Creighton, İrlanda Euro Bölgesi'nden ayrılabilir

İrlanda’nın Avrupa İşleri Bakanı Lucinda Creighton, Euro Bölgesi’nin istikrara kavuşturulması için düşünülen yeni anlaşma için halkoyuna başvurulduğu ve referandumdan “hayır” sonucu çıktığı takdirde, İrlanda’nın Euro Bölgesi’nden ayrılmak durumunda kalabileceği uyarısında bulundu.
Bakan Creighton, devlet kanalı RTE’ye yaptığı açıklamada, referanduma gerek olup olmayacağına ilişkin kararın AB liderlerinin anlaşmaya son şeklini vermesinin ardından verileceğini yineledi.
Creighton, “Eğer bir şekilde anlaşmanın dışında kalma kararı alırsak ve Avro Bölgesi’nin diğer 16 üyesinin soruna bizsiz çözüm aramasına yol verirsek, parasal birliğin bir parçası olmayı sürdürmemizin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
İrlanda Başbakanı Enda Kenny ise, Brüksel’de yaptığı açıklamada, hükümetinin referanduma ilişkin herhangi bir korkusu ya da endişesi bulunmadığını söyledi.
İrlanda’daki muhalefet partileri geçen hafta bir kampanya başlatarak, sorunlara çözüm getirmeyeceğini düşündükleri yeni anlaşma için halk oyuna başvurulması çağrısında bulunmuştu.
İngiltere hariç diğer AB ülkelerinin tamamı, Avrupa finansal piyasalarında istikrarı sağlamayı ve bütçe kontrollerini güçlendirmeyi amaçlayan yeni anlaşmaya dahil olmayı düşüneceklerini bildirmişti.
İrlanda’da anayasal değişiklik gerektiren AB anlaşmaları için halk oyuna başvurulması gerekiyor. İrlanda hükümeti referanduma gerek olup olmayacağının tespiti için anlaşmanın son halini bekliyor.
İrlanda halkının AB’nin anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması’nı 2008 yılında geri çevirmesi AB’yi zor duruma sokmuştu. İrlandalılar, AB’den bazı güvencelerin temin edilmesi üzerine anlaşmayı bir sonraki yıl düzenlenen ikinci referandumda onaylamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.