disiplinini güçlendirecek yeni hükümetlerarası anlaşmayı imzalamayı kabul etti.
İngiltere, bütçe yapma yetkisini Brüksel’le paylaşmak istemediği için 8-9 Aralık’ta düzenlenen bir önceki zirvede yeni anlaşmaya katılmayacağını açıklamıştı.
İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Çek Cumhuriyeti’nin ise karmaşık parlamento onay süreci nedeniyle imza atamayacağını bildirdi.
Bu durumda 25 AB üyesinin taraf olacağı yeni anlaşmanın 1 Mart’ta imzalanması ve gelecek yıl yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Anlaşmayla bütçe disiplininden taviz veren ülkeler yarı otomatik yaptırımlara hedef olacak.
Anlaşma taslağında, bütçe açıklarının hedeflerin üzerinde kalması halinde ”düzeltme mekanizmasının otomatik olarak devreye gireceği” kaydediliyor. Bu yönüyle AB’ye mali kuralı getirecek anlaşmayla üye ülkelerin yapısal bütçe açıklarının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 0,5’ini aşamayacağı kayda geçiriliyor.
Taslakta, zordaki ülkeleri kurtarmak için oluşturulan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) adlı fondan faydalanabilmek için anlaşmaya taraf olma şartı aranacağı belirtiliyor.
Zirve öncesi Yunanistan’ın tepkisini düşürmek için Merkel yumuşak mesajlar verdi. AB kulislerinde Almanya Başbakanı’nın önerisi “Merkel Yunanistan’a şerif atıyor” şeklinde yorumlanmıştı.
Yunanistan’ın tahvil takası görüşmelerinde imzaların henüz atılmaması nedeniyle ikinci kurtarma paketi görüşmeleri resmen başlatılmayacak.
YUNANİSTAN İÇİN IMF BEKLENECEK
Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirveye girişinde yaptığı açıklamada, bankalarla yürütülen borç silme pazarlıklarının henüz sonuçlanmaması nedeniyle Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk yeni kurtarma paketini bugün onaylamalarının mümkün gözükmediğini söyledi.
Merkel, Yunanistan’ın mevcut ekonomik durumu hakkında Uluslararası Para Fonu’nun hazırlayacağı raporu da görmek istediklerini belirtti. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.