BM: Esad’ı istifaya çağıran bir metni genel kurulda kabul etti

Birleşmiş Milletler Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı istifaya çağıran bir metni genel kurulda kabul etti.
BT GLOBAL-193 ülkeden 133’ünün kabul ettiği tasarıya 12 ülke ‘‘Hayır’‘ oyu verdi.
31 ülke ise çekimser kaldı. Oylama Suriye’nin arkasındaki ülkelerin azaldığını gösterdi, ancak başlıca müttefikleri olan Rusya, İran, Çin, Kuzey Kore, Küba ve Belarus’un da konumlarını değiştirmediğini ortaya koydu.
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı istifaya çağıran tasarı, iktidarın geçiş hükümetine devrini, Suriye ordusunun hava saldırılarını durdurmasını ve askerlerin kışlalarına dönmesini talep ediyor. Ancak BM Genel Kurulu’nda alınan kararların hukuki
yaptırımı bulunmuyor, kararlar sembolik anlam taşıyor.
Oylama öncesinde Avrupa Birliği delegasyonu başkan yardımcısı İoannis Vrailas da söz alarak birliğin tavrını açıkça ortaya koydu:
“Avrupa Birliği şunu özellikle vurgular ki geçişi baltalayacak herkes dışlanmalıdır. Devlet Başkanı Esad’ın da geleceğin Suriye’sinde yeri yoktur. Avrupa Birliği tüm muhalif grupları aralarındaki faklılıkları bir kenara bırakıp Suriye’de ortak değerler çerçevesinde, düzen içerisinde ve barışçıl bir geçiş için çalışmaya davet eder”.
Öte yandan Suriye Ordusu’nun Halep’te kapsamlı bir operasyon hazırlığı içerisinde olduğu görülüyor. Ordunun Lazkiye’den halen elektriklerin kesilmiş durumda olduğu Halep’e birlik kaydırdığı gözlendi.
Çatışmalar sürerken muhaliflere göre Cuma günü hayatını kaybedenlerin sayısı 128 oldu ve bunların da büyük bölümü sivillerden oluşuyor. 2011 yılı mart ayında başlayan muhalif gösterilerden bugüne Suriye’de yaklaşık 19 bin kişi yaşamını yitirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.