İsviçre 'SVP' Partisi, bu kez suç işleyen yabancıyı dışarı atmaya kararlı

İsviçre’de minare yasağında başı çeken İsviçre Halk Partisi (SVP), bu kez suç işleyen yabancıyı dışarı atmaya kararlı.
BT AVRUPA-28 Kasım 2010’da halka sunulan ve yüzde 53’le halkın desteğini alan suç işleyen yabancıyı koşulsuz ülke dışına atma inisiyatifi, hükümet tarafından bir türlü hayata geçirilmeyince, SVP yeniden atağa geçti. Önceki gün başlatılan imza kampanyası ile 2010 da kabul edilen “Suçlu Yabancı Dışarı” inisiyatifinin yasalaşması için yeni bir inisiyatif başlatıldı.
“Halkın İsteğini Yasalaştırma İnisiyatifi” adı altında başlatılan imza kampanyasında kısa sürede 100 bin imzaya ulaşılarak, konunun yeniden halkoyuna sunulması amaçlanıyor.
İsviçre’nin kuruluş günü olan 1 Ağustosta İsviçre bayrakları ile başlatılan imza kampanyası için her evin posta kutusuna açıklama metni ve imza formu konuldu. SVP genel başkanı Toni Brunner’in halka hitaben yazdığı dokunaklı yazıda, halkın büyük çoğunluğunun suç işleyen yabancının koşulsuz dışarı atılmasını istediğini belirterek, “Hükümet 1.5 yıldır halkı oyalıyor. Halkın isteği böyle giderse hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Oysa bu İsviçre demokrasisinin özüne aykırı. Burada halk ne derse o yapılmalıdır. O nedenle biz de halkın isteğinin bir an önce yasalaşması için bu girişimi başlattık” diyor.
ULUSLARARASI YASALAR ENGEL
Hukukçular Kasım 2010’da kabul edilen suç işleyen yabancının koşulsuz olarak ülke dışına çıkartılması inisiyatifini hükümetin yasalaştırmasının imkansız olduğunun altını çiziyorlar. Bu nedenle hükümet, kabul edilen inisiyatifi, İsviçre’nin imzaladığı uluslararası yasalara aykırı olduğu için yasal çerçeveye oturtamıyor. Bu konuda iki kez komisyon kuran hükümet, bir türlü yasal metin oluşturamadı. Halk tarafından kabul edilen inisiyatifte ağır ceza gerektiren suçlarda, suçlunun geldiği ülkede hayati tehlikesinin olması durumunda bile geri gönderilmesinin kabulü doğrudan insan hakları evrensel bildirisine aykırılık teşkil ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.