Brüksel Dünya Saati uygulamasına sessiz kalmadı

Başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan çevre hareketi “Dünya Saati” dolayısıyla, dün 20.30-21.30 saatleri arasında dünyanın dört bir yanında ışıklar söndürüldü.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) 2007’den beri her yıl düzenlediği Dünya Saati uygulamasında, 150’den fazla ülkede ışıklar bir saat boyunca kapatıldı.

Avrupa’nın başkenti Brüksel de Dünya Saati uygulamasına sessiz kalmadı. Başta Atomium olmak üzere, başkentin çeşitli meydanlarında ışıklar söndürüldü. Toplu taşım şirketi STIB, Dünya Saati etkinliği kapsamında Pétillon, Hankar, Delta, Demey, Trône, Porte de Namur, Louise, Place de la Monnaie, Porte de Hal, Erasme ve Eddy Merckx olarak toplam 11 metro istasyonunun ışıklandırmasını azalttı. Işıklandırmasıyla ünlü Belçika otobanları ise güvenlik nedeniyle etkinliğe katılmadı.

Etkinlik kapsamında Paris’te Eyfel Kulesi, Roma’da Kolezyum, New York’ta Empire State Binası ile Times Meydanı, Londra’da Big Ben, Moskova’da Kremlin Sarayı, Çin Seddi ve Mısır’daki Piramitler bir saatliğine ışıklarını kapattı.

Türkiye’de de, kampanyaya 22 valilik ve belediye ile 400’den fazla kurum katıldı. Boğaziçi Köprüsü ve Dolmabahçe Sarayı’nın ışıkları söndürüldü.Bu yıl ilk kez camilerde de ışıklar söndü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.