Merkel,Pekin yönetiminden petrol ambargosuna destek isteyecek

Angela Merkel’in, Çin’e yapacağı ziyaretinde, AB’nin İran’a uyguladığı petrol ambargosu için destek istemesi bekleniyor
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, gelecek hafta içinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyareti sırasında Pekin yönetiminden, AB’nin İran’a uyguladığı petrol ambargosu için destek istemesi bekleniyor.
Başbakan Merkel, başbakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanan konuşmada, “Bazı konularda farklı görüşlere sahibiz, örneğin İran’a ve bu ülkenin nükleer programına yönelik yaptırımlarla ilgili” şeklinde konuştu.
Çin ile diğer bir çok alanda ise sıkı bir işbirliğinin mevcut olduğunu ifade eden Merkel, görüşmelerinde farklı görüşlere sahip olunan konuları da gündeme getireceğini, bunlardan birinin de insan hakları konusu olduğunu kaydetti.
Merkel’in, Çin ziyareti sırasında Pekin yönetimini İran’a karşı AB’nin uygulama kararı aldığı petrol ambargosu için kazanmaya çalışacağını yazan Focus dergisi, bir Alman hükümet yetkilisinin “Çin tarafının, en azından ithalatını artırmaması için kazanılması önemli” şeklinde konuştuğunu belirtti.
Pekin’de perşembe günü Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüşecek ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao tarafından kabul edilecek olan Merkel, Sosyal Bilimler Akademisi’nde de bir konuşma yapacak. Merkel cuma günü de Çin’in güneyindeki Guangzhou eyaletini ziyaret edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.