Avustralya’da köpek balığı avcılığı protesto edildi

Avustralya-köpek-balığı-protesto-2014-1Avustralya’da binlerce kişi hükümetin yeni köpek balığı politikasını protesto etti.
GLOBAL-Geçtiğimiz hafta Başbakan Julia Gillard’ın önderliğindeki hükümet yetkilileri, balıkçılara kıyıya 100 metreden daha az mesafedeki, boyları 3 metreyi aşan köpek balıklarını avlama izni verdi. Bu sayede kaplan ve bukdog türü köpek balıklarının insanlara saldırmasının engellenmesi hedefleniyor. Fakat göstericiler av yüzünden zararsız köpek balığı türlerinin de avlanacağına dikkat çekiyor.
Göstericilerin sözcüsü ise,“Bu politika büyük köpek balıklarını hedef alıyor. Buna korunmasız büyük beyaz köpek balığı da dahil. Oysa 2014’te bu konuyu artık aşmış olmalıyız. Vahşi hayvanları sadece öç almak için öldürmenin ötesine geçmeliyiz. Bu varlıkları katliamdan geçirmek yerine onlarla beraber yaşamayı öğrenmek için bilimsel çalışmalar yapmalıyız.” Şeklinde açıklamada bulundu.
Bu tür politikaların denizlerdeki eko sistemi alt üst edebileceğine de dikkat çeken göstericiler 1 Şubat’ta yeniden protesto düzenleyecek.
Avustralya’nın güneybatı kıyılarında son üç yılda 7 köpek balığı saldırısı ölümle sonuçlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.