Almanya Federal Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı

Almanya Federal Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı ve Berlin’de “Bellevue” olarak bilinen cumhurbaşkanlığı sarayında arama yapıldı. Wulff’un görevden almak zorunda kaldığı eski sözcüsünün ofisindeki dosya ve bilgisayarlara polis el koydu.
Tanıdık bir işadamının eşinden aldığı ucuz kredi ve Bild Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ın telesekreterine bıraktığı “tehdit” mesajı nedeniyle eleştirilen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un geçen yıl aralık ayında görevden aldığı eski sözcüsü Olaf Glaeseker’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki bürosunda arama yapıldığı açıklandı.
Aşağı Saksonya Eyaleti Kriminal Dairesi ile Hannover’den bir savcının geçen perşembe günü Glaeseker’in bürosundaki bazı dosyalar ile bilgisayara el koyduğu belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Petra Diroll aramayı doğrularken, Hannover Sulh Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Glaeseker’in eski bürosunda arama yapıldığını söyledi. Diroll, soruşturma olasılığını gözönünde bulunduran Glaeseker’in bürosunu önceden boşaltmadığını da belirtti. Ancak bazı gazeteler, Bellevue’ya girişi yasaklandığı için Glaeseker’in bürosunu boşaltamadığını ileri sürdüler.
Rüşvet davası
Hannover savcılığının bir sözcüsü de, rüşvet aldığı şüphesiyle Glaeseker’in bürosunda arama yapıldığını açıkladı. Aynı sözcü, el konulan belgelerin titiz bir biçimde inceleneceğini söyledi. Glaeseker’in evinde ve şahsi bürosunda daha önce yapılan aramada el konulan evraklar ile bilgisayar kayıtlarının incelemesi sürüyor. Glaeseker, eyalet başbakanlığı döneminden beri Wullf’un aynı zamanda sırdaşıydı.
VIP localar boşaldı
Bu arada Wulff ile ilgili son iddialar nedeniyle Alman milletvekillerinin artık daha ihtiyatlı davrandığı, bazı etkinliklere desteğin ve ilginin azalmaya başladığı belirlendi. Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Federal Meclis milletvekili Frank Steffel’in açıklamasına göre artık vekiller konser, futbol, basketbol gibi etkinliklere katılmaya çekiniyor. Örneğin, Berlin’deki Olimpiyat Stadyumu’nda büyük şirketlere ait olan VIP localarda siyasiler pek görünmez oldu.
‘Ölçüyü kaçırdı’ ama Merkel desteği çekmedi
Almanya’da anamuhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grup Başkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u ilişkilerde “ölçüyü kaybetmekle” suçladı. Steinmeier, Almanya’da siyasi sorumluluk taşıyan herkesin doğal olarak işveren çevrelerle ilişkisi olabileceğini belirtirken, “Ancak Cumhurbaşkanı Wulff ile eski sözcüsü Olaf Glaeseker’in bu ilişkilerde ölçüyü kaçırdıkları da ortada” dedi. SPD’li politikacı, Wulff’un yeniden güven kazanmasının kolay olmayacağını belirtirken, “İstifa edip etmemesi kendi bileceği bir iştir” diye konuştu. Başbakan Angela Merkel ise Wulff’a desteğini sürdürdü. Haftalık “Bild am Sonntag” Gazetesi’ne konuşan Merkel, “Cumhurbaşkanımız ülkemizin geleceğine önemli katkılarda bulunmayı sürdürecektir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.