Macar Hava Yolları (Malev) iflas etti

Başta petrol fiyatları olmak üzere maliyet baskısı altında olan havacılık devleri birer birer iflas bayrağı çekiyor.
Dünyanın dev şirketleri listesinde adları yer alan şirketler ile ilgili her geçen gün yeni bir olumsuz haber geliyor.
Son haber Macaristan’dan geldi. Macar Hava Yolları (Malev) bu sabah itibarıyla resmen iflas etti. İspanyol havacılık şirketi Spainair ve American Airlines ile ilgili de benzer haberler gündemde yer alıyor.
Direndik ama başaramadık
Malev Yönetim Kurulu Başkanı Janos Berenyi, Macar hükümetinin Malev’in iflas etmemesi için elinden geleni yaptığını, krizin atlatılması için çalıştıklarını, ancak tüm çabalarına rağmen gerekli maddi desteği bulamadıklarını belirterek, artık yapacakları bir şey olmadığını, iflaslarını verdiklerini söyledi.
Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle biriken borçları nedeniyle ödeme zorluğu çekmeye başlayan Malev’in bu hafta başı itibarıyla her an iflas edebileceği konuşuluyordu.
Malev’in borcu 200 milyon euro
Berenyi, 3 gün önce yaptığı basın toplantısında, “Panik yapmayın, şimdilik tüm seferlerimizi aksaklık olmadan gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.
Malev’in borcunun 60 milyar forint (200 milyon euro) olduğu, Avrupa Birliği’nin kabul etmemesi üzerine Macar hükümetinin Malev’e maddi katkıda bulunamadığı için iflasın kaçınılmaz olduğu belirtildi.
Spainair de iflas etti
Bir diğer iflas haberi de Spanair’den gelmişti. İspanya’nın önemli havayolu şirketlerinden Spainair geçtiğimiz hafta iflas etti. İflasla birlikte en az 2 bin kişi daha İspanya’da işsizler ordusuna katıldı.
Uzun zamandır zor mali koşullar içinde olduğu bilinen ve belini bir türlü doğrultanmayan Barselona merkezli şirket son ümit olarak Katar Havayolları’yla pazarlığa oturmuştu.
Pazarlıklar sonuç vermedi
Bu pazarlığın da sonuç vermeyeceği kesinleşince Katarlılar görüşmeleri kesti. Şirketin iflas masasına başvurmaktan başka çaresi kalmadı. İflasın ilk günü iç hat seferlerinin sadece bir bölümü iptal edildi. Cumartesi gününden itibaren Avrupa çapındaki öbür seferlerinin de iptal edilmesi bekleniyordu.
Şirket 2009’a kadar İskandinav Havayolları’na aitti. Katalan yönetiminin şirketi kurtarma amacıyla 10 milyon euro yatırmasına rağmen bu destek şirketi kurtarmaya yetmedi.
American Airlines 13 bin kişi çıkarıyor
2001 yılından bu yana 11 milyar dolardan fazla kayba uğrayan ve geçen yıl Kasım ayında iflas koruma başvurusunda bulunan American Airlines şirketi, 13 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.
Dünyanın dördüncü büyük havayolu şirketi American Airlines’ın sahibi AMR şirketi, 13 bin kişiyi, tüm işgücünün yüzde 15’ini işten çıkaracağını açıkladı.
Kasım ayında iflas koruma başvurusunda bulunan AMR, harcamalarında 2 milyar dolar kesinti, gelirinde de yıllık 1 milyar dolar artış sağlyabilmek için çalışanların masraflarını yüzde 20 azaltmak zorunda olduğunu açıklamıştı.
88 bin çalışanı bulunan AMR, emeklilik sisteminde de değişiklik yapmayı planlıyor.
2011’de rekor zarar açıkladı
2011’in ilk dokuz ayında 884 milyon dolar zarar ettiğini açıklayan AMR’nin bu hafta yaptığı açıklamalara göre geçen yıl sadece Aralık ayındaki zarar ise 904 milyon dolar. Şirketin 2001 yılından bu yana zararı 11 milyar dolardan fazla.
Dünyanın dördüncü büyük havayolu şirketi American Airlines’ın sahibi AMR ve iştiraki American Eagle iflas koruma başvurusunda bulundu. İflasa karşın uçuşlarların süreceği açıklandı.
Şirketten yapılan yazılı açıklamada, borç ve maliyetleri azaltarak şirketin havacılık sektöründe rekabet gücünü geri kazanmasını sağlamak üzere iflas koruma başvurusunda bulunulduğu belirtildi.
Şirket toplam varlıklarının 24.7 milyar dolar olduğunu, 4.1 milyar dolar da nakdinin bulunduğunu belirtti.
American Airlines, Fortune 500 listesinde 120. sırada yer alıyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.