İngiltere Başbakanı Cameron Çin’e ortaklık oluşturma sözü verdi

Cameron-Li Kıçiang-2013-1Yüzden fazla işadamıyla birlikte Çin’e bir ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı David Cameron, reformlar ve büyüme için ortaklık oluşturma sözü verdi.

EKONOMİ-İngiliz Başbakan AB ve Çin arasında müzakere edilen ticaret anlaşmasının sonuçlanması için de “tüm politik ağırlığını” kullanacağını söyledi.

Cameron ile görüşmesinden sonra konuşan Çin Başbakanı Li Kıçiang ise nükleer enerji ve hızlı tren projesi konusunda iki ülkenin tüm engelleri aşmak için anlaştığını dile getirdi.

Pekin’deki görüşmeler sonrasında iki lider basın açıklaması yaptı. Fakat gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan kaçındı.

Görüşmelerin “çok verimli” geçtiğini niteleyen Çin Başbakanı Li, iki ülkenin birbirinin gelişimi için vazgeçilmez ortaklar olduğunu söyledi.

Li, altyapı çalışmaları kapsamında iki ülkenin engelleri aşarak, nükleer enerji ve hızlı tren projesi yatırımlarında ilerleme için anlaştıklarını dile getirdi.

Çin tarafının nükleer santral projesinde sadece uygulayıcı olmak istemediğini belirten Li, aynı zamanda hisse ve hak talep ettiklerini vurguladı. Li, İngiltere’nin bu teklife olumlu yaklaştığını ekledi.

İki lider ayrıca bilimsel araştırma ve işbirliğini güçlendirmek için 200 milyon poundluk bir araştırma fonu ayrılması konusunda anlaştıklarını duyurdu.

AB-ÇİN TİCARET ANLAŞMASI
İngiltere Başbakanı Cameron ise Çin’in büyümesinin sadece Çinliler için değil, başta İngiltere olmak üzere tüm dünya için bir fırsat olduğunu söyledi.

İngiltere’nin Çin’in hedeflerini ulaşmasını arzuladığını belirten Cameron, küresel yarışta iki ülkenin birbirine yardım edebileceklerini vurguladı.

Cameron, İngiltere’nin Çin’in ekonomik açılımı için ideal bir ortağı olduğunu dile getirdi. Başbakan Cameron AB-Çin arasındaki ticaret anlaşmasını, AB ile ABD arasındaki ticaret anlaşması kadar desteklediğini söyledi. Çin ve AB arasındaki anlaşmanın on milyarlarca poundluk hacmi olduğunu belirten Cameron, sırf İngiltere’ye etkisinin yıllık 1,8 milyar pound olacağını kaydetti. İngiliz Başbakan, iki ülke arasındaki elektrik aletleri, motorlu taşıtlar ve ilaç sektörü gibi yirmi alanda gümrük vergilerinin kaldırılması durumunda İngiliz ihracatçıların yılda 600 milyon tasarruf edebileceklerini belirtti.

Çin’e başbakan olarak ikinci ziyaretini gerçekleştiren Cameron, Pekin’de Jaguar ve Land Rover için teknisyen, satış temsilcisi ve servis elemanı yetiştirmek için eğitim verecek bir merkezin de resmi açılışına katıldı. Şirketin önümüzdeki yıl 4,5 milyar dolarlık anlaşma sayesinde Çin’e yüz bin araç satması bekleniyor.

Cameron’a eşlik eden 120 işadamı arasında Jaguar ve Land Rover’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ralf Speth’in dışında, Rolls-Royce, BP, Royal Dutch Shell, Barcylays, HSBC, GlaxoSmithKline, Arup and Virgin gibi büyük İngiliz ihracat şirketlerinin üst düzey yöneticileri bulunuyor.

Cameron’ın ziyareti 2012 Mayıs’ında Tibetliler’in ruhani lideri Dalai Lama’yı ile görüşmesi sonrasında gerilen Çin-İngiltere ilişkilerinin geliştiğini göstermesi açısından da önem taşıyor.

Cameron’ın ziyareti Maliye Bakanı George Osborne’un Çin’e gerçekleştirdiği ziyaretten altı hafta sonra gerçekleşiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.