Curiosity, ilk görüntüleri sorunsuz gönderdi

Mars yüzeyine ‘çizik bile almadan’ başarıyla inen Curiosity (Merak), ilk görüntüleri de sorunsuz gönderdi. Görüntülerde aracın inişi ve gelecek yıl görevinin son bölümünde tırmanacağı 5 bin metrelik Sharp Dağı var.
BT TEKNO BİLİM-MARS’a gönderilen en gelişmiş robot, ‘Kızıl Gezegen’e varışından 24 saat geçmeden çalışmaya başladı. NASA, Curiosity (Merak) adlı robot aracın Mars yüzeyine bastığı anları görüntüleyen iki buçuk dakikalık video görüntüleri ile birkaç renkli fotoğraf yayınladı.
Sonu, baştan gösterdi
Görüntüler, aracın Mars’a inmeden önce çevresindeki ısı kalkanından kurtulması ve Gale Krateri’ne inmesi ile başlıyor. Araç Mars’a indiğinde ise büyük bir toz bulutu havalanıyor. Tam bu anda da NASA merkezindeki uzmanlar sevinçle birbirine sarılıyor.
NASA’nın servise sunduğu, Curiosity kameralarınca çekilen yaklaşık 300 kare fotoğrafta, toz bulutu yatıştıktan sonra Mars yüzeyine ilişkin ilk görüntü ise Sharp Dağı oldu. NASA’nın 2004’te ölen jeolog Robert P. Sharp’ın anısına adını verdiği dağ, 5 bin 500 metre yüksekliği ile Mars’ın en yüksek dağları arasında bulunuyor. Görüntülerde, Curiosity’nin indiği Gale kraterinden birkaç ayrıntı da bulunuyor. Curiosity’nin 2.8 milyar dolara mal olacak gezisinin büyük kısmı, Gale kraterinde geçecek. Araç son olarak Sharp dağının zirvesine çıkmaya çalışacak.
İlk gezinti haftaya
CURIOSITY’nin Mars’taki ilk bir haftası, işleyişine ilişkin kontrollerle geçecek. NASA uzmanları, aracın bütün sistemlerinin doğru çalıştığını görmek için bir dizi test uygulayacak. Curiosity ancak testler tamamlandıktan sonra keşfe başlayacak. Önümüzdeki hafta toz koruyucu olmadan çekilecek daha net görüntülerin de dünyaya ulaşması bekleniyor. Videonun tam çözünürlüklü halinin yayınlanmasının farklı öncelikler nedeniyle zaman alacağını belirten uzmanlar, o görüntülerin “mükemmel” olduğunu belirtiyor. Bir adı da ‘Mars Araştırma Laboratuvarı’ olan araç, matkabı sayesinde gezegenin yüzeyi altında, karbon gibi ‘yaşam’ belirtisi verebilecek elementleri de arayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.